Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Perimenopauza 112

perimenopauza

67 raspunsuri la acest subiect

#61
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 17:02

Asadar, din cercetarile pe google  - se pare ca soia e un bun remediu in aceasta perioda. Trecem deci pe lapte de soia?



#62
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 18:10

Sunt o multime de alimente cu continut ridicat de estrogeni si fitoestrogeni. Eu mananc in mod deosebit soia deshidratata, seminte de in, fasole verde si diverse fructe uscate. Parca si maslinele sunt incluse dar nu stiu sigur. 

Dar nici excesul de astfel de alimente nu este benefic. In premenopauza nu poate fi vorba neaparat de lipsa estrogenului ci de fluctuatiile hormonale anapoda pe perioada unui ciclu. Uneori poate fi chiar prea mult estrogen atunci cand nu trebuie.

Eu am ajus cumva sa-mi inteleg corpul. Sincer, prefer sa se prelungeasca perioada asta cat mai mult, de  menopauza propriu-zisa imi este teama.

 

Dar ce spuneti voi? Si scaderea acuitatii vizuale tot pe seama hormonilor s-o punem? Parca n-am mai auzit de ipoteza asta.



#63
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 20:52

Mianda, da si eu am inceput sa cred ca vederea e pusa la incercare. Plus o senzatie de lipa de acuitate vizuala. 



#64
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 21:04

Exista viata si dupa menopauza, si inca cum. 

Acuitatea vizuala scazuta poate avea si alte cauze, e bine sa fie eliminate inainte de a blama premenopauza. Un motiv poate fi un prediabet .



#65
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 21:25

Am trecut prin majoritatea fazelor pe care le descrieti. Chiar ma asteptam sa fiu deja la menopauza avand in vedere ca pubertatea m-a lovit la o varsta frageda, 9 ani. Dar sunt tot la pre-, cu cicluri lungi si dureroase care apar odata la 2-3 luni.

La inceputul etapei asteia am fost la dr. de familie, care mi-a prescris anticonceptionale. Am luat un timp, apoi am oprit, mi se parea un stres in plus sa le iau si nu ma simteam mai bine.

 

La mine cele mai neplacute simptome sunt transpiratia excesiva si partiala incontinenta urinara (nu stiu daca se cheama exact asa, ca nu am ajuns chiar la pampers, dar pantylinere speciale trebuie sa port). Parul mi s-a rarit mai mult in zona fruntii.

 

Psihic m-am impacat cu starea asta si nu imi provoaca ingrijorare sau frica. E o etapa normala in viata oricarei femei. E adevarat insa ca am perioade mai putin bune, cand sunt irascibila exagerat. Incerc sa ma controlez, uneori cu succes.

 

Tratamente hormonale cum am zis nu mai iau. Am cumparat asta vara din tara un ceai "pt. menopauza" cu salvie si frunze de zmeur de nu stiu care si alte plante. L-am incercat odata, am zis sa mai beau cand e nevoie, dar nu a mai fost cazul. M-am impacat cumva cu toate simptomele.

 

Mi-a placut ce a scris Anja...cum trece timpul... am intrat pe DC discutand despre sarcina, apoi bebelusi, diversificare si alte asemenea, ca acum sa discut cu voi despre premenopauza.



#66
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 21:28

(A, un alt simptom este pierderea cvasi-completa a libidoului. Nu ma afecteaza foarte mult, doar constat, jumatate nostalgica si jumatate amuzata.)



#67
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 22:30

Mianda, da si eu am inceput sa cred ca vederea e pusa la incercare. Plus o senzatie de lipa de acuitate vizuala. 

Asta-i de la varsta. E comuna si la femei si  la barbati.



#68
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 26 martie 2019 - 17:52

Am citit undeva ca cercetarile recente au arata ca soia nu e tocmai ce trebuie ....(m-am lovit de asta pentru ca lucrez la o editura unde editam si carti pe teme naturiste...)

Eu inca nu m-am confruntat cu probleme din astea, dar sora-mea da, si stiu ca si ea si prietena ei iau ceva nemtesc din plante. Se gaseste si la noi in farmacii, se cheama Remifemin. Vedeti ca cred ca au site si informatii si in limba romana... Sora-ea mi-a spus ca dupa a doua luna de luta i s-au potolit bufeurile si nu mai are probleme cu transpiratiile nocturne...





Etichetat si cu perimenopauza

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -