Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"inghetare" 1 an scolar


32 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 00:44

Suspendarea nu e acelasi lucru cu inghetarea anului. Nici nu cred ca exista asa ceva, copiii care pleaca in strainatate sunt inscrisi si frecventeaza o scoala iar la intoarcere trebuie sa prezinte niste documente prin care atesta asta.Eu stiu ca doar cadrele didactice pot beneficia de un an de concediu , o data la 10 ani de activitate . Dupa anul sabatic se pot reintoarce la post.

Inghetare a anului nu exista, se poate doar repeta daca elevul este bolnav sau are multe absente.



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 00:46

Suspendarea nu e acelasi lucru cu inghetarea anului. Nici nu cred ca exista asa ceva, copiii care pleaca in strainatate sunt inscrisi si frecventeaza o scoala iar la intoarcere trebuie sa prezinte niste documente prin care atesta asta.Eu stiu ca doar cadrele didactice pot beneficia de un an de concediu , o data la 10 ani de activitate . Dupa anul sabatic se pot reintoarce la post.

Inghetare a anului nu exista, se poate doar repeta daca elevul este bolnav sau are multe absente.

 

 

Stai, si nu exista : ca e obosit, ca e prea greu, ca re nevoie de o pauza?



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 00:49

Stai, si nu exista : ca e obosit, ca e prea greu, ca re nevoie de o pauza?

 

 

Nu cred.



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 00:59

Collins20, exista "inghetare", cum sa nu? e fix intreruperea studiilor pentru 1 an sau mai mult. doar ca nu gasesc informatii recente despre cazuri efective si mai ales nu gasesc pentru varsta asa mica.

 

dar poti citi ce a postat @andaghe.



#15
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 01:00

Stai, si nu exista : ca e obosit, ca e prea greu, ca re nevoie de o pauza?

 

exista, dar trebuie documentate. plus cazuri precum nasterea sau penitenciarul...



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 11:01

Pepco, scoala este obligatorie pana in clasa a X-a inclusiv. Deci exista obligativitatea  frecventarii cursurilor.

La clasa a Ix- se mai practica chestia asta cu "inghetatul" anului la inceputul scolii/liceului pe diverse motive obiective pentru ca elevul sa nu-si piarda locul castigat prin repartizarea dupa evaluare.

 

La facultate, unde frecventa la cursuri nu este obligatorie, de asemenea exista posibilitatea de inghetare - acolo se dau niste credite care se mentin si daca ai  examene date si luate in sesiune nu le mai reiei cand te reintorci.

======

 

La clase asa mici, logica imi spune ca se repeta pur si simplu clasa dupa ce in prealabil elevul a fost retras de la scoala (nu exista termenul de inghetare, suspendare, care presupune reluarea cursurilor de acolo de unde le-a lasat) in interesul educational al lui si  apoi se reinmatriculeaza pana la inceperea anului scolar urmator si va repeta in intregime anul pe care l-a pierdut.

 

 

Solicitarea se face la nivel de scoala. Parintele trebuie sa discute cu invatatoarea, directorul si sa ia cea mai buna decizie in interesul copilului. Sunt niste pasi de urmat.

Daca exsita documente medicale care sa justifice retragerea si absentele tot asa se depun la scoala si se justifica retragerea temporara.

 

 

Daca nu exista solicitarea, aprobarea, cererea de reinmatriculare, pentru retragere parintele intra sub incidenta legii amenda sau munca in folosul comunitatii.

 

Repet, trebuie vorbit la scoala.



#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 11:48

La clase asa mici, logica imi spune ca se repeta pur si simplu clasa dupa ce in prealabil elevul a fost retras de la scoala (nu exista termenul de inghetare, suspendare, care presupune reluarea cursurilor de acolo de unde le-a lasat) in interesul educational al lui si  apoi se reinmatriculeaza pana la inceperea anului scolar urmator si va repeta in intregime anul pe care l-a pierdut.

 

Solicitarea se face la nivel de scoala. Parintele trebuie sa discute cu invatatoarea, directorul si sa ia cea mai buna decizie in interesul copilului. Sunt niste pasi de urmat.

Daca exsita documente medicale care sa justifice retragerea si absentele tot asa se depun la scoala si se justifica retragerea temporara.

 

 

Daca nu exista solicitarea, aprobarea, cererea de reinmatriculare, pentru retragere parintele intra sub incidenta legii amenda sau munca in folosul comunitatii.

 

Repet, trebuie vorbit la scoala.

 

se numeste "suspendarea calității de elev". asa scrie in linkul dat de andaghe. desi vad ca este o lege speciala aceea, publicata in Monitorul Oficial (adica are legatura cu penitenciare, Targu Ocna).

 

 

 

(1) Suspendarea calității de elev presupune posibilitatea reluării școlarizării în anul școlar curent sau în anul școlar următor și este aplicabilă pentru elevii care, din motive obiective, neimputabile, nu pot continua sau finaliza cursurile școlii, cu excepția situației în care suspendarea a fost dispusă pentru starea de graviditate sau pentru creșterea copilului.

 

trebuie vorbit la scoala si daca dupa clasa a IV-a elevul nu va mai frecventa aceeasi scoala? gen termina clasa a IV-a si pe urma pleaca din localitate, tara?

 

tu spui ca daca termina cu bine clasa a IV-a si lipseste 1 an scolar din sistemul de invatamant, cand reia scoala, va fi inmatriculat tot in clasa a IV-a, in loc de a V-a? nu vad de ce, din moment ce are situatia scolara incheiata pentru clasa a IV-a.


Editat de Pepco, 02 ianuarie 2019 - 11:55 .


#18
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 12:08

Care este motivatia acestei actiuni?

Nu e pacat pentru evolutia emotionala si intelectuala a copilului?



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 12:16

Draga mea, Pepco, una spun eu alta intelegi tu.

In prima ta postare ai spus doar atata:

"o intrebare, stie cineva daca la trecerea din ciclul primar in ciclul gimnazial poate fi "inghetat" un an scolar?

nu gasesc informatii pentru clasele IV-V, unde ar trebui sa caut, in ce conditii s-ar putea face asta?"

 

Din asta nu reiese foarte clar ca  este vorba despre un elev  pentru care se doreste intreruperea frecventarii cursurilor pentru clasa a V-a dupa terminarea clasei IV.

 

Tot logica ar trebui sa-ti spuna ca daca a terminat clasa a IV-a normal ca nu o va mai repeta si ca va fi reinscris in clasa V-a.

 

Da, indiferent de situatie cei mai in masura sa-ti dea un sfat in sensul asta, sa te indrume sunt cei de la scoala. Ei cunosc cel mai bine normele de aplicare ale unei legi, regulamentele de ordine interioara.



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 12:40

credeam ca daca am scris trecerea din ciclul primar in ciclul gimnazial - IV-V - se intelege ca este vorba despre trecerea dintr-a IV-a intr-a V-a.

 

maine sun la inspectorat sa intreb exact.


Editat de Pepco, 02 ianuarie 2019 - 12:46 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -