Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

comentarii pe text "Tatal Nostru"


176 raspunsuri la acest subiect

#41
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 15:23

editia mea este sub editura institutului biblic si de misiune al bisericii ortodoxe romanae bucuresti 1988. 

 

iar pe ultima pagina uita-te la versetele 18 si 19. la mine biblia se termina cu amin nu cu sfarsit.



#42
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 18:24

La sfarsitul bibliei mele scrie doar sfarsit.

 

In ortodoxism prin paine se intelege  chiar paine, hrana. Pentru a trai avem nevoie de hrana. Prin asta ne aduce aminte sa nu ne rugam nici pentru averi, nici pentru desfranari, nici pentru haine scumpe. Pentru ca tatal nostru stie ca nu putem fi la fel de neprihaniti ca ingerii ca pentru a supravietui trebui sa mancam. Mai stie ca doar hrana spirituala nu ne ajunge.

 

in Luca :

3. Şi I-a spus diavolul: Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, zi acestei pietre să se facă pâine. 4. Şi a răspuns Iisus către el: Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu.

#43
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 18:41

multumesc ca mi-ai raspuns.  

 

cu multa placere!

 

IPS Bartolomeu Anania spune ca Imparatia lui Dumnezeu vine spre noi in masura in care noi pasim spre ea. Imparatia este dar dumnezeiesc, insa suntem indemnati a ne ruga pentru sosirea acesteia.

Sfantul Grigorie de Nyssa talcuieste astfel cuvintele "Vie imparatia Ta": "Cand cerem sa vina la noi imparatia lui Dumnezeu, cerem aceasta prin puterea lui Dumnezeu. Cer sa ma izbavesc din stricaciune, sa ma eliberez de moarte, sa fiu dezlegat de legaturile pacatului si sa nu mai imparateasca asupra mea moartea, sa nu mai lucreze impotriva tirania mortii, sa nu mai fiu sub stapania celui ce ma razboieste, sa nu ma mai duca acolo prin prinsoare in pacat, ci sa vina la mine imparatia Ta, ca sa se mute in nefiinta patimile ce ma stapanesc si imparatesc acum peste mine“.

https://www.crestino...-ta-152371.html


Editat de michelle-usa, 11 octombrie 2018 - 19:05 .


#44
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 18:48

ca sa intelegem sensurile treb sa tinem cont de cine au fost apostolii, in ce perioada, zona au comunicat. in perioada respectiva se folosea hebew , armaica, si greaca. 

 

Isus a vorbit poporului in armaica ori hebrew.

Matei care a fost de fata la multe din aceste predIci probabil si-a luat notite in aceste 2 limbi. si mai tirziu a predicat in aceste 2 limbi, pt ca se adresa poporului evreu.

 

Luca in schimb care si in epistolelel lui a redat aceasta rugaciune, fiind doctor, intellectual, probabil ca, comunica in greaca. el a umblat f mult cu apostolul Pavel si au predicat la gentiles(neamuri) care foloseeau greaca.

 

de asta spun ca , treb sa tinem cont de limbile in care s-au scris aceste manuscrise ca sa le intelelgem mai bine mesajul.

 

plus ca desigur, prin rugaciune inainte de a citii Biblia , pe fiecare dintre noi Dumnezeu ne lumineaza si ne face cunoscut mesajul Lui . 


Editat de michelle-usa, 11 octombrie 2018 - 19:07 .


#45
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 19:04

 in biblia cornilescu , la apocalipsa = care de fapt inseamna descoperire ,nu  sfirsitul pamintului, ultimul vers se  termina cu "amin"...apoi mai jos scrie "sfirsit" 

 

Amin inseamna "Adevarat"  (Domnul Isus isi incepea multe din predici cu acest cuvint), mai inseamna "de increddere", ceva pe care te poti baza ca e adevarat.

La sfirsitul unei rugaciuni inseamna "asa sa fie".

 

scuze pt scris, sccriu repede...astazi nu prea am timp...dar sunt pe aici daca aveti intrebari si stiu sa raspund. 

 

poate o sa fac un mic comentariu la sufletul credintei despre rugaciunea tatal nostru.


Editat de michelle-usa, 11 octombrie 2018 - 19:11 .


#46
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 19:30

editia mea este sub editura institutului biblic si de misiune al bisericii ortodoxe romanae bucuresti 1988. 

 

iar pe ultima pagina uita-te la versetele 18 si 19. la mine biblia se termina cu amin nu cu sfarsit.

Am inteles la ce te-ai referit.

Biblia mea este mai noua, dupa traducerea lui Cornilescu. Nu scrie anul.



#47
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 21:53

a_alinta, in orice limba iei rugăciunea, cuvântul care e in locul cuvântului “vie” din rugăciunea in romană, este tradus “sa vina”. Mai pe românește nu pot explica. 

Vreau sa zic, ca pana acum eu am crezut ca vine de la "vie este imparatia ta", unde lipseste predicatul verbal...Eram convinsa ca asa e... Nu ca as fi cercetat, sau m-as fi gandit profund la asta.... Na, inveti in fiecare zi ceva:)))



#48
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 22:08

anja eu stiu "vie imparatia ta..."   nu sunt cu biblia,n-am citit-o.cred ca exista Dumnezeu.dupa atata durere inca scriu cu D...in cazul asta..."vie"e verb.stiu si eu rugaciunea asta.cam atat  [alcool]  [clo]  daca- o fi altfel...nu stiu  [batcap]



#49
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 22:16

Velvet, asa o fi cum zici. Eu ziceam "vie" este predicat nominal prin omisiune, adica lipseste numele predicativ "este". In urechile mele suna mai bine cu imparatia care "este vie" decat "vine imparatia ta"...


Editat de anja, 11 octombrie 2018 - 22:39 .


#50
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 octombrie 2018 - 22:19

anja atunci ar fi predicat nominal daca-i lipseste numele predicativ  [alcool]  [:D]

 

ce mai conteaza?  [flo2]  [alcool]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -