Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii vostri mananca carne?


61 raspunsuri la acest subiect

#31
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 februarie 2019 - 15:30

Aaa, Dana, sa ne intelegem, nu vrea mancare din ce am scris mai sus, in schimb ar manca dulciuri non stop, citrice mananca muulte, ar manca cereale(dulci sa fie), biscuiti, stick-suri, ciocolata cu menta, orezul ii place, mazarea, morcovi si ardei cruzi, spanac, piure, din astea mananca, ii plac!



#32
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 februarie 2019 - 15:32

salata verde, salata de rosii mananca cu placere, seminte doar daca sunt in coaja, vrea sa le sparga ea, cand i-am cumparat miez, a zis ca nu e asa bun. Fistic ii cumpar si mai mananca, nuci mai putine, desi am 4 ladite in magazie, bio chiar...


Editat de valentinag, 05 februarie 2019 - 15:33 .


#33
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 februarie 2019 - 21:37

Sa o urmaresti cu parazitii, scapi greu de ei, nu ies mereu la analize si isi gasesc "gazde" vulnerabile, in special daca spui ca ii plac dulciurile, carbohidratii...

 

Morcovii pe stomacul gol stiu ca omoara parazitii.

 

Cu gandul la tine, fac chiar acum o salata de sfecla cu hrean si nuci (ulei, otet balsamic). Multe (sau chiar toate) sunt bune pt anemie iar hreanul este vermifug ( http://taifasuri.ro/...inse-cu-hrean).

Nu stiu daca ar tenta un copil aceasta combinatie, dar poate ar incerca fiind dulce de la sfecla si otetul balsamic. Nucile le poti coace la cuptor (fara ulei) si fiind rontaioase poate ca i-ar trezi interesul.

 

Peste ceva timp vor iesi urzicile. Spui ca mananca spanac. Si urzici cu ou :)? La toamna ii poti da dovleac copt sau faci supa cu el, sau supa de morcovi. Iar acum (iarna :)?!) fasole neagra gatita cu chimion (nu chimen, ci asta: http://www.mancare.r...cyminum-97.html. Se foloseste mult in bucataria indiana si mexicana, este antiflatulent, anti anemic si vermifug. Eu il iubesc, ma ajuta la digestie si la somn!) 

 

Noi mancam dimineata uneori (nu pe stomacul gol) un amestec cu nuci, catina, polen de albine si sirop de artar sau miere (f. putin, doar cat sa le lege). Cu exceptia siropului de artar, sunt antianemice (chiar) si vermifuge. Daca crezi ca merita efortul le poti marunti, toca si face bombonele. Sunt energizante cam ca trail mix (uite, chiar asa, aveam un timp in care eram cu totii trail mix addicted. Era un amestec din migdale, nuci caju, pecan si bucatele de ciocolata amaruie. Nucile erau doar f. f. putin sarate)

 

Nah, gura pacatosului... mie tot la dulce mi-e gandul, exact ce adora... "miscatorii". Oricum, sunt de preferat deserturilor cu zahar alb si faina rafinata.

 

P.S. Nu ma opun carnii, sunt doar sugestii, alege ce crezi ca ar vrea ea sa incerce. Din pui sau curcan carnea inchisa (pulpe, nu piept) are mai mult fier. 



#34
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 06 februarie 2019 - 09:02

Urzici, spanac mananca cu placere, ca si mine! [:I] si dovleac copt, am mancat amandoua toamna si iarna asta la greu, de la noi din gradina! Salata de sfecla nu-i place, nici mie nu-mi place, are gust de pamant dupa gustul meu, doar barbatu e fan!

I-am luat niste siropuri naturale pentru viermisori, am zis c-o mai las un pic, ca a avut otita si a tot luat tratament, si incep sa-i dau siropul asta! Miere mananaca cu lingurita, ii pun si in ceai!



#35
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 06 februarie 2019 - 16:23

Sa isi revina cat de curand! Da, sfecla este ciudata. Eu am incercat sa beau suc proaspat stors si mi-a venit sa vomit. In schimb daca o fierb (cojita) sau coc si fac salata nu am nimic (mi se pare ca se duce si gustul ala "earthy"). Si hreanul ajuta.

 

P.S. Scrie-mi si mie te rog, cand ai timp, ingredientele (sau pune un link) siropului, chiar daca-i pt. copii. Eu cred ca inca am paraziti, poate si copiii mei. Aici medicii nici nu vor sa auda de astfel de analize, cred ca nu exista, deci nu am cum verifica. Dupa ce m-am intors din Ro am inceput sa slabesc din nou, neintentionat. 



#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 03:01

Al meu maninca Carne la fiecare masa , e slab ca un batz, analizele sunt ok. Nu pot sa l fac sa manince salate de cit de frunze si dpanac, si cele de rosi. 



#37
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 09:11

Lorena, asta am luat:https://fares.ro/pro...re-si-propolis/



#38
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 09:18

Cum adica, nu cred ca exista viermi intestinali? [fal]



#39
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 10:02

Eu am fost anemică ca și copil, mereu. Foarte mofturoasă la mâncare, nu mâncam carne. Sigur ca mi-a trecut, in adolescenta mi s-au schimbat gusturile.

Dar așa, la 5-7 ani a fost cel mai nasol.

 

Supliment de fier a primit? Calciu? A făcut și alte analize? Feritina? E posibil sa fie o malabsorbție a fierului? Când repetați analizele?

 

Cea mare a mea, e adult. A avut probleme cu fierul anul trecut. Fier mic de tot, feritina la fel, transferina mărita. A luat supliment se fier timp de 3 luni, am repetat analizele și au fost Ok.

 

Parerea mea: poți încerca cu supliment de fier și repeta analizele după 3-4 luni. Nu forța copilul cu carne, nu cred ca asta e soluția.


Editat de mihaela_s, 07 februarie 2019 - 16:17 .


#40
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 16:14

Multumesc, Valentina.

 

Medicii intalniti spun ca poate copiii mici sa se aleaga cu asa ceva (este curat, apa filtrata, etc., de unde sa ia?!!!) nu adultii, ca in tarile lumii a 3-a sau daca ajungi pe acolo (din nou) poate sa te captusesti cu paraziti.

Nu dau trimitere pt. "orice", iar daca ii convingi este pt. o singura data, in cazul in care iese negativ.

Poate au dreptate?!... Oricum, intamplator sau nu propolisul, cuisoarele, morcovii, ghimbirul, cuminul, cimbrul, lavanda, galbenelele imi fac tare bine. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -