Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

amenajare living


21 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 25 ianuarie 2019 - 10:13

Bun gasit! Am nevoie de un sfat/idei despre cum sa amenajez un living. O parte din mobilier vreau sa o schimb si, de asemenea vreau sa pun doar perdele. Ferestrele au jaluzele exterioare. peretii sunt inalti, asa ca perdelele nu stiu daca se pun de sus sau de deasupra geamurilor.Problema e ca nu ma pricep deloc la amenajari si vreau sa iasa ceva dragut. Nu complicat. E musai sa apelez la un designer interior(am auzit ca asta presupune proiect si costuri mari) sau pot gasi o persoana care se pricepe si m-ar ajuta cu idei, cu costuri mai mici? Stiu ca sfaturile avizate se platesc, insa costurile nu ajung la nivelul proiectelor de amenajare. Va multumesc anticipat.

#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 ianuarie 2019 - 14:13

depinde de buget :)



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2019 - 14:31

crisseis, esti din Bucuresti?

 

Ti-o pot recomanda pe tipa care mi-a facut mie design-ul la casa si interior si exterior.

Nu e scumpa, e tanara... Supravegheaza.

 

Apoi mai am o tipa tot arhitect, care lucreaza si cu unii care fac mobila (mi-a facut dormitoarele la apartament) insa mie mi s-a parut cam scumpa. Ea vine face proiectul, supravegheaza tot. 



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 25 ianuarie 2019 - 19:41

Pentru amenajari, daca stii ce iti place si ai idee de unde vrei sa cumperi mobilier si perdele, accesoriii, te poti uita in cataloage. Mie imi p,ace stilul LauraAshley la interioare, imi iau in permanenta de acolo ce am nevoie, primesc catalogul acasa si ma pot inspira . Nu cred ca trebuie sa cheltui  banii cu arhitecti si designeri. Mie imi plac interioarele care au amprenta personala , altfel parca esti intr-un hotel sau o casa " gatita" pentru vanzare .

Vezi ce piese de mobilier vrei sa pastrezi, coordoneaza cu niste perdele , eventual un covor. Daca peretii sunt inalti , as pune perdelele lungi prinse lateral ziua .



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2019 - 22:02

Collins, cred ca ai o parere eronata despre ce face un designer. Toate interioarele facute de designer au amprenta personala. Nu exista altfel. Ei pun in practica ce iti doresti tu.

 

Eu am povestit ce stil vreau, arhitectul a venit cu randarile (Procesul de preluare a informatiilor digitale (volume, texturi, lumini etc.) introduse intr-un mediu grafic de modelare 3D, programabil, si de convertire a acestora in imagini finale, vizibile pe monitor sau pe hartie.) si pana la forma finala am schimbat de cel putin 10 ori. Fiecare membru al familiei si-a adus aportul la forma finala.

 

Nu mi s-a intamplat sa nu fie ceva asa cum am dorit eu.

Cand am refacut dormitoarele, i-am spus ce vreau si cum vreau, mi-am ales culorile din paletar. N-am stat eu sa calculez dimensiunile pentru dulapuri, rafturile, cat de mari sau cat de lungi si inalte sertarele - ca sa fie egal distribuite in locul alocat, sau daca imi incap sau nu, nu stiu ce noptiere.

Habar nu am avut care e latimea standard a unui sifonier, sau unde trebuie data in birou gaura pentru cablurile PC-urilor in functie de prize.

 

Eh, si dupa ce ai toate astea si privire de ansamblu, daca nu vrei mobilier facut la comanda poti bate magazinele ca ai deja niste masuri si ceva in cap.



#6
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 26 ianuarie 2019 - 12:23

crisseis, esti din Bucuresti?

 

Ti-o pot recomanda pe tipa care mi-a facut mie design-ul la casa si interior si exterior.

Nu e scumpa, e tanara... Supravegheaza.

 

Apoi mai am o tipa tot arhitect, care lucreaza si cu unii care fac mobila (mi-a facut dormitoarele la apartament) insa mie mi s-a parut cam scumpa. Ea vine face proiectul, supravegheaza tot. 

 

 Viviana, ma poti ajuta cu datele de contact (eventual un site) al tipei tinere, ma intereseaza pt apartament. Mersi.



#7
iri_nuca

iri_nuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 26 ianuarie 2019 - 19:52

Daca te intereseaza si alta varianta iti pot recomanda si eu arhitecta cu care ne-am reamenajat acasa. Are o firma a ei, cu cativa oameni cu care lucreza proiectele,, au si un partener care face mobila si amenajeaza si cu niste niste cortine vegetale senzationale, fac si proiecte mai sofisticate, (mie mi-a recomandata-o o prietena care avea o casa a avut nebunia cu podele epoxidice, ...ceva ca-n filme), dar eu nu am decat un apartament cu 3 camere :(... si mi-a facut un proiect personalizat, dupa dorintele tuturor membrilor familiei dincolo de orice imi imaginam eu. Ilustrarea dictonului: less it;s more! Poti sa te uiti pe site-ul lor www.inovadesign.ro sau pe pagina lor de FB @inovadesignromania sa le vezi proiectele. Sau pe FB poti sa si intrebi, raspunde in cel mult 24 de ore si iti da toate informatiile. Au si un telefon acolo! merita sa incerci macar o intrebare


Editat de iri_nuca, 26 ianuarie 2019 - 19:52 .


#8
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 11:57

Va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate, nu locuiesc in Bucuresti.



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 28 ianuarie 2019 - 19:26

Mda, e cam asa. Odata am vazut o emisiune, cica despre stil si cum sa te imbraci, si erau aratate vedete la diverse evenimente, iar  reporterul le intreba ce poarta , si unii spuneau , Nu stiu, stilistul meu X m-a imbracat asa , cred ca mi se potriveste foatre bine! 

Si arata oribil , sau daca si-ar fi pus niste haine oarecare era cam la fel sau mai bine. Dar na, avea pretentia ca are stilist, chiar daca ii facea o defavoare.

Uneori asa e si cu designerii de interior.



#10
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 26 martie 2019 - 17:38

Amenajare recenta living. I-am contactat prin email. Le-am trimis poze. Mi-au facut o propunere cu care am fost de acord in principiu. Au venit, au vazut si mi-au reamenjat garsoniera pe care vreau sa o inchiriez. (De aceea este putin impersonal, asa am vrut sa fie). S-au deplasat pana la Ploiesti..INova DEsign

Miniaturi atasate

  • 8.jpg

Editat de astridhappy, 26 martie 2019 - 17:40 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -