Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sortimentatie?


33 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 18:55

Pai de aici si dilema mea. Ani si ani s- a folosit capacitate cilindrica, acum e cilindree la moda. [:)] Vorba lui Dinescu “ suna ca dracu”. La fel si parcaj in loc de parcare.

Ei draga, limba romana e un organism viu! Ce stii tu? [:-)))]



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 18:58

Orice limbă e un organism viu (nu sunt sarcastică) :).

 

Nu mai știu despre ce englezisme era vorba, îmi aduci aminte, te rog?



#13
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 19:39

Pai de aici si dilema mea. Ani si ani s- a folosit capacitate cilindrica, acum e cilindree la moda. [:)] Vorba lui Dinescu “ suna ca dracu”. La fel si parcaj in loc de parcare.

 

cred ca e o perceptie doar. Eu chiar sunt mai obisnuita cu “cilindree”. O fi vorba de obisnuinta.



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 19:40

Ei draga, limba romana e un organism viu! Ce stii tu? [:-)))]

 

chiar asa e, ce rost are tavalitul de ras?



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 19:51

Tavalitul de ris era apropo de bulibășeala din DEX! Cine face manualele alea probabil “modernizează” și dex-ul !



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 19:53

Nu, aici te inseli.



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 decembrie 2018 - 23:16

Tavalitul de ris era apropo de bulibășeala din DEX! Cine face manualele alea probabil “modernizează” și dex-ul !

Dar acum trebuie sa dai cu subsemnatul cind folosesti vreun emoticon?

 

Eu nu am auzit pina acum de cilindree, cred ca as fi avut probleme sa inteleg ce se  spune prin acest cuvint.De ce nu mai e valabil cutia cilindrica?

 

Ce inseamna sortimentatie?

 

Si eu sunt asentimentul vostru cu folosirea inutila a englezismelor, cind vocabularul limbii romane are cuvinte pentru englezismele respective.Si eu cred ca asta va duce in timp efectiv la disparitia unor cuvinte in limba materna, doar pentru ca da mai bine sa foloseste echivalentul in limba engleza..

 

Am auzit si aici pe forum de kidnapeaza- de exemplu, sau doua cuvinte in romana si macar unul in engleza, intr-o propozitie, cumva ...nu pricep.


Editat de andacos, 18 decembrie 2018 - 09:38 .


#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 09:44

Tavalitul de ris era apropo de bulibășeala din DEX!

Probabil ca nu ai rasfoit niciun DEX. 



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 10:50

Dar acum trebuie sa dai cu subsemnatul cind folosesti vreun emoticon?

 

Eu nu am auzit pina acum de cilindree, cred ca as fi avut probleme sa inteleg ce se  spune prin acest cuvint.De ce nu mai e valabil cutia cilindrica?

 

Ce inseamna sortimentatie?

 

Si eu sunt asentimentul vostru cu folosirea inutila a englezismelor, cind vocabularul limbii romane are cuvinte pentru englezismele respective.Si eu cred ca asta va duce in timp efectiv la disparitia unor cuvinte in limba materna, doar pentru ca da mai bine sa foloseste echivalentul in limba engleza..

 

Am auzit si aici pe forum de kidnapeaza- de exemplu, sau doua cuvinte in romana si macar unul in engleza, intr-o propozitie, cumva ...nu pricep.

E posibil sa fi fost spus la misto acel cuvant, trebuie luat contextul nu cuvantul in sine. Sunt multi utilizatori (nu useri, da?  [:)] ) ce traiesc in tari straine si se adapteaza mai greu la trecutul rapid de la o limba la alta si atunci apar sincope in exprimare.

 

Cat despre cilindree se foloseste mai mult decat capacitatea cilindrica in vorbirea curenta inginereasca. E un cuvant vechi provenit din franceza.

 

Pentru restul problemelor si folosirea inutila a englezismelor e vorba de snobism si spoiala de cultura.

================

 

A confunda spoiala de cultura si snobismul a la Chirita din vorbirea unora, cu oficializarea unor neologisme in dictionare e si asta un fel de spoiala de cultura.

 

Aducerea oficiala in limba romana si implicit in dictionare  a unor neologisme de provenineta straina e un parcurs firesc pentru orice limba. Se numesc mijloace externe de imbogatire a vocabularului (azi se invata in scoala despre ele in capitole separate).

Definitia neologismelor ar fi: sunt cuvintele noi împrumutate din alte limbi sau create în interiorul limbii  prin derivare sau compunere.

 

Limba romana ar fi fost mai saraca daca nu ar fi avut cuvinte gen crepuscul, meniu, elev, bleumarin, magazin, autopsie, crenvusti, foen, icesberg, spaghete, insula, colocviu, gratie, liceu etc. Astea nu deranjeaza pe nimeni pentru ca s-au nascut cu ele, dar nici nu se stie despre ele ca sunt trecute la capitolul neologisme.

 

Daca ne uitam putin adanc in istorie dam de cucerirea normanda. Vorbesc de cucerirea Angliei.  Si daca mai si citim una, alta vedem ca ei si-au impus limba, franceza veche, ca limba oficiala. Si asa s-a amestecat engleza veche cu franceza veche dand nastere limbii engleze mijlocii de azi. De unde credeti ca provine beef? De la boeuf.

 

 

inainte limba oficiala in diplomatie, in politica, in importuri-exporturi era franceza. Pentru ca Franta a fost un pol imortant de cultura in Europa.

Si asa a aparut adoptarea multor cuvinte frantuzesti in limbile europei.

 

Azi, prin dominatia americana, engleza a luat locul francezei. 

 

 

 

 

 



#20
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 18 decembrie 2018 - 11:25

Tot eu!  [hia]   Poate cineva sa imi spuna care e cuvantul folosit in talonul unei masini acum? Cand locuiam in tara asa era trecut , capacitate  cilindrica . Ca eu am auzit cilindree  recent la Protv ,vorbeau de preturile asigurarilor pt autoturisme.   Incerc sa imi dau seama de cand s- a trecut la utilizatea unui alt termen .




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -