Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Povesti cu capsuni pe ghetar


980 raspunsuri la acest subiect

#31
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 14:17

Buna dimi (inca 3 minute)

 

Rox, multam de capitol [flo]. Chiar ma gandeam sa fac si eu unul dar imi lipsea inspiratia... 

 

Moon, ce bine ca ai zis de sedinta foto! Am facut si eu programare ptr sambata viitoare ptr fotografiile de Craciun. Falicitari ptr achizitie - banuiesc ca este vorba de un apartament.

 

Antmil, nu e terorist ca nu are culoarea potrivita.

 

Michelle, oameni medicati sunt peste tot si suporta efectele secundare ale medicamenelor. Diferenta e ca nu au arme la ei ptr ca asa au ei chef, prin urmare si efectele actiunilor lor sunt mult mai putin dramatice - cel mult nasuri sparte si oase rupte.

 

Rall, pai mi se par asa un fel de versiuni diluate si cumintele ale originalelor (McDreamy si McSteamy). Adica, sincer, DeLuca arata de parca cea mai naspa chestie pe care poate sa o faca e sa kick a puppy. Iar Linc incearca sa fie noul golden boy dar nu prea ii iese - parerea mea. Sa vedem diseara.

 

Rox, sper sa isi revina cuptorul

 

Laura25, distractie placuta baietilor la Fara Zahar si bafta Biancai la concurs!

 

Miha, imi pare rau ca nu ajungi la petrecere. Stiu ca era ceva ce iti doreai.

 

Ella, ce coincidenta cu fosta socrella...

 

Viv, sper sa nu fie cazul de evacuare la sorella ta.

 

 

 

 Multumes Ioana, putere de muna sa fie, ca momentan e si al nostru si al bancii.  [batcap]

 Neata!

 Sunt cu o cafea si am maxim 5 minute respiro, mie somn, si ma doare capul.

 La noi in orasel e ft cald, picii is pe afara, toata lumea e afara. Vreau sa fac o placinta u mere, am mai facut si ieri si s-a halit. Am de facut si pe terasa curat, sper sa reusesc. Diseara vrem sa inceram un nou club de stand up - Comics Club, daca reusim sa fugim.

  Ant, eu recunosc ca dorm oriunde si oriunde, mai nou unul din baieti doarme efectiv pe mine, si la baie ma duc cu el, sper sa fie doar o faza.

 In rest nu mai stiu ce am citit. Ah Laura eu pun niste cuverturi de la Ikea, imi feresc canapelele de pishu, dar voi nu aveti problema asta.  [alcool]



#32
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 14:24

Buna ziua,

 

Cu asta ne distram noi azi.

Miniaturi atasate

  • 1C26DCF4-18C2-4EB6-A081-9808B7D27608.jpeg


#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 17:35

Daniela, poza promisa. M-am luat cu treaba și am uitat :) 

Miniaturi atasate

  • 82B5D76F-2D02-48DE-B5ED-94750C3A6342.jpeg


#34
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 17:37

Moon, la 15 ani sigur nu mai doarme pe tine :))), deci e o faza :))). 



#35
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 17:41

Mihaela, in prima poza, framantarea nu e facuta cu mana ci cu o chestie din plastic, tocmai pt ca e prea moale aluatul. Prin framantare se dezvolta reteaua de gluten si devine elastic, nelipicios.

Fetele de pe savori urbane explica f fain. Cunosti site-ul?



#36
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 18:03

Mcoca, eu la prima poză văd că divizează aluatul cu racleta specială de plastic? Da, pe site-ul fetelor de la Savori Urbane este explicat foarte bine, pentru pâinile cu maia au spus că s-au inspirat de pe blogul Codruței Popa (de la codrudepaine), păcat că n-a mai scris Codruța de câțiva ani. 

 

Miha, laptele acru e mai dens totuși decât apa (vai, ce platitudine am scris  [:-)))] ), deci probabil nu iese aluatul ca la o hidratare 100% cu apă. Dar tot ar trebui să fie mai hidratat, eu l-aș fi văzut cam ca aluatul de ciabatta (care are cca 80% hidratare).

 

Poți face și o poză mai clară la rețetă, dacă te rog? Caut eu traducerile, nu e nevoie să traduci. M-ai făcut curioasă  [:)] .

 

Eu vreau să ies la film, poate îl conving și pe al meu că încă n-a ajuns acasă de pe drumuri și mâine pleacă la București.



#37
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 20:20

Mcoca, in prima poza divizează aluatul, nu îl frământa. In rețeta scrie sa framanti aluatul cu mașina de frământat sau cu mâna. 

 

Daniela, pun poza cu rețeta. 

 

Am citit o rețeta de sourdough bread in engleză dar e atât de complicata...am sa ma uit la savori urbane. Am auzit de site dar nu îl urmaresc. 

 

Da, eu nu știu cum sunt Aluaturile astea cu maia la mâna, cred ca acolo am greșit. 

 



#38
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 20:21

Rețeta 

 

Miniaturi atasate

  • 25C58F82-6A1D-44A9-B3D4-623455045C37.jpeg


#39
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 21:02

Oh, m-am uitat pe clipul de la rețeta de pe savori urbane, aluatul meu a fost mult mai tare, in plus nu înțelesesem exact cum se face boulle din pozele din cartea mea, am priceput acum din clip, data viitoare sper sa iasă :). 



#40
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 10 noiembrie 2018 - 22:13

Salutare

 

Rox, ce frumoasa povestea cu capsunile.

 

Daniela, mersi ca te ai gandit la mine. Suntem ok, cu mici probleme si sacaieli, de nu am mai avut chef sa scriu. Dar am citit tot.

De exemplu, mi am zgariat masina de un stalp in garaj si ma costa f. multi bani s o repar. Exact in perioada cand trebuie sa schimb pneurile cu cele de iarna, uleiul si tratamentul antirugina = alti bani. Am aflat cu ocazia asta ca asigurarea la masina are clauze de care nu stiam si de asta ma costa. Voi cititi toate clauzele inainte sa cumparati asigurarea? Aici se cumpara la telefon si contractul vine dupa, prin posta.

In fine, din astea...

 

Sezonul rece se instaleaza incet dar sigur la noi. La nord de insula au fost ninsori serioase, la noi se anunta de saptamana viitoare.

 

Si eu sufar de oboseala cronica si nu imi revin nici in weekend. Sambata e zi de gospodarie, azi am trimis barbatul cu baiatul la inot si la tuns si am stat acasa sa gatesc, pus 2 masini la spalat etc. Acum dupa amiaza ma mai odihnesc un pic dar nu reusesc sa dorm. Seara ma culc f devrene, imediat ce culc copilul. Doua nopti la rand am avut alarma de incendiu in bloc. Alarma falsa, dar suficient sa mi strice somnul.

 

Revin.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -