Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Durerea unei mame: Mama Ioanei


53 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 12:41

Totusi, nu Pot sa nu ma intreba, cum de un simplu functionar, poate decide ce si cind Se fac anumite plati.

 

 

Cind eram in tara, contabilul sef  aproba Sau nu platile, atit de mult s-a schimbat sistemul in ultimii  ani , incit un functionar decide ce si care plati Se fac?

Nu intelegi pentru ca azi functionar inseamna mult mai mult. Aici e vorba de functionar public care nu este totuna cu personalul bugetar. El nu este angajat ci numit.



#22
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 12:48

Viviana, eu stiu ca functionarii publici sunt angajati prin concurs. 

andacos, si contabilul sef de la CAS este tot functionar public din ce stiu eu 



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 12:54

Viviana, eu stiu ca functionarii publici sunt angajati prin concurs. andacos, si contabilul sef de la CAS este tot functionar public din ce stiu eu

 

M-am gindit eu ca tot la functionari Se incadreaza dar nu eram sigura.

 

Viviana, nu , nu inteleg!

 

Cum ramine cu restantele daca bani sunt?Pentru asta ce explicatii(plauzibile)sunt?



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 12:56

Viviana, eu stiu ca functionarii publici sunt angajati prin concurs. 

andacos, si contabilul sef de la CAS este tot functionar public din ce stiu eu 

Laura, legea functionarului public este foarte stufoasa, iar  functionarii sunt pe mai multe categorii.

In principal "Functionarul public este persoana numita, in conditiile legii, intr-o functie publica. Persoana care a fost eliberata din functia publica si se afla in corpul de rezerva al functionarilor publici isi pastreaza calitatea de functionar public."



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 13:11

Cei care sunt angajati prin concurs sau examen sunt functionari publici debutanti. Care dupa o perioada pot deveni definitivi si ullterior daca vor si sunt competenti pot fi numiti intr-o alta functie de catre directorul institutiei.



#26
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 13:29

Ba functionarul/functionarii aia merita  termenul de nenorrociti. In cazul asta nici macar nu este vorba de o lege anume care trebuia respectata  cu strictete si vai saracii de functionari ci pur si simplu e o ciondaneala inntre institutii.

 

Casa de Asigurări de Sănătate și Casa de Pensii - aveau de plătit către clinica din Belgia o restanță de 28.000 de euro pentru tratarea altor doi pacienți cu arsuri grave care au fost transferați în această vară. Cum în acel caz a fost vorba despre un accident de muncă (cei doi pacienți erau mineri), Casa de Asigurări de Sănătate a refuzat să plătească toată suma și a cerut ca și Casa de Pensii să acopere o parte. Cele două instituții și-au pasat, până acum, responsabilitatea între ele.

De asemenea, în condițiile în care exista o restanță de 28.000 de euro pentru ceilalți doi pacienți, clinica din Belgia a pus condiția ca, pentru a îl primi acum pe tânărul din Piatra Neamț care are arsuri grave, să îi fie achitat un avans de 15.000 de euro.

 

In mommentul in carea Belgia a cerut avans de 15.000 euro, Casa de Asigurarai de Sanatate a prins ocazia din zbor si s-a  gandit ca acum e momentul sa forteze mana Casei de pensii pentru asa-zisa datorie, spunandd ca ea  nu da bani, ci sa dea bani Casa de Pensii in contul datoriei.

 

Functionarii din 2 instittutii  se cearta pe  bani,  fac santaj, profitind de pacientii in nevoie pentru ca ii doare  fix in dos de sanatatea lor. Nici macar nu e vorba de lege. Ci de aroganta si capete patrate.

 

Mai pe inteles. Tu, Marox vii la mine si imi  ceri bani pentru un tratament costisitor.

Eu am banii astia, dar cum Madanic are datorie la mine, profit si iti spun: du-te tu si ia banii astia de la Madanic.

sa inteleg ca atunci cand va referiti la faptul ca  un functionar a refuzat plata, va referiti la un ministru, sau la cine anume va referiti?



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 13:35

sa inteleg ca atunci cand va referiti la faptul ca  un functionar a refuzat plata, va referiti la un ministru, sau la cine anume va referiti?

Nu. La functionar public. Ministrul nu e functionar public.

 

I.Funcţii publice generale

(A)Funcţii publice corespunzătoare categoriei înalţilor funcţionari publici

1.secretar general al Guvernului;

2.secretar general adjunct al Guvernului;

3.secretar general din ministere şi alte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;

4.secretar general adjunct din ministere şi alte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;

5.prefect;

6.subprefect;

7.inspector guvernamental.

(B)Funcţii publice de conducere

1.director general din cadrul autorităţilor administrative autonome, al ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;

2.director general adjunct din cadrul autorităţilor administrative autonome, din aparatul ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale;

3.secretar al judeţului şi al municipiului Bucureşti;

4.director din cadrul autorităţilor administrative autonome, din aparatul ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, director executiv în cadrul serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale altor organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în cadrul autorităţilor administraţiei publice locale şi al instituţiilor publice subordonate acestora;

5.director adjunct din cadrul autorităţilor administrative autonome, din aparatul ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, director executiv adjunct în cadrul serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale altor organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în cadrul autorităţilor administraţiei publice locale şi al instituţiilor publice subordonate acestora;

6.secretar al municipiului, al sectorului municipiului Bucureşti, al oraşului şi comunei;

7.şef serviciu;

8.şef birou.

(C)Funcţii publice de execuţie

1.consilier, consilier juridic, auditor, expert, inspector;

2.referent de specialitate;

3.referent.

II.Funcţii publice specifice

(A)Funcţii publice de conducere

1.arhitect-şef.

(B)Funcţii publice de execuţie

1.inspector de concurenţă;

2.inspector vamal;

3.inspector de muncă;

4.controlor delegat;

5.expert în tehnologia informaţiilor şi a telecomunicaţiilor;

6.comisar.

©Alte funcţii publice specifice

1.manager public.



#28
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 14:19

Ideea este ca practic nu s-a schimbat nimic : coruptia, birocratia, orgoliile, interesele continua sa ucida. Si vinivati nu sunt doar un ministru, un parlamentar, un director de spital. Ci toti oamenii din sistem care stiu foarte bine ce se intampla si nu fac nimic sa schimbe sau au interese sa tina lucrurile asa cum sunt. 



#29
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 noiembrie 2018 - 22:12

Pai intrebarile raman. De ce exista restanta aia de 25000E? Ce institutie trebuia sa o plateasca si de ce nu a facut-o?Cadrul legal permite Casei de asigurari sa refuze sau sa delege decontul avansului cerut catre o alta institutie? 

Si mai presus de toate intrebarea principala pe care nu o pune nimeni e:

 

Ce masuri s-au luat pentru prevenirea unei astfel de situatii in viitor?

Ministrul poate sa se planga cat vrea, nu e platita sa se vaite, e platita sa ia masuri, sa schimbe lucrurile in bine. Asta e principala problema in Romania, la plans toti sunt campioni dar la a gandii o solutie la problema nu. Pana si functionarul ala, e multumit sa impinga problema mai departe in dulcele stil clasic in loc sa suflece manecile si sa gaseasca o solutie. Ca deh, e platit sa urmeze "proceduri" nu sa gandeasca. 



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 noiembrie 2018 - 04:19

eu am lucrat ca functionar public intr-o casa judeteana de pensii si iti pot spune ca drept de semnatura  pentru bani nu au  decat 2 persoane nu orice functionar. 

 

si nu cred ca s-a schimbat atat de radical legea in ultimii 13 ani.

 

legile sunt facute de cei care sunt la putere si sunt facute in functie de interesele proprii nu ale poporului.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -