Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Când alege cezariana, mama se gândeşte la ea, nu la copil

nastere cezariana

55 raspunsuri la acest subiect

#41
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 09:07

In Germania dioptriile nu sunt de obicei o indicatie de cezariana, ci posibilitatea de a se desprinde retina, difebiom.

 

Cezariana se practica in mod normal cand e necesar din punct de vedere medical, copii mari, deseori e vorba de diabet de sarcina, sarcini pelviene insa cam 10% e procentul de cezariana la dorinta ( din teama deseori) sau cu o cezariana deja la activ. Deseori se incearca natural si daca in timp de 24-36 ore nu se intampla nimic, fetule desigur monitorizat, se face cezariana de urgenta.

 

Eu eram programata la cezariana, din cauza riscului de Hellp Syndrom, insa in urmatoarea zi medicul chef a hotarat altfel, nu mi-a picat deloc bine pentru ca imi explícase o ora cu o zi inainte un medic resident ce si cum vom face... asa ca mi-au indus nasterea cu pastille, am nascut natural insa era pregatiti si pentru cezariana de urgenta. Al doilea copil tot natural l-am nascut.

 

Si exista liste in care se observa cresterea numarului de cezariane, mai ales in Romania ca ne convine sau nu.

 

Cristina



#42
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 09:12

am gasit si ceva statistica, nu am mult timp acum la dispozitie, revin mai tarziu

 

https://data.oecd.or...tm?context=OECD

 

 

cristina



#43
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 09:26

am gasit si ceva statistica, nu am mult timp acum la dispozitie, revin mai tarziu https://data.oecd.or...tm?context=OECD cristina

 

Foarte interesant.Turcia se pare ca e fruntasa cu 532 de cezariene la 1000.

 

Romania nu e in lista.



#44
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 09:52

https://www.bellybel...tes-by-country/

 

https://gateway.euro...tions/#id=19691

 

 

https://www.oecd-ili...0ECA87D918E508C

 

inca cateva statistici. Romania nu e in unele liste pentru ca nu au avut probabil datele transmise.

 

Cristina

 

Romania e insa in area de 35%.



#45
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 09:56

Daca toata lumea crede ca sunt foarte multe cezariene la cerere, decat sa spunem ca mama se gandeste la ea si nu la copil, mai bine formulam o petitie online in care sa cerem o campanie nationala de informare a viitoarelor gravidute.

 

Daca vreti,eu voi face o scrisoare deschisa catre Ministerul Sanatatii( sau sa-mi spuneti voi catre cine), primim un raspuns oficial de cate semnaturi avem nevoie pentru a demara procesul si luptam impreuna sa obtinem acele semnaturi.

 

 

Este foarte probabil ca, daca un medic sa faca cezariana la cerere, sa nu fie documentata si, deci, statistica reala este posibil sa nu existe.

 

 


Editat de CiubotariuAlina, 22 mai 2019 - 10:01 .


#46
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 10:11

https://www.bellybel...tes-by-country/ https://gateway.euro...tions/#id=19691 https://www.oecd-ili...0ECA87D918E508C inca cateva statistici. Romania nu e in unele liste pentru ca nu au avut probabil datele transmise. Cristina Romania e insa in area de 35%.

 

Crestera e alarmanta pentru cezariana in general. Ca e sau nu la cerere nu avem cum sa stim .

Este posibil sa se datoreze permisivitatii medicilor sau o cauza a cresterii numarului de boli a mamei cu recomandare de cezariana?

Pentru ca problema e globala.



#47
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 10:19

Statisticile nu sunt relevante din motivul ca e normal sa creasca nr de cezariene, e ca si cum ai spune ca a crescut nr de operatii la ochi, da, e normal, medicina evolueaza.

Si iar nu e relevant compararea cezarienei cu nasterea naturala fara probleme, cezariana are din start dezavantaj. 

Si iarasi  nu poti compara cezariana cu nasterea naturala, pentru ca nu stie nimeni cum ar fi decurs una in locul celeilalte, ca rezultate ma refer.

 

Si nu mentioneaza nimeni faptul ca in sistemele medicale dezvoltate se pune mare accent pe salvarea resurselor, pe economisire, rezultand posibilitatea ca cezarienele sa fie respinse din cauza costurilor.

 



#48
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 10:35

[quote name="cristina30" post="8614978" timestamp="1558508830"] In Germania dioptriile nu sunt de obicei o indicatie de cezariana, ci posibilitatea de a se desprinde retina, difebiom.

 

Am avut acest risc. Medicul oftalmolog mi-a spus sa cantaresc riscurile si beneficiile, medicul ginecolog mi-a spus ca ramane la latitudinea mea.

 

Am ales cezariana programata pe 16 iunie. Intamplarea a facut ca la monitorizare, copilul a intrat in stres fetal, mai era o fata programata inaintea mea, deja se pregateau sa o bage in sala de operatie si m-au bagat pe mine la urgenta.Au fost foarte profi, nu m-au speriat. Mi-au povestit abia dupa post-operator cand mi-au adus copilul in salon.

A fost ca un facut ca eu deja sa fiu acolo. 

Creierul meu nu a inteles ca pericolul trecuse, planurile mi-au fost date peste cap, am simtit ca copilul meu era sa moara din cezarienii pe care eu am facut-o, sotul meu plecase acasa, am chemat asistenta sa-l ia la neonatal pentru ca durerile erau prea mari sa ma ocup singura de el, am intrat pe un site in care femeile de acolo spuneau ca mamele care nasc prin cezariana sunt mai putin mame decat cele care nasc natural, titlul era ceva in genul astuia de aici. Am plans vreo 6 ore, m-am tarat pana pe balcon si acolo m-am gandit si la Madalina Manole. Si am inteles-o perfect. 

 

Cam asta e povestea MEA, rog persoanele care vor sa critice, sa nu comenteze povestea mea pentru ca il voi considera atac la persoana mea, este povestea mea pentru cine vrea sa o inteleaga, dar am vrut sa inteleaga, cine vrea sa o faca, ca eu cand am spus ca titlul poate fi indulcit putin, am vorbit din experienta mea si din trairea mea, atunci.

 

 

 

 



#49
CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 10:42

Statisticile nu sunt relevante din motivul ca e normal sa creasca nr de cezariene, e ca si cum ai spune ca a crescut nr de operatii la ochi, da, e normal, medicina evolueaza. Si iar nu e relevant compararea cezarienei cu nasterea naturala fara probleme, cezariana are din start dezavantaj. Si iarasi nu poti compara cezariana cu nasterea naturala, pentru ca nu stie nimeni cum ar fi decurs una in locul celeilalte, ca rezultate ma refer. Si nu mentioneaza nimeni faptul ca in sistemele medicale dezvoltate se pune mare accent pe salvarea resurselor, pe economisire, rezultand posibilitatea ca cezarienele sa fie respinse din cauza costurilor.

 

Din punctul meu de vedere, este foarte corect ce spui tu. Ideea era, in cazul acestui post, daca tot aruncam cu pietre in femeia care face/alege cezariana si spunem ca ea nu se gandeste la copil, sa incercam sa ajutam in loc sa criticam. Daca nu ajutam, e mai bine nici sa nu judecam pe nimeni.

 

 


Editat de CiubotariuAlina, 22 mai 2019 - 12:50 .


#50
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 22 mai 2019 - 15:17

Eu cred ca ar trebui informate mai bine femeile insarcinate. Inca sunt destule femei care cred ca e mai bine pentru copil sa se nasca prin cezariana. In plus, cezariana nu si-o poate face mama singura, asa ca, daca e sa-si asume cineva responsabilitatea, acela ar trebui sa fie medicul ginecolog care recomanda cezariana fara indicatii medicale si nu isi informeaza bine pacientele. La grupul meu de mamici, era o viitoare mamica (probabil a nascut deja de mult), care avea doctorul in alt oras. Desi era la inceputul sarcinii, deja optase pentru cezariana ca ii era frica ca nu ajunge la timp la doctor (ii lua cam 2 ore sa ajunga) si, de asemenea, ii era frica ca nu va fi doctorul ei si va naste cu cel de garda. Eu vad cel putin  doua lucruri gresite in aceasta situatie: ca medicii si maternitatile din unele orase mai mici nu ofera incredere si ca exista aceasta frica de a naste cu altcineva, de parca ceilalti doctori nu sunt competenti si responsabili.





Etichetat si cu nastere, cezariana

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -