Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vizita apostolica a Sfantului Andrei

catedrala neamului

29 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 20:59

Și totuși, bisericile alea sunt arta. Plus ca au fost construite in perioade in care biserica era stăpâna. 

 

Ati citit ce și-a făcut cadou Finlanda? Aniversează și ea in acest an, 100 de ani. 

 

Finlanda a investit Pt viitor. România Pt trecut. Sau? Asta se vrea viitorul României? 

 



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 21:07

Dacă s-a dorit să fie un simbol al românilor, a fost gândit greșit. Români sunt și cei de alte religii sau confesiuni. Ei n-au de ce să se simtă uniți de acest lăcaș de cult ortodox.



#13
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 21:12

Mihaela, ce și-a făcut cadou Finlanda? Pe net nu am găsit mare lucru (văd că ei au serbat 100 de ani anul trecut).



#14
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 21:19

Daniela ai dreptate, a fost anul trecut, nu am verificat, am văzut ca e cadou de anul asta, credeam ca anul asta au centenarul. 

 

Despre cadou, aici: https://m.adevarul.r...8a64/index.html

 



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 21:25

Da, o bibliotecă, foarte frumos! ”Scopul noului act este de a promova, printre altele, accesul egal al cetăţenilor la civilizaţie şi cultură, la învăţare pe viaţă, la cetăţenie şi democraţie active. Pentru a implenta aceste scopuri, fundamentele sunt diversitatea şi multiculturalismul” 



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 21:38

Cred ca Romania ar fi trebuit desigur sa sarbatoreasca altfel acest centenar. In mod ideal ar fi trebuit ca intreg anul sa fie multe evenimente, deschideri de autostrazi, spitale.... Asta ar fi fost ceva ideal.

 

In schimb - e o zi in care ajungem iar la depasita parada, fasole si carnati.

 

Biserica in schimb a avut un plan - independent de guvernanti si s-a tinut de el.

In rest, guvernul nulitatilor ciumei rosii NU A FOST IN STARE DE NIMIC decat de populism si ciuntirea legilor pentru a-l proteja pe dady mafiotu'.



#17
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 22:51

Nu as amesteca acu in discutie coruptia politica, nu are rost. Ce am spus ca ma intristeaza e cum ne indreptam spre viitor ca neam. Nu numai biserica ci si referendumul de anul asta ma intristeaza. Biserica ortodoxa romana nu a fost in ultimele secole un sustinator al modernizarii (ba adesea impotriva tinand cont ca in secolul XIX era mare detinatoare de pamanturi si de robi, de ce credeti ca multi din biserica nu il au la suflet pe Cuza?) si nu se caracterizeaza prin progresism. Faptul ca lumea isi cauta valorile intr-o biserica atat de inchistata nu vorbeste prea bine despre viitorul nostru. Unde sunt alternativele? 

 

Sunt sute de cladiri importanate si pline de simbolism pentru istoria noastra uitate si in stare jalnica. Asta daca vorbim de simboluri, pentru ca intr-adevar mai importante erau spitale moderne, scoli si biblioteci, teatre, cluburi. 

 

Pana la urma BOR a fost foarte desteapta. Si-a tras spuza pe turta, sa zicem asa. De ce sa nu o faca? Politicienii o folosesc ca dovada a moralitatii lor ridicate la slujbele de Paste si de Carciun (adica atunci cand se filmeaza), biserica zice mersi de publicitate. Biserica s-a implicat mult mai mult in diaspora decat ambasadele. Ea ofera loc de intalnire intre romani. Ambasadele? Cea din Germania nu face mare scofala. Cand m-am dus la referendum nu era nici un afis despre centenar la ambasada. Nici o foita, informatia, nimic. Polonia - ditamai expozitia cu postere informative pe Unten der Linden. 



#18
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 23:02

Avem biblioteci si librarii, dar cine mai citeste.

 

Daca ne uitam la maretia catedralelor , palatelor , castelelor, universitatilor, construite cu secole in urma , si la cat de saraca era populatia , nu exista termen de comparatie.



#19
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 23:10

Orasul de unde vin eu nu mai are de ani in sir librarie (de cand eram eu in liceu). Noroc ca exista acum cele on-line - pe vremea mea nu existau si jinduiam dupa carti. Iar biblioteca nu primeste carti (daca ai de donat), ca nu are loc unde sa le puna. Clubul care era pe vremuri fala orasului, unde am vazut piese de teatru si ne tineam spectacolele scolare, s-a deteriorat masiv si e in prag de prabusire, fiind pe un mal care e "mancat" de un rau de au disparut metri intregi. Cinematograful a fost inchis (iarasi, de pe vremea liceului). Tren nu mai exista. 

Singurul lucru facut a fost renovarea (pe fonduri europene) a unei scoli foarte frumoase construita inaintea celui de-al doilea razboi mondial. Cu ocazia asta insa au aruncat TOATA dotarea laboratoarelor, ca cica erau invechite. Macar erau, ca acu scoala nu mai are laboratoare. 

Asta e un exemplu al nivelului cultural al unui orasel de provincie. 



#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 23:15

Cred ca Romania ar fi trebuit desigur sa sarbatoreasca altfel acest centenar. In mod ideal ar fi trebuit ca intreg anul sa fie multe evenimente, deschideri de autostrazi, spitale.... Asta ar fi fost ceva ideal.

 

In schimb - e o zi in care ajungem iar la depasita parada, fasole si carnati.

 

Biserica in schimb a avut un plan - independent de guvernanti si s-a tinut de el.

 

In rest, guvernul nulitatilor ciumei rosii NU A FOST IN STARE DE NIMIC decat de populism si ciuntirea legilor pentru a-l proteja pe dady mafiotu'.

biserica nu a putut face nimic fara ajutorul guvernantilor.  

 

despre  vizita apostolica a lui andrei cel sfant eu am o nedumerire:  de ce se sfinteste o cladire neterminata?  




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -