Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


350 raspunsuri la acest subiect

#41
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 10:18

in ruma cu citeava luni de zile, am vazut un documentar, si de fapt au vost citiva invitati si la Dr Oz. ...in care oamenii murisera- in spital...contectati la toate aparatele nu le mai arata ca inima bate, creierul functioneaza si dupa ore s-au "trezit " la viata...si culmea ca puteau relata ce vorbisera docctorii, tot ce se intimplase cu ei.

Dr Oz, nu isi putea explica cum e posibil asta...atita timp cat organelle nu functionase chiar si ore nu numai minute.

 

Cartea prezentata de mine tocmai despre aceste experiente ale  mortii clinice vorbeste.

Dar repet, asta nu explica existenta iadului, al raiului si nici a lui Dumnezeu asa cum il vezi tu.

Suntem lumina si mergem in lumina, asta este conceptia mea despre viata vesnica.

 

Oare in secolul 21 mai sunt necesare religiile sau este suficienta o lege morala a universului dupa care sa se ghideze fiecare?


Editat de mianda, 22 octombrie 2018 - 10:52 .


#42
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 10:37


 

Oare in secolul 21 mai sunt necesare religiile sau este suficienta o lege morala a universului dupa care sa se ghideze fiecare?

 

Ei...iACa scirt, e ok cind nu esti adeptul unei religii(ma intreba de mult ori daca e si bine), insa sunt oameni-asa primitivi cum sunt stampilati uneori, care chiar isi gasesc linistea in credinta.

 

Iar daca Ei au gasit impacarea asta , cu sine , cu cei din jur, daca sunt pasnici in credinta lor, Hai ca nu vad rolul hartuirii.

 

Pentru ca e o hartuire ceea ce practica unii.


Editat de andacos, 22 octombrie 2018 - 13:43 .


#43
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 10:39

Eu nu am ajuns la nivelul ala de a cred oberste, sunt intre  cele doua luni, insa recunosc ca mi-a dori liniste so impacarea credinciosilor.



#44
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 10:59

Ei...iACa scirt, e ok cind nu esti adeptul unei religii(m intreba de mult ori daca e si bine), insa sunt oameni-asa primitivi cum sunt stampilati uneori, care chiar isi gasesc linistea in credinta.

 

Iar daca Ei au gasit impacarea asta , cu sine , cu cei din jur, daca sunt pasnici in credinta mir, Hai ca nu vad rolul hartuirii.

 

Pentru ca e o hartuire vrea ce practica unii.

Cosmetizeaza si tu putin ca nu se intelege mesajul ce-l ai de transmis. 

Despre ce hartuire vorbesti? 



#45
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:14

Nu am ce cosmetiza, este exact impresia ce o am citind subiectul.De altfel, sunt sigura ca au inteles foarte bine ce am vrut sa spun.

 

Despre legea aia...cine sa o dea, cum sa beneficiem de ea?Nu ar fi de fapt o alta religie,  i-am da un alt nume doar pentru ca "religie" zgiriie unele timpane?

 

Nu cred ca suntem atit de dezvolati spiritual-desi asa credem, sa nu avem nevoie de ceva sa ne agatam, indiferent ca numim Dumnezeu, religie in general de fapt, sau stiu eu ce stari de nivel spiritual.


Editat de andacos, 22 octombrie 2018 - 13:45 .


#46
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:17

Andacos, nu se înțelege ce scrii. Înțeleg că ai autocorect, dar ar fi util să te uiți pe mesaj  înainte de a apăsa pe Postează.

 

În plus dacă începi un mesaj cu ”iaca scârț” nu prea pot să ceri liniște și împacare, că deja pari pe picior de superioritate.



#47
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:40

 

Nu cred ca suntem atit de dezvolati spiritual-desi asa credem, sa nu avem nevoie de ceva sa ne agatam, indiferent ca numim Dumnezeu, religie in general de fapt, sau stiu eu ce stari de nivel spiritual.

 

(Restul mesajului am sa-l ignor.)

 

Fiecare alege calea pe care doreste s-o urmeze in functie de constructie, educatie si multe altele. Asta nu face pe nimeni superior nimanui. Sunt cai diferite de a ajunge la Dumnezeu.

 

Nici daca tu n-ai ajuns la el nu-i o problema, important este sa-ti spui intrebari si vei primi si raspunsuri.

Uneori primim raspunsuri si nu le vedem pentru ca nu suntem inca pregatiti pentru asta. 

 

Intrebarea pe care am pus-o eu nu a fost tendentioasa asa cum ai perceput-o tu. Era pusa cu scopul de a fi o baza de discutie ulterioara.



#48
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 11:55

mianda faci o legatura intre nivelul de educatie si credinta?

 

 

Te intreb pentru ca am auzit foarte des discutii pe Tema asta.

 

Eu chiar nu cred ca DOAR persoanele cu in nivel relativ scazut de educatie , cred in Dumnezeu(am sa ma ooresc doar la Dumnezeu).Sunt persoane cu o educatie inalta care cred in existenta lui Dumnezeu.

 

 

Da primim indicii, primim raspunsuri, insa nu  Le putem explica, nu suntem detinatorii adevarului absolut, nici in calitate de credinciosi, nici in calitate de necredinciosi,.De asta afirm ca nu suntem- indiferent de Gaduli de aroganta, pregatiti pentru o viata fara un ghid, indiferent cum numiti acest ghid.

 



#49
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 12:09

In functie de educatie avem sau nu un anumit grad de moraliate, implicit avem sau nu nevoie de o religie sa ne indrume. Dar credinta e una si religia alta.

 

Eu cred ca Dumnezeu prefera un ateu cu o moralitate impecabila in detrimentul unui credincios ce se da cu capul de icoane.



#50
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 13:12

Din discutiile urmarite aici sa inteleg ca doar Michelle cred in Dumnezeu? E o concluzie corecta.

 

Atat pot sa spun ca daca un om e credincios se vede in felul in care se comporta si vorbeste. Nu toti care spun ca au credinta in Dumnezeu intradevar o au.

 

Ma doare sa vad cat de imens e Michelle  denigrata. Motivul il cunosc, alte discutii predecesoare, insa ar fi poate corect sa fim obiective. 

 

Cristina

 

p.s. poate ca si cuvintele mele sunt prea dure, imi cer scuze, insa de vreo 3-4 zile cred eu ca e nevoie de scris asta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -