Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Permise de munca pentru romani?!


37 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 15:48

si daca are dubla cetatenie, unde plateste?



#22
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 16:37

si daca are dubla cetatenie, unde plateste?

[:)]

Sunt atat de putini cei care nu au stabilita rezidenta fiscala nicaieri (adica nu locuiec mai mult de 6 luni pe an intr-un singur loc), care realizeaza venituri independente si care au dubla cetatenie, incat nici nu conteaza.

Probabil ca exista ceva reglementari si pentru ei, dar e relevant?



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 16:39

si daca are dubla cetatenie, unde plateste?

Se rezolva problema  pe cale amiabila conform procedurii amiabile din conventia evitarii dubblei impuneri.



#24
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 16:53

Viviana, am zis să nu complic discuția :), de obicei plăteși acolo unde muncești, în 99% din cazuri e așa.

 

Centrul intereselor vitale nu este neapărat familia, am văzut spețe mai complicate pe partea de rezidență fiscală și e destul de greu de stabilit în anumite cazuri. Dar în marea majoritate a situațiilor lucrurile sunt simple, de plătit oricum plătești într-o singură țară dacă există acord pentru evitarea dublei impuneri.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 17:30

Se rezolva problema pe cale amiabila conform procedurii amiabile din conventia evitarii dubblei impuneri.

 

Eu -repet, cred ca asta e motivul acestei incercari, propuneri, ieri...Nu stiu exact cum s-o numesc.

 

Sunt atita ilegalitati si Portiite de scapare,...iar banii la buget trebuie sa vina de undeva.

 

Insa ca acesta idee sa prinda roade, trebuie schimbata legislatia Europeana( parere a mea e ca actuala lege Europeana in Privinta circulatiei Fortei de munca e complet depasita, necesita ajustari, completari sau chiar revizuiri totale)



#26
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 17:55

Scopul este de a-i forta cumva pe romani sa lucreze din cand in cand in Romania. Locuri de munca sunt si nu intotdeauna prost platite asa cum se vehiculeaza.

Sau cel putin de a-i descuraja, la gandul ca acel loc de munca este garantat numai pentru 5 ani. Cu alte cuvinte, sa nu prinda radacini pe unde pleaca.



#27
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 18:59

mda. Cam astea-s ideile marete ce pot veni de la un ~45+ crescut si educat in perioada comunista. Nu se poate dezbara de asemenea abordari: in loc sa atraga forta de munca (sa se simta imbunatiri in sanatate, transport, invatamant), by default - vede numai solutii prin constrangeri. Oricata spoiala de educatie ar avea - pe oriunde s-ar plimba/lucra, intelege si ii sunt placute tot cele care se conecteaza cu educatia de baza.

 

Eu am alta propunere: un parlamentar roman sa nu aiba dreptul decat la maxim-maximorum 2 mandate fara pensie suplimentara. Consider ca asta este o solutie mult mai buna si cu sanse mult mai sigure de insanatosire a societatii romanesti. Ar trebui sa  convina, doar lucreaza pentru popor si se conecteaza tot la educatia comunistoida.

 

*am apreciat un ~45* adica o varsta de 15-16 ani la revolutie. M-as duce chiar si un pic mai jos. 

 

edit: nu m-am dus mai jos pentru ca raman fara de speranta. [sad]


Editat de AdiS, 28 noiembrie 2018 - 19:04 .


#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 20:30

Eu -repet, cred ca asta e motivul acestei incercari, propuneri, ieri...Nu stiu exact cum s-o numesc.

 

Sunt atita ilegalitati si Portiite de scapare,...iar banii la buget trebuie sa vina de undeva.

 

Insa ca acesta idee sa prinda roade, trebuie schimbata legislatia Europeana( parere a mea e ca actuala lege Europeana in Privinta circulatiei Fortei de munca e complet depasita, necesita ajustari, completari sau chiar revizuiri totale)

Nu, nu este asta. 

Cei care muncesc afara au trimis in tara, in anul 2017, 4,9 miliarde de dolari.

Bani care au intrat in circuitul economiei romanesti si au ridicat standardul de viata.

 

Esste doar o gandire stalinista de inchidere a populatiei in arealul dorit de ei,  o razbunare pe diaspora pentru ca  PSD nu va obtine niciodata votul lor, o razbunare pentru m u i e, o razbunare pentru 10 august si pot continua pagini intregi.



#29
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 20:36

Sigur ca e răzbunare.

 

Ii interesează pe PSD de banii țării? Bunăstarea poporului? De când? 



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 20:40

v

 

Nu, nu este asta. 

Cei care muncesc afara au trimis in tara, in anul 2017, 4,9 miliarde de dolari.

Bani care au intrat in circuitul economiei romanesti si au ridicat standardul de viata.

 

Esste doar o gandire stalinista de inchidere a populatiei in arealul dorit de ei,  o razbunare pe diaspora pentru ca  PSD nu va obtine niciodata votul lor, o razbunare pentru m u i e, o razbunare pentru 10 august si pot continua pagini intregi.

viviana, banii aia au intrat in circulatie, nu in bugetul statului.

Iar eu au nevoie de bani la buget, aoclo e buba...

 

Asa cum spune mianda (parca) sunt job-uri in Romania care sunt platite chiar mai bine decit unele joburi din EU, insa multi prefera sa munceasca in strainatate decit in Romania.

 

Ma rog, interventia mea a fost legata de mesajul care spunea ca d efapt se vrea eliminarea voturilor diasporei.Diaspora nu e formata din aia care vin si muncesc 2-3 ani in strainatate. fara niciun ton dispretuitor la adresa lor.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -