Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vizita apostolica a Sfantului Andrei

catedrala neamului

29 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 13:56

Da, da. E vorba de Catedrala Neamului. Azi se sfinteste  Marea Realizare a poporului roman.

Asa a spus doamna prim-ministru.  Ca e realizarea noastra. Si fiind realizarea noastra inauntru la sfintire nu a fost primit poporul roman ci vreo 2000 de demnitari.

 

Poporul intra dupa aceea sa viziteze altarul, femeile au onoarea sa intre in altar.

Apoi doritorii vor cinsti racla cu Mana Sfantului Apostol Andrei si moastele Sffintei Ecaterina.

 

==============

De ce titlul asta?

Pentru ca asa mi-a spus un Inalt Demnitar Bisericesc la televizor, ca Catedrala  primeste vizita apostolica a sfantului Andrei.  [:)]

Zambesc si incerc sa nu comentez fraza asta.

 

Este o zi  frumoasa pentru multi romani. De ce le-as strica-o eu? Si asa un preot sarit de pe fix si-a dat foc. Catedrala nu e gata, a primit amenda ca nu are aviz de la pompieri, e frig, lumea mai lesina, mai ingheata.

 

Ati fot? Mergeti? Sunteti interesate sa vizitati altarul?



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 15:01

Da, și tot astăzi am aflat că această catedrală pentru care s-au cheltuit 110 mil de Euro din care doar 85 mil de la contribuabilul român (conform BOR), sau cel puțin 121 mil de Euro de la contribuabilul român (conform jurnaliștilor Vlad Stoicescu și Ovidiu Vanghele), este totuși neîncăpătoare



#3
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 17:05

Am multe ganduri contradictorii despre aceasta cladire. 

Daca ar fi fost dupa mine, as fi investit banii in restaurarile unor monumente istorice importante pentru istoria sau cultura romana, dintre care multe sunt fie in stare jalnica sa in prag de prabusire. Pe de alta parte inteleg nevoia spirituala a unor cladiri simbolice noi, un popor nu se poate revigora spiritual numai pe baza vechiului. As fi preferat poalte altceva decat o biserica, dar cum se pare ca biserica pentru multi e ultimul bastion ramas al valorilor traditionale, le inteleg dorinta si entuziasmul, chit ca pe mine ma lasa rece si mai degraba as fi vazut reconstruita curtea arsa din Bucuresti sau Curtea Domneasca din Targoviste decat o biserica noua.

In Braunschweig Germania acu citiva ani au reconstruit vechiul palat care dupe ce ramasese in ruine jalnice dupa al doilea razboi mondial fusese total daramat. I-au facut fasada dupa vechiul calapod, i-au pus o quadriga in varf, intr-o parte au pus biblioteca oraseneasca, intr-alta un mic muzei, iar restul inauntru e un centru comercial modern. De gustibus non disputandum.

 

Sa ne amintim insa ca majoritatea cladirilor de pretutindeni la care dam navala in concedii si pentru care admiram vestul sau alte tari- biserici, palate, cetati-  s-au facut pe spatele oamenilor de rand pentru a mangaia egourile celor de sus. 

 

M-am uitat la televizor si am vazut cum se impingeau oamenii si cat de greu le era jandarmilor sa tina situatia sub control. Dupa ce am trait in China intr-un oras de 20 de milioane si am vazut ce inseamna sa tii grupuri imense de oameni sub control la asemenea manifestari si cat de bine o face politia chinezeasca, as indruma jandarmeria romaneasca sa ia contact imediat cu ei si sa invete de la ei cum se pun bariere, cum se structureaza grupurile ca sa se impinge cat mai putin. Era de asteptata ca vor veni mii de oameni, ar fi trebuit sa se gandeasca mai bine cum sa ordoneze (de exemplu cu numere de ordine, cu inscriere on-line inainte, cu bilete de intrare, cu timp maxim de un sfert de ora inauntru). Este un moment unic, mai ales pentru femei, asa ca inteleg de ce multi doresc sa intre azi.

 

Imi pare rau ca atunci cand ne uitam spre viitor vedem ca popor ca tel pastrarea valorilor traditionale ortodoxe in loc sa cautam sa stabilim valori care sa ne ajute sa evoluam cultural sau economic. 


Editat de aschiutza, 25 noiembrie 2018 - 17:08 .


#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 18:28

Dupa parerea mea, o tacaneala. A marilor prelati. Sustinuta de marii demnitari. In dauna intereselor economice ale poporului, in beneficiul conducatorilor. Si cam atat



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 18:31

Si eu m-am gandit mult la aceasta catedrala. 

Ca e prea mare, ca e foarte scumpa, ca sunt prea multi bani de la stat. Da  - insa, din pacate, daca politicienii nu ar fura asa de mult, ar fi bani suficienti pentru un astfel de simbol.

 

DIn ce vad eu cum e cu planul de realizare, trebuia sa fie gata in 2018 .... insa asa e cu planurile in Romania.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 19:50

Toata lumea zice ca e un simbol.

 

Nu stiu cum sa va explic... nu e un simbol. Catedrala asta e prea marea sa fie un simbol. Un simbol e ceva ce sugereaza. Catdrala asta te izbeste direct in frunte. Nu sugereaza decat megalomanie.

 

Un simbol al unitatii romanilor. Catedrala dezbina. Religia nu poate fi niciodata un simbol al unitatii, un simbol al celor ce si-au dat viata pentru patrie. Si-au dat viata pentru tara noastra ostasi de toate religiile sau fara, dar cu dragoste  de oameni si pamant stramosesc.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 20:04

Eu sunt de acord cu Viviana. Un simbol era daca banii erau transformati in ateliere de lucru pentru maicute, produse traditionale romanesti, ii si altele. Chiar si cu profitul aferent tot pentru biserica, as fi fost mult mai incantata...



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 20:05

E totusi un simbol, de fapt, al megalomaniei BOR



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 20:21

da stiu ca aveti dreptate. in Romania sunt asa de multe lucruri de facut. Dar ROmania trebuie sa aiba un simbol al unitatii si al istoriei. Si deocamdata nu are.

 

Insa, daca ar fi chibzuiala, ar fi bani pentru toate.

 

Uite insa - ultimul referendum a costa 40 de milioane.



#10
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 noiembrie 2018 - 20:29

Bineinteles ca este un simbol, un simbol care inseamna ceva pentru unii, ceva penstru altii, care isi va schimba semnificatia in timp de multe ori, ca orice cladire simbolica. 

 

Ma intreb cat de apreciate au fost de contemporanii lor la constructie biserici mamut precum Sfantul Petru, Sfanta Sofia, Vasile Blajenii. Domul din Köln (care e in renovare/constructie continua inghitind banii de rigoare), Sagrada Familia (idem). Tot proiecte megalomanice unul si unul. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -