Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2019 (Capsunele de Iunie 2019)

sarcina gravida iunie 2019

73 raspunsuri la acest subiect

#11
Gabriela_81

Gabriela_81
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 noiembrie 2018 - 20:18

Multumesc Andreea, pt raspuns.

Se pare ca noi 2 suntem cam in aceeasi perioada:) Tu cand mai mergi la control? Ce analize ai facut pana acum?

 

Mie mi-a spus sa iau Femosun (pe post de vitamine) si Magnerot.

 

In primele 8 saptamani am luat si Acoifol, dar acum nu mai iau, mi-a spus ca acidul folic ce e inclus in Femosun este suficient.

 

Intre saptamanile 5-7 am luat Utrogestan (la inceput 2*200 mg pe zi, apoi 1*200mg) pentru ca am avut mici sangerari, Dar mi l-a oprit si la fiecare control la care am mai fost sau la fiecare discutie, mi-a spus ca nu mai e nevoie sa-l iau. Chiar si acum cu scurgerea asta mi-a spus ca nu mai e nevoie de utrogestan.

 

Si la nevoie, No-spa, dar il iau destul de rar fiindca ori crampele nu-s prea puternice, ori am eu toleranta la durere destul de mare.



#12
AndreeaTz

AndreeaTz
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 noiembrie 2018 - 09:09

Buna fetelor,Azi dim am observat o cantitate f mică de secretie gelatinoasa, culoare spre gălbui deschis, curată fără vreo sângerare. Sunt in săptămâna 10 și iau utrogestan 200 vaginal in fiecare seara. Info de pe net fac referire doar la dopul gelatinos de dinaintea nașterii. Nu cred ca e cazul, nu? Îmi fac griji pentru ca ieri am avut un episod urat de constipație cu eforturi mari timp de 2 ore. Ma gândesc sa nu fi provocat ceva...

 



#13
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 27 noiembrie 2018 - 16:55

Gabriela,

eu acum am 10 săptămâni și 3 zile de sarcină. La următorul control trebuie sa merg în 3 Decembrie. Analize mi-a dat să fac următoarele:

Urină

calciu seric ionic

Calciu seric total

magneziu seric

Sideremie (fier seric)

electroforeza proteinelor serice

grup sanguin ABO (pentru gravide )

hemoleucograma  completa

Rh (pt gravide)

anticorpi anti HCV (screening)

antigen HBs (screening)

test HIV (sarcina)

VDRL /RPR

 

Astea sunt analizele pe care le-am făcut. Eu l-am întrebat pe dr până când trebuie să iau pastile și ovule și mi-a spus ca pana în săptămâna 30-33 cam asa. Doar ca pe parcurs o sa le iau mai rar și nu zilnic.

 

AndreeaTz , cel mai bine e să-l suni pe dr. El îţi va da cel mai clar și sigur răspuns. Eu nu cunosc aceasta problema și nu pot să-mi dau cu părerea :)

 

Sarcina ușoară, dragelor! 



#14
Georg32

Georg32
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 noiembrie 2018 - 09:06

Buna mămici și eu sunt viitoare mămica de bebe in Iunie 2019 cam pe 19 și este bebe 2 mai am i fetița de 9 anișori împliniți astăzi va doresc sarcini ușoare și sa auzim numai de bine 



#15
Rapunzel88

Rapunzel88
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 noiembrie 2018 - 00:51

Salutare fetelor! Ma alatur si eu capsunelelor de iunie.

DPN: 22 iunie.

Vreau sa va intreb daca a luat cineva Femibion si Progestan ovule? Medicul mi-a prescris aceste medicamente din cauza riscului mare de avort, le-am luat 1 luna si m-am simtit cam rau , nu stiu daca sunt simptome asociate sarcinii sau din cauza medicamentelor. Ieri am fost la control si mi-a zis sa le iau in continuare. Am stari de lesin si greata, ma simt molesita si somnoroasa. Am facut pauza cateva zile si am observat ca ma simt mai vioaie, nu mai mananc ca disperata si pot lucra fara sa am problemele de dinainte. Precizez ca am 30 de ani, e prima sarcina si imi este f frica sa nu pierd bebele, avand in vedere ca il asteptam de 8 ani. Ca sa nu mai zic ca trebuie sa merg si la cardiolog ca am tensiunea mare. Offff...sunt asa speriata. Va confruntati cu vreo una din problemele acestea?



#16
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 30 noiembrie 2018 - 17:30

Bine aţi venit fetelor, încet încet ne adunam și noi :)

Georg, La Mulţi Ani pt fetița ta ,sa crească sănătoasă și să vă facă numai zile senine


#17
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 30 noiembrie 2018 - 17:30

Bine aţi venit fetelor, încet încet ne adunam și noi :)

Georg, La Mulţi Ani pt fetița ta ,sa crească sănătoasă și să vă facă numai zile senine


#18
Andreea07

Andreea07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 30 noiembrie 2018 - 17:33

Nu știu de ce mi s-a postat numai o parte din mesaj și de două ori 

 

 Bine aţi venit fetelor, încet încet ne adunam și noi :)  Georg, La Mulţi Ani pt fetița ta ,sa crească sănătoasă și să vă facă numai zile senine Rapunzel, exact 22 iunie îmi arată și mie calculatorul de sarcină de pe net . Mie dr mi-a prescris sa iau acid folic, aspenter și arefam ovule. După o vreme îmi era cam rău după ce luam aspenter, adică aveam senzația aia ca îmi vine să vărs , simțeam un nod în stomac, nu știu cum să explic era ciudat. Am făcut pauza o săptămână și acum am început să le iau iar. Deocamdată e ok, vedem mai încolo. Eu zic ca poate ar trebui să ceri și părerea altui medic,  bănuiesc că i-ai spus de faptul ca te simți rău după pastile, nu? Nu știu ce să zic dar eu nu cred ca un medic bun poate sa insiste sa ia cineva niște pastile după care se simte rău. Eu luni merg la control și o să-i spun că nu mi-e prea bine după aspenter sa vad ce zice. Dacă mă pune să le iau în continuare o sa întreb și alt medic dacă e ok.  Cumnata mea când a fost însărcinată, tot asa i-a prescris sa ia ovule dar după ce le lua se simțea foarte rău, tremura și abia stătea pe picioare, i-a zis medicului și a spus sa oprească administrarea lor. E posibil ca organismul sa nu "coopereze " cu atâtea pastile și atunci are reacții adverse, zic.  



#19
Miamina

Miamina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 11:51

Salutare mamici!

Ma alatur grupului, termenul e pana in 3 iunie.

Bucurii in toate!



#20
Miamina

Miamina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 decembrie 2018 - 12:02

Salutare mamici!

Ati mai auzit pe cineva care a luat antibiotic in prima luna de sarcina? Am fost internata in spital si am luat 2 feluri de antibiotice, aveam febra 39.

In plus, acum iau Femosun ; am luat si Arefam din sapt 9-12, mi-a fost f rau de la el,ameteam, mi se rupea parca pamantul de sub picioare si greata continua.

Dupa ce nu am mai luat, greturile au scazut cu mult, sunt mai rare.





Etichetat si cu sarcina, gravida, iunie 2019

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -