Sari la conținut

Sari la conținut


Temperatura mare, 2 ani


43 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 23:03

Mar sau alte fructe coapte, biscuiti de bebe, snitel de pui, trebuie sa fie ceva ce ii place.... mamaliguta cu branza si smantana, cacao cu lapte.... si noi am trecut prin episod de gripa recent si crede-ma, nici adultii nu aveam chef de mancat, ce sa mai zic de copil... 

Noi am mancat si cateva bucatele de ciocolata mai neagra, batoane de cocos, chestii dulci dar era ceva in stomac. Apoi apetitul revine usurel, importante sunt lichidele. 

Sirop de brad cu apa, ceai cu lamaie, suc de mere, apa, normal, dar cat mai multe lichide sunt bune.

 



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 23:30

Am incercat carnita, facuta bucatele, nu a vrut, pilaf, a luat doua lingurita, la a doua prea ca va vomita, asa ca nu am mai incercat. Sotia a zis sa incercam cu paine prajita si a mancat o felie si un sfert asa. Ou prajit i-am dat ieri. Punem putin ulei, dar de regula ii dam fiert sau copt. A mancat aproape tot oul, dar incet. De regula, manca tot rapid. Astazi, credem, nu i-a mai crescut temperatura tare. Nu stiu ce sa fac..i-o mai luam de cateva ori si parca nu as mai sta pana la 4, dar sa vad cum va fi. Va multumesc mult pentru orice sfat! Bineinteles c ava tin la curent.

Daca are faringoamigdalita si  mai face   si febra e normal sa aiba si apetitul scazut. Cea mai mare greseala ar fi sa-l fortati sa manance. de aceea si ii vine sa vomite, il doare gatul, nu ca nu-i place mancarea ci pur si simplu nu poate manca.

 

Impportant este sa bea cat mai multe lichide. Ceaiuri, supita simpla fara carne, iaurtele.

 

Ii mai poti da saruri de rehidradate pentru copilasi Sun-Lyte. Sunt niste pliculete lunguiete, cu diferite arome, care se pun in congelator si copilasul le mananca ca pe o inghetata, se pot da si la tempeeratura camerei sau din frigider. Ii completeaza lichidele pierdute din cauza febrei si electrolitii.

https://comenzi.bebe...harma-p10042898

 

 

Dupa ce isi revine va maca ca un mic lup. 



#23
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 23:44

O sa-i dau sotiei sa citeasca ce ati scris. Si-asa imi zisese sa-i trimit si ei si maine actionam ca atare. Va multumesc mult pentru implicare! Mai stau pana la 12 cand ii administram tratamentul (temperatura este OK-ish..pana la 38 grade, sper sa ramana asa). Ca stare de spirit, totul este OK, rade, se joaca...inainte de..sa-i zic masa, era apatic. Cum a mancat putin, cum si-a revenit. Asa se comporta: cand ii este foame, isi pierde toata energia si dupa masa, redevine activ. Pastram legatura!

#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 00:43

Eu zic ca daca nu mananca nu e nici o problema, nu trebuie umplut stomacul cu zahar si carnuri doar de dragul mancarii. Asta e si rostul bolii , sa elimine din corp toxinele . Lasa copilul sa manance cand vrea si ce alege el, oferiti-i fructe cat mai atractiv, cartofi copti, branza , iaurt simplu, si el alege.Temperatura si lipsa poftei de mancare il ajuta sa se faca bine.

Eu as opta pentru medicamente cat mai putine, adica strict ce e necesar. Cred ca ingrijorarea cu febra vine din faptul ca pot aparea convulsii,am avut si eu teama asta, dar cand a mai crescut ii dadeam chiar si paracetamol numai cand temperatura crestea tare, la 38 de grade niciodata. Nu uitati ca o ceapa taiata in doua face minuni.



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 10:06

Sa aveti rabdare si sa fiti consecveti. Daca aveti antibiotic prescris terminati perioada de prescriere. 
In cateva zile o sa isi revina fara nici o problema. Asa e in perioada asta a anului. Mai vin si trec si acest gen de probleme de sanatate. 
Exista produse care intaresc imunitatea - sigur alunele nu fac parte dintre ele. [:)]



#26
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 10:36

Sa aveti rabdare si sa fiti consecveti. Daca aveti antibiotic prescris terminati perioada de prescriere. 
In cateva zile o sa isi revina fara nici o problema. Asa e in perioada asta a anului. Mai vin si trec si acest gen de probleme de sanatate. 
Exista produse care intaresc imunitatea - sigur alunele nu fac parte dintre ele. [:)]

In alta ordine de idei medcii recomanda ca alunele si nucile intregi, floricelele sa nu se dea la copii pana la varsta de 5 ani din cauza riscului de inecare si aspirare. Copilul se distrage usor, nu e atent si bucatelele mici le poate aspira in plamani.

 

Doar maruntite bine luate ca atare sau introduse in diverse produse alimentare.



#27
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 11:09

 

Exista produse care intaresc imunitatea - sigur alunele nu fac parte dintre ele. [:)]

 
Stiu, dar ce sa-i facem?! Le-am schimbat locul, le gaseste peste tot si plange maxim sa-i dam. Ii punem in castronelul lui, in cateva randuri, putine alune. Sa-l vedeti cat de multumit este...

#28
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 11:11


Asa i le-am dat mult timp. L-am invatat sa mestece si se descurca OK acum. Suntem atenti, mananc anumai langa noi, dar ai dreptate, trebuie reevaluatra situatia

#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 ianuarie 2019 - 12:40

   
Stiu, dar ce sa-i facem?! Le-am schimbat locul, le gaseste peste tot si plange maxim sa-i dam. Ii punem in castronelul lui, in cateva randuri, putine alune. Sa-l vedeti cat de multumit este...

El e copil voi parinti de copil. Chestia cu "plange maxim" se numeste santaj emotional. Nu ai, nu dai.

Poate voi fi rau acum
Daca cere sa manance sticla maruntita - primeste pentru ca plange la maxim si/sau nu se ineaca cu ea?
Sa fim seriosi. 

Problema nu e la el ci la tine(voi). Daca voi nu puteti sau nu vreti sa fie corect alimentat este doar din cauza voastra.

Sa nu ne ascundem dupa copil, Ok?



#30
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 13:37

OK. Probabil ca asa as sfatui si eu pe altcineva, dar in conditiile in care nu mananca nimic, suntem multumiti cu orice. Astazi a mancat putina carnita. Cred ca, in sfarsit, progresam. Temperatura a fost OK azi-noapte, 36-37, maxim 37.5. Daca nu mai apar manifestari negative, nu mai revin. Pentru cine va citi mai tarziu, in prima zi temperatura mica, noaptea, mare, antitermice, a doua zi si antibiotic, temperatura tot mare, a treia zi mers la medic, antibiotic la 8 ore (Cefalexin) si la 4 ore, Nurofen alternat cu Alvotor. In a treia zi, temperatura a fost OK (am renuntat la Alvotor) in afara de seara, cand a ajuns la 38 si ceva. In a patra zi au mai existat fluctuatii minore, de la inceput nu a avut pofta de mancare. In a cincea zi, temperatura a fost buna si a mancat ceva carnita. In tot acest timp, i-am dat ce a cerut, Danonino, covrigei etc, numai sa manance ceva. Multe multumiri, tuturor!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -