Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inceputul povestii "cu bebe in burtica"


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Julie09

Julie09
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 12 octombrie 2018 - 10:34

Salutare tuturor,

 

Ma numesc Julie, am 28 de ani, sunt din Bucuresti si ma numar printre entuziasmatele si bucuroasele mamici "to be". In momentul de fata sunt in 11 saptamani, iar acesta este primul meu mesaj, si am ales sa-mi exprim gandurile si trairile din cateva motive, printre care efectul terapeutic de a impartasi idei si de a te simti parte a unei comunitati, de a incerca sa ajut alte persoane cu idei sau sfaturi, si nu in ultimul rand pentru a avea un jurnal de sarcina cu povestile din sarcina pentru anii viitori.

 

Astfel, povestea mea incepe in felul urmator: dupa casatorie fiecare cuplu isi doreste acele clipe "in doi" si isi doreste sa ramana asa cat mai mult timp. Eu mereu am mers pe premisa ca fiecare eveniment sau lucru ar trebui sa se efectueze la momentul lui, altfel destinul il va indeplini oricum cand va vrea dansul; astfel, chiar daca mai impinsa, mai cu emotii sau teama, am bifat evenimentele in ordinea pe care am considerat-o, liceu, facultate, servici, master, casatorie, sarcina. Iata-ne ca momentele "in doi" au durat aproape un an iar acum suntem la momentele "in doi si jumatate". 

 

Sarcina a fost planificata inca de dinainte de casatorie, ne-am tot socotit, ne-am tot gandit daca este momentul, daca suntem pregatiti, ideea este ca indiferent cate calcule iti faci la inceput si cat de pregatit sau nepregatit esti, socoteala nu prea este aceeasi cea de acasa cu cea din targ, si acest lucru il stim din experientele din trecut, astfel ca ne-am luat dorinta in piept si ne-am zis ca ne vom descurca impreuna. 

Inainte de sarcina mi-am facut toate analizele pre-sarcina (pe care le recomand fiecarei cititoare care se gandeste sa ramana insarcinata - rh, anticorpi, pap etc. - si cel mai important, incercati sa va rezolvati eventualele probleme, exemplu infectii). In plus daca va considerati cu ceva kilograme in plus, incercati sa le reduceti cat puteti in mod sanatos (eu nu am incercat indeajuns si am intrat in sarcina cu kg in plus si astfel trebuie o mai mare grija in alimentatie si sport in sarcina). In plus, constiincioasa si motivata, m-am lasat de tigari inca de anul trecut. Mi-a fost destul de greu, fiind inconjurata de fumatori, insa motivatia mea a fost mai puternica, si astfel nu am mai pus gura de nicio tigara de atunci. Ajuta foarte mult sa le tai din radacina, nu doar sa le reduci (trust me, been there done that), in plus ajuta foarte mult ca si sotul sa se lase (o sa ai nevoie de o casa fara fum de tigara si de un sot fara gust de tigara more than eveeeer).

 

Trecand mai departe,dupa 3 luni de incercari a venit si momentul mult-asteptat, sa aflu ca sunt insarcinata :) Pe langa soc (chiar daca era planificat) mi-a fost teama pentru ca fix in luna conceperii (deci in primele cca 3 sapt) (chiar daca nu stiam ca am ramas insarcinata) m-am tratat pentru o sinuzita, cu ce anume? cu antibiotic, probiotic, anti-candida, si in plus si contra unei infectii urinale. Insa m-am calmat dupa ce am fost la ginecolog unde mi-am facut si eco de constatare (sapt 6), deoarece mi-a zis ca antibioticul (zinnat) si restul pastilelor nu au afectat in momentele acelea incpiente. Insa daca ati intampinat si voi aceeasi poveste, va rog sa va duceti la doctor si sa enumerati toate pastilele si momentul cand le-ati luat (este foarte important deoarece fiecare femeie este diferita si fiecare sarcina este diferita astfel conteaza ce iti zice doctorul despre tine nu afland despre situatia altor mamici).In plus, va recomand ca inca de la inceput sa va intocmiti un dosar cu tot ce tine de analize, documentele de sarcina etc. 

 

Ei bine, deocamdata ma opresc la 6 saptamani si la primele analize de dupa sarcina. In aceasta saptamana decamdata doar sotul si parintii stiau de eveniment, in urmatorul capitol voi povesti despre urmatoarele saptamani, despre trairile mele, despre urmatorii pasi. Daca v-a facut placere sa cititi despre o mica poveste in marele univers, va astept si la urmatoarea poveste si va doresc sa asterneti si voi cateva cuvinte despre povestea voastra.

 

Cu drag,

Julie

 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 octombrie 2018 - 12:16

draga Julie09  -bine ai venit la Desprecopii!

 

Felicitari pentru burtica si pentru noua etapa din viata ta. E minunata aceasta etapa; 

Iti doresc o sarcina sanatoasa in continuare si un bebe norocos.

 

[dc]



#3
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 13 octombrie 2018 - 21:10

Ma numesc Larisa,am 23 de ani sunt o membra noua pe acest grup am urmarit din umbra discutiile mamicilor si mi sa parut minunat ca va impartasiti din cunostintele fiecaruia. Pentru noi cele care suntem la prima sarcina cred ca e o usurare pentru a afla lucruri noi despre ce ne va astepta sau despre lucrurile care ne pun pe ganduri pe parcursul celor 9 luni. 

Acuma sa incep cu povestea mea care incepe cu o iubire ca intre adolsecenti bazata pe incredere, sinceritate ,atentie .Ati simtit vreo data un gol in suflet atunci cand nu aveti persoana Iubita langa voi?sau durere in suflet mai bine spus?Asta mi sa intamplat mie si sotului meu ...Deoarece distanta a ajuns sa fie intre noi el era plecat la munca in alta tara iar eu eram acasa in Romania .Asteptam ca un copilas mic in fiecare zi sa~I aud vocea sau sa il vad ,dar intr-o zi am pus amandoi punct acestui chin hotarand sa plec la el.Mia fost putin greu lasand in urma parintii si Sora mea de care nu am fost niciodata despartita.Mi-am luat inima in dinti si am urmat calea .A fost un drum lung de aproape 24 de h nu am inchis nici macar un ochi fiind doar cu gandul ca in curand il voi strange in brate il voi saruta live nu doar prin emoticoane  il voi putea simtii in adevaratul sens al cuvantului.Orele au trecut iar intalnirea noastra a fost cea mai dulce lam vazut undeva la un colt de strada venind catre mine am fugit spre el sarindu -i in brate si promitandune ca nu o sa stam niciodata unul fara altul. La vreo 3 luni ca sa vedeti din iubirea noastra a reesit ca o sa impartim iubirea la 3 .A venit vestea ca in viata noastra o sa apara un ingeras pe care il asteptam cu multa multa iubire.Familiile au primit vestea cu mult drag asteptand sa apara primul nepot din viata lor .Timpul a trecut si am ajuns deja in saptamana 28 de sarcina o sa avem o minune de baietel desii sotul isi dorea o fetita tot ce conteaza in momentul de fata e sa fie sanatos ca de restul vom avea noi grija.Are Mama un baietel cuminte nu am avut probleme pe parcursul sarcinii inafara de senzatia de oboseala a fost totul ok .Cel mai frumos sentiment e atunci cand il simti cum misca nu exista nimic mai frumos si mai maret decat ca si femeie sa poti da viata unui sufletel.Analizele au iesit mereu bine piticul Se dezvolta frumos are zile si zile in care e mai activ si in care e mai Lenes el asa in miscari ,in rest toate bune.Sper ca nu vam plictisit cu povestea mea .   

 

Cu drag Larisa!


#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 octombrie 2018 - 09:26

bine ai venit Larisa!

Iti doresc un baietel sanatos si nazdravan care sa va faca parinti fericiti.

 

cu drag, 

[dc]



#5
Julie09

Julie09
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 octombrie 2018 - 16:46

Multa sanatate Larisa, sa ai parte de o scumpete de baiat sanatos si frumos!!



#6
Lisuu

Lisuu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 15 octombrie 2018 - 18:31

Multumesc la fel July! [flo2]  Sa ai o sarcina usoara si un bebe care sa va aduca numai bucurii  [bib]



#7
Denisa393

Denisa393
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 februarie 2019 - 07:37

Buna  [pk]

Eu sunt Denisa, am 27 de ani si sunt foarte fericita ca fac parte din Comunitatea despre copii  [flo2]

 

Povestea mea a inceput acum un an jumatate cand ne-am pus pe treaba insa am trecut prin toate lunile acestea cu mare tristete vazand ca  [inbaita] nu vrea sa vina.

Am facut toate analizele, teste de ovulatie luni intregi, acid folic, medicamente pentru stimulare insa nimic. 

 

In luna decembrie am avut CM de 22 zile si ma asteptam ca urmatorul CM sa apara destul de tarziu insa nu mai mult de 30 zile. In Ianuarie, In ziua 24 am simtit o durere ca o sabiuta in stanga jos, (sa aflu mai tarziu ca pe stangul s-a si produs ovulatia [8)] )am fost cu firma la LaserTag, am alergat, m-am agitat, am uitat complet de dureri.  [jongleur]

In ziua 29 am simtit ceva frumos in burtica, ca un sentiment cald, am adormit cu mana pe ea si a doua zi au iesit cele 2 liniute pe 3 teste diferite. HCG era 217 si dupa 48 ore a sarit la 557  [batetoba] . La eco abia se vedea un puncticel. Au aparut chiar 2 insa doctorul a spus sa revin in 2 sapt, la saptamana 6 sa se vada mai clar.

Abia astept vinerea aceasta sa mergem sa mi se confirme ca e ceva in puncticelul ala  [8D] 

 

In rest am arsuri din ora in ora si trebuie sa mananc imediat, greata ocazionala, oboseala mare dupa ora 14 la job, somn seara la 20,30, sanii durerosi, constipatie si bineinteinteles emotivitate exagerata.  [nani]

 

Va doresc sarcini usoare si sa vi se implineasca toate visele in legatura cu bebe.  [gravi]  [yum]  



#8
Leea24

Leea24
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 23:07

Bună seara mămici. Ma numesc Leea și am 17 ani. Sunt din Reșița și sunt Mămică pentru a doua oara. 

Știu ca multe mă judeca că am făcut copii de la 16 ani, dar AVORTUL NU E O SOLUȚIE.

Cât despre mine și povestea sarcinilor mele este mult de spus 

 Prima sarcina m-a luat prin surprindere pentru ca la 16 ani sa afli ca vei fii un copil cu, copil nu e ușor. Normal că m-am panicat, dar am avut familia (mama) lângă mine. Cât despre iubitul meu pot spune ca a reacționat foarte bine. Adica s-a bucurat ca un copil.

 Nu a fost nimic planificat. Pur și simplu a venit iar noi am acceptat 

 Știam la ce să mă aștept.

Sarcina a fost ok. Am avut grețuri pana bebelina Isadora a început sa miște (19-20 săptămâni)

Am născut natural la 41 de săptămâni o fetiță de 2980 gr și 50 cm. Inițial nu mi-au spus cla spital nimic, dar urma sa aflu la 2 luni ca fetita mea are malformație la inima și trebuie operata de urgenta. Din fericire după 3 săptămâni de stat în 3 spitale a fost operata la Cluj-Napoca și acum e o fetita perfect sănătoasă de 8 luni jumătate   

Cât despre sarcina nr 2 simptomele au fost la fel pana acum. Sunt însărcinată în 24 de săptămâni și după ultimul control ginecologic sunt șanse de 65%sa fie și bebe 2 tot fetiță. 

Și cam asta a fost povestea mea pe scurt. Sper ca nu v-am plictisit. Va pup și sarcini nașteri ușoare


#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 mai 2019 - 10:45

Leea, ai o poveste frumoasa! Felicitari pentru ca esti mamica de doua ori. Ai sa fii o soacra tanara.

 

bine ai venit la Desprecopii!



#10
Raluca Selea

Raluca Selea
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 08:31

Buna. Ma numesc Raluca. Am 31 de ani, sunt sin Bucuresti si sunt insarcinata in 8 ssptamani. La fel ca si povestirea lui Julie, am bifat toate etapele in viata mea, astfel incat ca dupa liceu, facultate, master, job, casatorie, sa vina si momentul in care in familia noastra sa vina un copilas. Povestea mea, pe scurt, e cam asa: dupa o relatie de 10 ani, ne-am hotarat sa ne casatorim. Dupa o relatie de lunga durata cu cel mai bun prieten, iubit, amant si barbatul langa voi imbatrani, am zis sa ne casatorim. Acest lucru s-a intamplat in iulie 2018.  Apoi am hoatart ca e

momentul sa incercam sa facem un bebe.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -