Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional


139 raspunsuri la acest subiect

#21
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 14:40

In continuarea, invatamantul romanesc este setat pe obtinerea de "performante" in plan academic (unele reale, altele fortate sa fie asa... de asta am pus ghilimelele) si mai putin pe remedierea situatiilor in care unii copii nu reusesc sa deprinda abilitati de baza. Probabil, unul din motive este si faptul ca rezultatele considerate bune (dupa criterii discutabile, si din punctul meu de vedere) influenteaza finantarea primita de scoala/ beneficiile financiare acordate profesorilor care predau la scoala respectiva

 

https://www.educatie...MGVIlC94sHNAxH0

 

https://www.edupedu....80OKDVAO2j32xQE

 

In cazul acestor clase de elita, exigenta e foarte mare la toate materiile, plus cerinta referitoare la medii... de aici si presiunea ridicata pe care o resimt copiii. Si mie mi s-ar parea mai ok sa avem centre de excelenta care sa asigure pregatire extra pt performanta la o anumita materie. Sau, de ce nu, sa existe in invatamantul de masa posibilitatea de a studia materiile de baza in varianta standard sau avansat, in functie de abilitatile si ritmul copilului (model care functioneaza, din cate stiu, foarte ok in multe tari mai avansate ca noi in domeniul educatiei)


Editat de Adriana mica, 07 februarie 2019 - 16:19 .


#22
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 15:02

 

Nu ii da afara din liceu ii transfera.

 

Scriptic. Practic, la sfarsitul anului iti cauti loc pentru copil in alta scoala si ei iti fac transferul, conform procedurii de transfer.



#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 22:50

confirm ca se poate, in scolile de stat se studiaza differentiat la Mathematica incepind din clasa 6. La noi in clase le 6-8 sunt 3 nivele de math. Iar din liceu din clasa 10 sunt mai multe nivele pt materii le de baza: math, engleza, spaniola, stiinte. Istorie , geografie in liceu se cere doar 1 an.... in rest in liceu se iau materii le preferate, cateva cursuri spec meserii.... un functie de potential si preferinte si drumul dorit in viata. Sistemul e f diferit... Dar cred ca e mai bun decit cel din Romania pt ca aici nu fac aceeasi materie la granmada si cel interesant de scoala si cel caruia nu I pasa. Scolile sunt notate in functie de performsnta elevilor la tests la sf de an...Si se pune accent pe pwrformanta.  Nu sunt examine de intrat la liceu public. Examen de bac se da incepind cu clasa 11. Din clasa 12 primul semestrul se applica la facultati. Cerintele de accepta te differs de la fac la Alta. E f ff greu de intrat l o fac buna, si sa mai intre si cu reducer e cireasa de pe tort. 



#24
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 22:55

confirm ca se poate, in scolile de stat se studiaza differentiat la Mathematica incepind din clasa 6. La noi in clase le 6-8 sunt 3 nivele de math. Iar din liceu din clasa 10 sunt mai multe nivele pt materii le de baza: math, engleza, spaniola, stiinte. Istorie , geografie in liceu se cere doar 1 an.... in rest in liceu se iau materii le preferate, cateva cursuri spec meserii.... un functie de potential si preferinte si drumul dorit in viata. Sistemul e f diferit... Dar cred ca e mai bun decit cel din Romania pt ca aici nu fac aceeasi materie la granmada si cel interesant de scoala si cel caruia nu I pasa. Scolile sunt notate in functie de performsnta elevilor la tests la sf de an...Si se pune accent pe pwrformanta.  Nu sunt examine de intrat la liceu public. Examen de bac se da incepind cu clasa 11. Din clasa 12 primul semestrul se applica la facultati. Cerintele de accepta te differs de la fac la Alta. E f ff greu de intrat l o fac buna, si sa mai intre si cu reducer e cireasa de pe tort. 

 

1) Examen de bacalaureat se da doar la scolile de tip IB (International Baccalaureate). Nu exista bac la restul liceelor americane.

 

2) Exista examene pentru licee publice specializate - vezi NYC, de exemplu. 

 

Sint probleme in sistemul de educatie si aici...fiti pe pace. 



#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 07 februarie 2019 - 23:49

1Am scris bac (pt ca de SAT nu se prea stie) gindindu ma ca e un termen mai cunoscut in Romania. 2 m am referit licee in general... nu private, sau alt fel. Da stiu ca sunt probleme dar cred ca overall sistemul e mai bun. 


Editat de michelle-usa, 07 februarie 2019 - 23:54 .


#26
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 00:13

1Am scris bac (pt ca de SAT nu se prea stie) gindindu ma ca e un termen mai cunoscut in Romania. 2 m am referit licee in general... nu private, sau alt fel. Da stiu ca sunt probleme dar cred ca overall sistemul e mai bun.

 

Bac nu e egal cu SAT.

Am vorbit de licee PUBLICE, nu private. Exista și licee publice unde se da examen de admitere. 

 

 



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 03:47

Bac nu e egal cu SAT. Am vorbit de licee PUBLICE, nu private. Exista și licee publice unde se da examen de admitere.
antmil... las o balta.... nu mi mai pureca mesajele....imagineaza ti ca stiu ca nu e aceeasi lucru doar am copilul in liceu. Am vb la modul general. Nu stiu cum e in New York... de asta am spus ca e diferit de la stat la stat..dar aici la noi in statul California in general nu se da examen la public dar or mai fi mici exceptii care nu le stiu. Nu e asta important. Idea era cum/ce se invata si ce treb facut sa fie liceul de stat efficient.... ce exemple poate sa is Romania. Daca ai ceva de spus despre sistem din zona ta ...si sunt sigura ca stii F multe doar esti trecuta prin el .... Eu as fi curioasa sa citesc. 

#28
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 05:51

antmil... las o balta.... nu mi mai pureca mesajele....imagineaza ti ca stiu ca nu e aceeasi lucru doar am copilul in liceu. Am vb la modul general. Nu stiu cum e in New York... de asta am spus ca e diferit de la stat la stat..dar aici la noi in statul California in general nu se da examen la public dar or mai fi mici exceptii care nu le stiu. Nu e asta important. Idea era cum/ce se invata si ce treb facut sa fie liceul de stat efficient.... ce exemple poate sa is Romania. Daca ai ceva de spus despre sistem din zona ta ...si sunt sigura ca stii F multe doar esti trecuta prin el .... Eu as fi curioasa sa citesc.

 

”Las-o balta”? Ca tot vorbeai de respect.

Am facut precizari la informații greșite. 

 



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 09:07

1Am scris bac (pt ca de SAT nu se prea stie) gindindu ma ca e un termen mai cunoscut in Romania. 2 m am referit licee in general... nu private, sau alt fel. Da stiu ca sunt probleme dar cred ca overall sistemul e mai bun. 

E adevarat ca nu prea se stie de SAT. Dar cei interesati stiu.

La noi exista centre de pregatire pt. SAT cat si centre de examen.

Exista si meditatori care pregatesc pentru SAT.



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 10:00

 

 

Nu mai exista cornul si laptele?

Ba da  si e cam asa:

- 2 portii de fructe si/sau legume saptamanal

- 2 portii de lapte saptamanal

- 1 portie produse lactate saptamanal

- in fiecare zi produse de panificatie.

 

Asta se traduce in felul urmator: luni, marti, miercuri produse lactate, joi si vineri fructe, in fiecare zi panificatia.

 

Intr-adevar au fost de-alungul timpului cazuri in care la copii au ajuns produse alterate, dar cazurile astea au fost rare. Daca te uiti numai la TV sau pe FB si gasesti un astfel de caz mediatizat asta nu inseamna ca programul nu functioneaza. 

Au mai fost cazuri in care licitatiile au fost intarziate din cauza ca unele judete (vreo 3-4) nu au primit bani la timp sau licitatiile au fost contestate si atunci copiii au primit cu intarziere.

 

Am observat deseori tendita asta de a generaliza care dupa parerea mea nu face altceva decat sa propage conceptii gresite care nu reprezinta realitatea din teren.

 

 

Intr-adevar unii copii au tentinda de a se bate cu cornurile (isi dau cu ele in cap) sau sa sara pe cutiile de lapte sa-l faca sa tasneasca. Eu am vazut astfel de manifestari. Repet exista astfel de cazuri dar nu, nu sunt deloc generalizate, asa cum incearca unii sa acrediteze ideea.

Dar toate astea se remediaza. Si nu se remediaza din fotoliu ci implicandu-te.

 

Programul asta l-a prins si fii-mea inca din scoala primara.

Numai ca eu am intervenit la sedinta si am hotarat ca lucrurile sa se petreaca in modul urmator: invatatoarea impartea celor care doreau, iar cu "surplsul" se proceda in felul urmator:

- se dadea copiilor care nu aveau posibilitati, sa-l duca acasa.

- ce mai ramanea aducea fii-mea acasa si noi la randul nostru il dadeam amaratilor. Unei batrane ce statea la un colt de bloc (era asa de bucuroasa si nu puteam pleca decat daca primeam la schimb o iconita) si femeii de serviciu care spala scarile si avea 6 copii.

 

Problema saraciei ramane. Cu o floare nu se face primavara.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -