Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Peste 400 de copii au dispărut fără urmă anul acesta în România

copii disparuti

5 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 decembrie 2018 - 14:51

Peste 400 de copii au dispărut fără urmă anul acesta în România ... acest titlu din presa m-a lasat fara cuvinte.

 

400 de copii disparuti fara urma in Romania de parca Romania ar fi o jungla, o gaura neagra in univers.

Cifra mi se pare foarte mare - iar povestile despre cativa din acesti copii disparuti - demne de un film din Evul Mediu...

 

Apoi am gasit pe net aceste statistici despre copiii disparuti in alte tari si mi s-a facut pielea gaina...

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 10:10

Groaznic cat de multi copii dispar. Peste tot dispar. Doar ca unele cazuri sunt mai mediatizate decat altele. Eu  mai urmaresc periodic stirile, mai citesc articole pe tema asta.

 

Sunt tot felul de categorii de disparitii: 

- copii de la case de copii sau centre de plasament, de care nimeni nu se prea intereseaza

- copii sunt familii dezorganizate, care pleaca voluntar de acasa si cine stie pe unde ajung, parintii sesizeaza f tarziu disparitia, dupa zile, luni sau chiar ani

- copii din familii normale, de care parintii au grija si sunt disperati cand nu-i mai gasesc, apeleaza autoritatile repede

 

Nu-mi dau seama cu  dispar copiii astia fara urma... Posibil mlti dintre ei sunt rapiti, ucisi apoi, nu li se mai gaseste cadavrul, ascuns bine, niciodata. Altii posibil sa fie tinuti in captivitate, in locuri bine izolate si folositi pt prostitutie, scosi la cersit... oricum, groaznic

 

Linkul pe care l-ai postat, din Ro, l-am vazut si eu zilele trecute, cand a aparut pe Digi (nu stiam de el), vad ca e un caz de disparitie f vechi, din '84, fetita a disparut din fata casei... Cu cat trece mai mult timp, cu atat sansele scad.

Mai este cazul fetitei din M. Ciuc, Andreea Simon, tot asa f mediatizat - nu se mai stie nimic de ea din 2005

 

Pe plan extern, f mediatizat a fost cazul lui M. McCann, fetita rapita in Portugalia - nu stiu ce s-a mai intamplat in acel caz.

Prin US o gramada de cazuri infioratoare cu copii rapiti, tinuti captivi ani de zile, si gasiti foarte greu... dupa 18-20 de ani... 

Se mai fac si greseli, nu se cauta bine, se pierd piste si indicii astfel... :(



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 10:44

Am văzut pe FB un anunț din orașul in care am crescut, Zalău. A dispărut un băiat de 15 ani, in Noiembrie. Nu l-au găsit, părinții reîncep căutările. Era la bunici, intr-un sat din Sălaj. A plecat sa se plimbe, nu și-a luat mobilul. Si nu a mai apărut. Din 15 Noiembrie... 



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 14:31

Of e foarte dureros.

 

Mai urmaresc la TV Crime&investigation o emisiune despre persoane disparute (in US), doamne cati copii sunt dispaturi si de cati ani... nu au fost gasiti niciodata, si sunt dispaturi de 10-15-20 de ani... adica in prezent ar fi persoane adulte.

 

De copiii disparuti aici la noi in RO, se banuieste ca sunt rapiti si scosi din tara, dusi la cersit sau pt prostitutie prin Europe de Vest de catre "sefi de gasti". 

 

Sau rapiti de tot felul de oameni nebuni, cum a fost cazul acela din Austria...



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 14:50

Am mai citit (cazuri din RO), disparitii in anii '90, cand copii dispareau de acasa, din orasul de domiciliu, pur si simplu se suiau in tren aiurea, ajungeau intr-o alta parte a tarii, acei copii nu puteau fi identificati (probabil erau prea mici si nu stiau cine sunt si de unde vin), erau dusi in centre de plasament din judetul unde au fost gasiti, li se faceau alte documente, iar unii din ei au fost adoptati prin Italia, Spania si alte tari. 

Asa s-a reusit o regasire dupa 24 de ani.

Probabil atunci (anii '90) nu existau probe ADN, astfel incat sa se poate face corelarea intre copiii disparuti si copiii gasiti aiurea prin trenuri/gari/strazi, sa se stabileasca care dintre ei sunt una si aceeasi persoana (copil disparut-copil gasit) 


Editat de monicabo, 08 ianuarie 2019 - 14:53 .


#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 ianuarie 2019 - 13:59

https://www.libertat...-de-ani-2508708

 

cel mai vechi caz de disparitie... citisem de caz si in JUrnalul Naitonal, cand aveau ei o campanie cu copiii disparuti. 

Disparitia s-a petrecut sub nasul parintilor, in zona casei... un cap intors si gata nu mai e! :(

Plus ca in vremurile acelea era mai multa liniste, nu erau aglomeratia si nebunia de acum...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -