Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Perimenopauza 112

perimenopauza

67 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 12:36

helou fetelor - 

 

M-am decis  sa deschid acest topic pentru a ne consulta despre o chestiune de care nu scapa nici o femeie: perimenopauza si toata gama de pauze care vine cu ea...

 

Desi pana acum am incercat sa o ignor, valurile de caldura care vin cu aceasta perioada incep sa devina mai pregnante. Ce e de facut? Cum ne mobilizam impotriva acestor simptome?

 

ce idei sau experiente aveti?



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 13:00

[:)] Ne mobilizam prin tarie psihica. Si prin alimentatie cat mai sanatoasa si mult mai putina cantitativ decat de obicei.

 

Suplimentele din plante nu sunt ceea ce ne-am astepta, suplimentele hormonale nu prea sunt indicate.

 

Dar ce inseamna 211?



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 13:04

am vrut sa spun 112...:) scuze

 

Nu vreau sa iau nimic hormonal pentru ca stiu ca sunt periculoase.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 13:05

totul mi se pare OK pana la faza cu valurile de canicula care vin asa din senin ...



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 14:12

Mai era in subiect exact cu Tema asta, dar ma rog, scrie si aici.

 

 

 

[:)] Ne mobilizam prin tarie psihica. Si prin alimentatie cat mai sanatoasa si mult mai putina cantitativ decat de obicei. Suplimentele din plante nu sunt ceea ce ne-am astepta, suplimentele hormonale nu prea sunt indicate. Dar ce inseamna 211?

 

 

Si mie mi-e frica De luat in greutate, am citit ca Se Pot una si pina la 5-7 kg in perioada asta.

 

Pe linga ca incerc sa am grija ce si cum maninca, miscare atenueaza foarte mult simptomele menopauzei.

 

Eu cred ca Deja am facut in das spre perioada asta , din September nu Mai am menstruatiei regulat, am in decembrie intilnit cu medicul.

 

Acum nu stiu exact daca vremea rece Sau perioada asta e de vina(menopauza) dar mie imi e foame  si oara simt nevoita sa maninca Mai mult.

 

Pfui...si cind ma gindesc ca poate dupa ceva ani "nebunia' asta!!!!



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 14:17

Am intrebat-o pe mama mea cum a fost perioada sa de premenopauza - daca a avut bufeuri si a spus ca nu - sau poate a avut insa nu le-a dat importanta. Si ca nici nu stia nimic de ele.

Clar e ca eu le dau importanta. Uneori cand stim ceva mai mult - chiar se intampla.  [batcap]



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 14:20

eu nici macar nu ma pot ghida dupa experienta mamei, a facut histerectomie cand nu implinise 45 de ani (cred), deci n-a mai trecut prin menopauza, ma refer la cea naturala, fiziologica.

asa ca nu stiu de la ce varsta sa ma astept la primele semne, cert este ca ma apropii tiptil (de menopauza, caci varsta de 45 am depasit-o deja), vreau-nu vreau.


Editat de CorinaDani, 27 noiembrie 2018 - 14:21 .


#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 14:55

eu nici macar nu ma pot ghida dupa experienta mamei, a facut histerectomie cand nu implinise 45 de ani (cred), deci n-a mai trecut prin menopauza, ma refer la cea naturala, fiziologica. asa ca nu stiu de la ce varsta sa ma astept la primele semne, cert este ca ma apropii tiptil (de menopauza, caci varsta de 45 am depasit-o deja), vreau-nu vreau.

 

Eu nu am pe cine sa intreba, insa cred ca asta nu ajunga foarte mult.E oricum o experienta personala, care vine la Packet cu multe din ceea ce tine de persoana ta(numarul de nasteri, virsta la care ai nascut, starea de sanatate a organismului...).

 

Sunt insa de acord cu ce spune Mirela, cu gut stii Mai mult despre proceaul asta, cu atit ai Mai  mult...simptome!!!:) 



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 17:09

am vrut sa spun 112...:) scuze

 

Nu vreau sa iau nimic hormonal pentru ca stiu ca sunt periculoase.

Si 112 ce e?

 

Mie mi-au pus mirena coil acu 5 ani din cauza ciclului foarte abundent. De atunci nu mai am nici menstra si nici un simptom.



#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 18:01

Mai era in subiect exact cu Tema asta, dar ma rog, scrie si aici.

 

 

 

 

 

 

 

Si mie mi-e frica De luat in greutate, am citit ca Se Pot una si pina la 5-7 kg in perioada asta.

 

Pe linga ca incerc sa am grija ce si cum maninca, miscare atenueaza foarte mult simptomele menopauzei.

 

Eu cred ca Deja am facut in das spre perioada asta , din September nu Mai am menstruatiei regulat, am in decembrie intilnit cu medicul.

 

Acum nu stiu exact daca vremea rece Sau perioada asta e de vina(menopauza) dar mie imi e foame  si oara simt nevoita sa maninca Mai mult.

 

Pfui...si cind ma gindesc ca poate dupa ceva ani "nebunia' asta!!!!

Da, mai era un subiect deschis de mine in perioada in care ma simteam nasol. Dar nu-i bai, scriem si aici.

Am observat ca la mine sunt perioade in care hormonii o iau razna si perioade cand se stabilizeaza. Acum sunt in perioada buna. [:)]

In vara au fost cam 3 luni in care am avut ciclu mai des decat de obicei. Nu am avut bufeuri, in schimb m-a durut capul si am fost cam irascibila. Si da, am luat in greutate in perioada aia destul de multisor si nu de foame sau de pofta, aveam asa o stare de neliniste si trebuia sa mananc orice si oricand  [batcap] Acum ma simt foarte bine, singurul lucru care nu-mi place e felul in care nu mi se mai aseaza parul. Eu pun pe seama hormonilor si acest aspect.





Etichetat si cu perimenopauza

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -