Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2019 (Capsunele de Iunie 2019)

sarcina gravida iunie 2019

73 raspunsuri la acest subiect

#21
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 07 decembrie 2018 - 19:01

Felicitări Miamina și bine ai venit în grup! Sarcina ușoară și multă sănătate!

Mie mi-a dat doctorul să repet analizele de urină pentru ca s-ar putea sa am infecție urinară. A spus că nu îmi prescrie antibiotic până nu vede analizele refăcute. Am 12 săptămâni de sarcină.

Antibioticul l-ai luat la recomandarea medicului bănuiesc, dar știai că ești însărcinată? I-ai spus? Arefam și eu iau. Mai am o ţiplă de ovule pe care le iau acum o zi da și una nu, pana le termin și apoi nu mai iau.



#22
Gabriela_81

Gabriela_81
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 07 decembrie 2018 - 20:52

Buna Miamina și bine ai venit in grup! Sa ai sarcină ușoară!

 

Andreea, cum ești? Parca spuneai că mergi zilele astea la control, nu? Înafara de posibilă ibfectie totul este in regula? Sper sa scapi repede și de ea, in cazul in care se confirmă.

 

Fetelor, voi ați făcut deja dublu testul? Eu sunt programata marți la eco și miercuri la analize.

Vă gândiți să faceți și testul Panorama și Harmony?

 

 



#23
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 08 decembrie 2018 - 18:21

Bună

Gabriela, sunt foarte bine, mulțumesc


#24
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 08 decembrie 2018 - 18:24

Am observat ca dacă scriu mesajul la răspuns rapid mi se postează doar primele rânduri din mesaj :(

 

 Bună Gabriela, sunt foarte bine, mulțumesc


#25
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 08 decembrie 2018 - 18:25

 Bună Gabriela, sunt foarte bine, mulțumesc . Am o sarcină atât de ușoară încât uneori uit de mine . Am fost la ecograf și e totul în regulă, bebe creste și are tot ce trebuie pt "vârsta " lui,  asa mi-a zis medicul. Luni dimineață merg să-mi refac analizele sa vedem dacă într-adevăr e acea infecție urinară apoi miercuri merg să-mi fac dublu test (eco) apoi analizele.  Adevărul e că fiind la prima sarcina nu prea cunosc multe detalii despre teste și analize, nu prea știu despre panorama și harmony. Încă sunt în curs de informare. :)

 

Later edit

Tocmai ce am citit despre cele două teste, la modul informativ, și am văzut că harmony e pt a depista riscul de a avea copilul sindromul down, lucru care îl depistezi făcând dublu test. :)

Sunt pe spate cu informații despre teste și analize în ceea ce privește sarcina mai ales. Adevărul e că nu m-a interesat niciodată, îmi doream foarte mult sa rămân însărcinată dar nu m-am gândit o secunda să mă informez despre toate astea.


Editat de Andreea07, 08 decembrie 2018 - 18:44 .


#26
Gabriela_81

Gabriela_81
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 08 decembrie 2018 - 19:31

Buna Andreea,

Ma bucur ca esti bine si iti doresc sa ai in continuare o sarcina cat mai usoara. Asa e si la mine, daca nu as stii ca sunt gravida, nu mi-as da seama dupa simptopme pt ca nu prea sunt (am acvut slabe greturi, dar de cateva zile au trecut, a mai ramas doar nevoia de somn dar asta nu e ceva nou pt mine :) )

 

Legat de dublu test si analize:

- dublu test se bazeaza pe masurarea translucentei nucale (in partea din spate a gatului bebelusului) coroborat cu niste analzie de sange care se fac in aceeasi perioada (la 1 distanta maxim). Pe baza acestor 2 investigatii se CALULEAZA un procentaj de risc pt sindrom down (de genul 1:1000 1:300, 1:50). NU e nimic sigur, e procentaj (stiu personal un caz cu rezultat 1:50 - si de fapt e un copilas perfect sanatos si un caz cu rezultat 1:1000 - si de fapt din pacate fetita are Sindrom Down). Deci e statistica si se foloseste la orientare, dar nu e un rezultat 100% sigur

 

- daca rezultatul de la dublu test arata un posibil pericol, medicii recomandau amniocenteza (care se face prin extragerea unei probe din lichidul amniotic) si care spune sigur daca bebele va avea sau nu sindrom Down. Din pacate procedura asta este invaziva si cu un risc destul de ridicat de avort :(

 

- de ceva vreme au aparut si testele de care spuneam (sunt cam acelasi lucru, doar cred ca producatorii au dat nume diferite). La inceput se trimiteau problele in state si preturile erau f mari (in jur de 1000 eur, daca nu mai mult). Acum se pot face si la noi, de exemplu la Bioclinica pretul e in jur de 1600 ron. Se face prin prelevarea de sange de la mama in care exista un procentaj de sange fetal. Daca procentajul e prea mic, trebuie sa mai preleveze o data (unele cabinete suporta ei a doua prelevare - de ex Bioclinica, la altele posibil sa se mai plateasca ceva suplimentar). Nu stiu insa sigur daca si asta e test de screening ( daca iti spune statistic ) sau de certitudine .

 

Cam asta e legat de analizele pt detectarea (posibilitatii) sindromului Down!

 

Sarcina usoara in continuare!



#27
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 16 decembrie 2018 - 15:10

Bună, 

Poi da, știu ce rol are dublu test, tocmai ce spuneam în ultima mea postare :) . Am și spus că am programare pt asta și miercuri în data de 12 am fost sa fac acest test :)

Eu m-am referit ca nu știu despre "panorama " și "harmony " ,dar apoi am citit rapid ca și informare și am editat postarea în care am spus ca testul "harmony " e cam același cu dublu test, analiza despre care sunt informată. Niciodată nu am sa facă o analiză fără să mă informez despre ce presupune și ce rol are. :)

Pupici!  


Editat de Andreea07, 16 decembrie 2018 - 15:12 .


#28
andreea22can

andreea22can

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 19 decembrie 2018 - 15:41

Buna mamici!ma alatur si eu grupului cu o sarcina cu risc de 11s5z, dpn e 1 iulie dar eu cred ca va veni in iunie :)maine facem dublu test asa ca avem emotii...sarcini usoare si bebelusi sanatosi !



#29
Bella_sib

Bella_sib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 23:22

Bună mămici, ma alătur și eu grupului cu o căpșunica de iunie. DPN 19.06. Pana acum am fost tot cu emoții, la 8 săptămâni am avut prima iminentă de avort apoi la 13 săptămâni o a doua cu o hemoragie severa. Acum suntem bine amândouă (e fetiță), dar stam la pat pana la următorul control. Sarcini ușoare sa avem. 



#30
Bella_sib

Bella_sib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 23:22

A întrat cineva în concediu de risc maternal? 


Editat de Bella_sib, 21 decembrie 2018 - 23:29 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, iunie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -