Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cadouri, bani in plic pentru cadrele didactice ciclul primar


41 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 decembrie 2018 - 20:47

stiu cu siguranta ca inca exista acest obicei.

 

intrebarea este, pentru banii in plic, cat e de legal? poate fi raportata chestiunea?

 

iar pentru cadouri, daca exista persoane care nu au posibilitatea de a achita suma acceptata de majoritate, dar sunt "vanate" si presate sa cotizeze, ce se poate face fara ca aceste persoane sa aiba de suferit?



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 decembrie 2018 - 22:33

bine ca ai spus "cadre diactice ciclul primar"...ca eu nu iau nimic...plic,bani,hmm...dap,cu siguranta!



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 00:33

Nu prea cred sa fie legal.

Cat despre ceilalti parinti, poate poti gasi o metoda ingenioasa de a le comunica ca ai venitul mic, si ca nu iti permiti chestii de genul.

 

 

Discuta serios si sincer cu unul, doi parinti, vor comunica ei mai departe, este posbil ca ei sa nu stie si sa nu isi imagineze ca altii pot avea o situatie materiala mai slaba decat a lor. Nu se poate sa nu gasesti intelegere...

 

 



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 00:37

Eu mi-as imprima un tricou cu mesaj de genul "am venitul mic, dar inima mare" sau " nu pot contribui la cadouri decat daca ma imprumutati" sau " la SOSIRE voi avea bani pentru toate cadourile din lume, dar abia am facut primul pas"



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 01:08

Nu stiu de ce sunt oameni care nu vor sa creasca. Nu trebuie sa faci ce fac ceilalti. Daca altii vor sa faca un cadou e treaba lor, si , btw, nu e nimic ilegal, ca doar nu doamna cere, e doar urat ca accepta. Nu-i inteleg pe cei care nu au lucruri mai bune de facut decat sa colecteze bani. 

 

btw2 , si la noi se sau cadouri si vouchere in loc de bani, la scoala primara . La secundara nu se da, ar fi culmea sa ma apuc sa cumpar cadouri la atatia profesori.



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 01:10

Nu prea cred sa fie legal.

Cat despre ceilalti parinti, poate poti gasi o metoda ingenioasa de a le comunica ca ai venitul mic, si ca nu iti permiti chestii de genul.

 

 

Discuta serios si sincer cu unul, doi parinti, vor comunica ei mai departe, este posbil ca ei sa nu stie si sa nu isi imagineze ca altii pot avea o situatie materiala mai slaba decat a lor. Nu se poate sa nu gasesti intelegere...

Nu cred ca trebuie sa dea Pepco socoteala nimanui daca nu o cadoriseste pe doamna.



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 01:47

Eu cred ca pina și in România e ilegal sa dai banii într-un plic unui profesor! O floare o bomboana, e una, dar sa ii dai bani in plic e mita, ca ce altceva poate fi?

 

Eu nu am dat nimic nimănui la școlile băiatului. Niciodată. Unii dădeau flori, bomboane, dar rar, foarte rar.



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 08:46

Nu cred ca trebuie sa dea Pepco socoteala nimanui daca nu o cadoriseste pe doamna.

 

Nu, nu trebuie sa dea socoteala, dar totusi se refera la consecinte. Nu legale, asa ceva nu exista, ci sociale sa le spun asa, atunci cand te opui majoritatii, in orice context, trebuie sa suporti si anumite consecinte, probabil in acest caz priviri nemultumite, barfe, nu stiu .... si atunci parerea mea este ca trebuie sa isi sustina punctul de vedere cu sinceritate, fara a jigni parerea celorlalti. Asa cred ei ca e bine, asa fac, are vreun rost sa se certe?!



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 09:38

pepco, daca tu esti cea care nu poate sau nu este de acord cu strangerea banilor pentru cadouri, ia legatura cu persoana care a initiat demersul sau care strange banii, explica-i ferm si politicos faptul ca esti o mama singura care isi creste copilul, ca nu te dau banii afara din casa (poate ai si vreo rata de platit sau alte datorii) si ca efectiv a cotiza cu acea suma inseamna sa renunti la ceva pentru tine sau copil, sa nu iti poti plati utilitatile sau intretinerea.

nu cred ca in atare conditii si explicatii o sa mai aiba cineva tupeu sa-ti ceara bani vreodata.

in ciclul primar, fetita mea avea in clasa o fetita de etnie, foarte cuminte si bine crescuta, parintii ei erau oameni simpli, fara prea multa carte, dar cu extrem de mult bun simt, si mai aveau inca 2 fete pe langa cea din clasa fetitei mele.

niciodata, dar absolut niciodata nu s-a pus problema sa cerem bani de la aceasta familie, pentru fondul clasei, excursii sau alte initiative. intotdeauna am pus noi ceilalti parinti un pic mai multi bani, sa-i putem plati fetitei respectiva activitate, sau ii sponsoriza unul dintre parinti costul, integral. in felul acesta fetita nu a fost marginalizata niciodata, a avut parte de toate activitatile si cadourile (dulciuri de mos nicolae si paste, secret santa de craciun), la fel cu restul colegilor.


Editat de CorinaDani, 12 decembrie 2018 - 09:39 .


#10
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 12 decembrie 2018 - 09:41

La noi s-a strans incepand de la gradi si se continua si la scoala.

Vorbesc aici de sume modice-20 lei la scoala si 30 lei la gradi (sunt 2 educatoare) de copil.

Bineinteles ca au dat doar cei care au vrut si cei care au putut. Nu a fost nimeni tras la raspundere daca nu a dat.

In schimb am auzit de sume mult mai mari la gradi. De ex. la gradinita finutului in Bucuresti se strang 100 de lei de copil.

Mi se pare exagerat de mult.

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -