Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August 2019 (Pepenasi de August 2019)

august 2019 sarcina

335 raspunsuri la acest subiect

#31
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 17:17

@ Giurgiu Ioana, calduri am avut si eu la prima sarcina, acum sunt fix pe dos, mi-e frig non stop. 



#32
roial.1

roial.1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 18:17

Da si eu am un baietel de vreo 12 kg,careeee nu vrea sa mearga si il tot ridic.

Sunt si eu tot la a doua sarcina,dar parca sunt mai panicata ca la prima.

Chiar sunt paranoica,dar daca este sa se intample ceva,tot se va intampla.Ce o vrea Dumnezeu,sper sa fie bine.

nu stiu cat o sa se vada o sa am 5 saptamani si 5 zile,nu cred ca o sa i aud inimioara,cu toate ca la baietel am avut o sangerare la aprox 6 sapt si am fost la urgente,dar totul a fost ok ii auzisem si inimioara,mi-a prescris Utrogestan,dar la 35 de sapt am nascut prematur pentru ca i se inversase fluxurile.

Acum,doar sper sa fie bine.

Pana azi tot imi faceam ganduri ce sa fie,de azi imi doresc doar sa fie sanatos.



#33
Alina8502

Alina8502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 18:31

Se pare ca miercuri va fi o zi plina cu vesti bune!!! Eu azi am mai fost la o beta, ca de doua zile imi cam disparuse senzatia de greata si intrasem in panica. Si avem 3.177, crestem cu drag si spor! Si azi a reaparut si prietena greata...

Fetele care nu sunt la prima sarcina, ne puteti spune la cate saptamani ati auzit prima data bataile inimii bebelusului?



#34
MatzaRebela

MatzaRebela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 426 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 18:57

Crampele eu deja nu le mai iau in seama, au fost prezente mereu, doar cand sunt un pic mai mari imi dau seama ca ar trebuis a stau jos, sa ma odihnesc , eu   am mers foarte mult pe jos, si inca merg si voi merge cat se poate sarcina trecuta am mers pana in ultima zi, si dupa, activ sexuala ca si inainte, nu m-am ferit, dar fiecare organiism este diferit, fiecare sarcina este diferita, asa ca sfatul medicului este sfant insa uneori cand ti se pare cam negru ceea ce iti recomada nu strica o a doua parere.eu la prima sarcina eram deja wow la 9 sapt m-am dus pt ca n-am vrut sa ma grabesc si am auzit bataile inimii (dupa cela ultimu CM  am facut test.. m-am sters si am realizat ca venise CM) si picase si cu sarbatorile de iarna,  dar sunt cumintica si increzatoare acum as vrea undeva tot pe la 9-10 sapt sa ajung, dar asta stiind ca am dus la capat 2 sarcini pana la termen, fara riscuri, fara avorturi/provocate sau spontane.

 

si mie mi s-a spart o maseluta... si.. ar trebui sa merg sa imi curete putin sa puna macar o plomba temporara cu trat, sa nu riscam sa ajunga la nerv ca acolo este mai complicat cum nu se face anestezie( desi la prima sarcina mi-a luat la o masea care ma durea maxim, fara anestezie, mi-a pus arsenic mi-a omorat nerv, apoi a lucrat lejer fara probl la ea)numai ca intre 2 copii si  iarna si si .. parca nu gasesc timp sa fac o programare(s-a rupt ieri maseluta)

 prea multe am de spus.. ce mai era?(daaa si deja uit, uit grav):)))


Editat de MatzaRebela, 10 decembrie 2018 - 19:00 .


#35
MatzaRebela

MatzaRebela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 426 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 19:07

ah am uitat sa specific.. inainte sa merg la  eco voi face si analizele specifice ca sa  impusc 2 iepuri odata:) inca am listuta de la sarcina trecuta



#36
gabriela9693

gabriela9693
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 19:34

Felicitări,viitoare mămici! Săptămâna trecuta am aflat si eu că voi fii mamica sunt in saptamana 6 ...Este prima mea sarcina!


#37
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 20:29

@Alina la prima sarcina am fost la eco la 6s4z si s-au auzit bataile inimii, desi ecografic era mai mica decat varsta sarcinii, parca 6s avea conform ecografului. 

Toata sarcina a fost mai mica ecografic si s-a nascut intocmai cu greutatea estimata ecografic. 

Mereu m-a stresat acest aspect, atat in sarcina cat si acum 2ani jumatate dupa...  Sper sa fiu mai linistita in aceasta sarcina.

La mine ciclurile sunt mai lungi si cu siguranta ovulatia a avut loc mult mai tarziu.

Miercuri voi avea tot cam asa 6s4z. 



#38
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 20:31

@Gabriela9693 bine ai venit! Felicitari pt sarcina! 

Si eu tot 6s am. 



#39
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 20:37

@roial.1 ce varsta are baietelul tau?

Si eu ridic fetita un brate, are cam aceeasi greutate, mie dr mi-a zis ca atata timp cat nu apar dureri dupa ridicarea copilului in brate o pot ridica, mi-a explicat ca corpul e deja obisnuit cu acest efort si ca nu ar trebui sa impuma probleme.



#40
roial.1

roial.1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 decembrie 2018 - 21:59

Are 1 an si 3 luni☺️





Etichetat si cu august 2019, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -