Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mituri medicale


95 raspunsuri la acest subiect

#31
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 10:20

Hai sa ramanem ancorati in realitate. Un bolnav nu isi intelege boala mai bine decat un medic. Un bolnav isi cunoaste organismul si poate ajuta medicul in diagnostic si in optimarea terapiei. Am pacienti cronici pe care ii cunosc si daca vin la mine si imi spun ca au complicatia X, stiu ca este foarte probabil sa o aiba. 

Cred ca iti dai seama ca e o diferenta intre a citi ceva pe internet vs a invata chimie, fiziopatologie, fiziollogie, anatomie, semiologie, cardiologie, morfopatologie si medicina legala, pt a intelege bolile cardiace. 

Pseudostiinta de internet e groaznica si pt pacient si pt medic. 

 

 

 

Curentul exista. Curentul de aer rece care te bate in ceafa, venit de la clima, vaduce sau poate duce la contracturi musculare, dureri de cap samd. Vantul care bate direct in ureche poate duce la otite samd. Evident nu te trage nici un curent, dar aerul rece produce modificari in tesuturi si poate duce la inflamatii sau dezechilibre locale care provoaca simptome.

 

Detox nu exista, de asta avem rinichi, ficat si alte cele. Te simti mai bine daca mananci sanatos, da. Daca bei apa elimini toxinele filtate la nivel renal. Dar nu te ajuta niste smoothie sa scapi de toxine. 

 

Tensiunea arteriala la varstnici e in continuare peste 120/70, sunt tolerate si valori de 160 sistolice in fctie de bolile pe care le are si de organism. Telul nu e 120/70. 

 

Alcalinizarea in bolile canceroase e recomandata. Medicii au experientele lor in tratarea pacientilor, chiar daca nu investesc in studii. Am invatat de la un profesor genial despre alcalinizare in timpul facultatii, nu ne-a spus noua nimic, am auzit o discutie intre el si un pacient. 



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 12:09

Stiu, dar vezi, Xio, cel mai greu este sa ramai ancorat in realitate. Internetul te fura usor, si ai impresia ca ai inteles multe de acolo, poate unele chestii sunt de ajutor, si la inceput eram incantata, dar am observat in ultima vreme o grmada de prostii inghitite de oameni si acum aprob evitarea informarii de acolo. Dar aici intervine paradoxul. Doctorii care sunt impotriva miturilor promovate pe internet...scriu tot pe internet :)))

 



#33
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 12:40

Pai unde sa scrie? :))) 

 



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 12:48

Pai si atunci de unde mai stie omul care e sarlatan si care nu? Ca doctori se prezinta toti....



#35
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 12:50

Bine, ma refer la.miturile moderne, cele arhaice sunt invatate de la bunici. Dar vacvinurile, detox, diete , sucul marului albastru care vindeca orice..etc.  Toate articolele citeaza "doctor cutare si cutare"



#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 12:52

Adica te intrebam pe tine ca ai zis sa ramanem ancorati in realitate. Dar e foarte greu daca nu ai studii medicale. Pai dexametzona pt nebulizator mi-a reckmandat medicul, doar nu ma apucam eu de nebuna sa pun substante gasite in farmacie in nebulizator sa inhalez.... acum nenea asta zice ca nu se face asa...asa, si eu pe cine cred??



#37
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 13:00

discutabil.

 

unul din medici m-a rugat sa tin un jurnal al bolii, sa notez acolo ce si cum. :)

 

e asa obositor sa tot mergi din medic in medic si sa tot reiei istoricul. si frustrant sa stii ca cu greu gasesti un medic care sa aiba rabdarea si apoi timpul necesare ca sa asculte totul, de-a fir a par.

 

 

 Pepco, asta nu inseamna ca doctorul e nepregatit. Si nutritionistul meu mi=a dat sa tin jurnal si sa completez chestionar nutritional. Nu mi s-a parut ca nu stie, ci ca vrea sa imi cunoasca background-ul mai bine, avand in vedere ca ne vedem lunar si nici eu nu mai stiu ce si cum. 



#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 15:41

Adica te intrebam pe tine ca ai zis sa ramanem ancorati in realitate. Dar e foarte greu daca nu ai studii medicale. Pai dexametzona pt nebulizator mi-a reckmandat medicul, doar nu ma apucam eu de nebuna sa pun substante gasite in farmacie in nebulizator sa inhalez.... acum nenea asta zice ca nu se face asa...asa, si eu pe cine cred??

Anda, dexametazona nu se da prin nebulizator - aici are mare dreptate. Este sa zicem o inventie noua folosita de unii medici in mod nu prea fericit. Fiola aia e conceputa sa fie buvabila sau injectabila.

Medicii pediatri folosesc dexa la copii in nebulizator - am asistat in spital la certuri intre medicul de spital si medicul pediatru care recomandase asa ceva.

Nu stau sa povestesc toate cazurile in care am asistat la astfel de contre intre medicii de familie.

 

Se da prin nebulizator in cazuri foarte, foarte grave asa cum a patit fii-mea, in combinatie cu altele de genul adrenalinei, dar nu ar trebui sa fie o practica uzuala. Si nu la copii.

Daca copilul are probleme respiratorii (inflamatii) injectie.



#39
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 15:46

 Pepco, asta nu inseamna ca doctorul e nepregatit. Si nutritionistul meu mi=a dat sa tin jurnal si sa completez chestionar nutritional. Nu mi s-a parut ca nu stie, ci ca vrea sa imi cunoasca background-ul mai bine, avand in vedere ca ne vedem lunar si nici eu nu mai stiu ce si cum. 

 

eu n-am zis ca e nepregatit daca m-a rugat sa tin jurnal, desi am dat si peste medici... grabiti, ciudati...

 

ziceam doar ca eu am consultat mai multi medici, si pentru mine, si pentru baiat, asa a fost sa fie. un timp, pentru una din chestii, aveam 3 medici la care mergeam, prin rotatie, cum ii prindeam liberi.

 

ce mi-e ciuda e ca am cheltuit niste sute de lei pe niste medicamente pe care nu le pot lua, pentru ca, in cazul meu, efectele adverse au depasit beneficiile. banii dati si efect pozitiv 0. :(



#40
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 ianuarie 2019 - 15:50

si Alex a facut nebulizari cu dexametazona, cand era mic, medicul de familie a recomandat si tot el le-a si facut.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -