Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ai reactiona cand copilul ti-ar spune ca e gay?


55 raspunsuri la acest subiect

#11
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 12:12

Nici nu m-ar interesa cum ar reactiona ipotetic alti parinti la stirea asta. Important este cum reactionez eu. As intra pe forumuri/ grupuri care stiu clar ce vorbesc. As vorbi cu oameni care au copii gay, m-as informa de la persoane gay. 

 



#12
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 12:16

Pentru Micky e important sa raspunda cei care trec prin asa ceva, cei care au copii bi/gay sau ei sunt bi/gay...



#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 13:09

Eu de la gradinita si pana acum am stiut mereu, fara dubiu, ca sunt hetero. Sunt sigura ca sunt multe cazuri in care sexualitatea e dominata de confuzie, schimbatoare si fluida, insa voiam sa subliniez ca nu, nu e nevoie de un click sau de o explicatie [:)] Cat despre restul intrebarilor, as spune ca cea mai buna atitudine e.. one day at a time [:)] Orice parinte isi face griji si isi pune o mie de intrebari, e firesc, dar incearca sa nu iti mai faci atatea probleme pentru viitor. Cand se vor ivi, le depasiti impreuna. Traiti intr-o tara mult mai deschisa (si civilizata) decat RO, nu cred ca va intampina dificultati pe plan social. Edit: Eu am foarte multi prieteni / cunostinte gay, de ambele sexe, de varste diferite. Daca pot ajuta cu vreun raspuns, cu drag [flo2]

 

Din fericire pentru ea, pe plan social probabil nu vor fi probleme. Exista alta mentalitate aici. A fi bi sau gay e aproape normalitate, multi din colegii ei sunt, chiar ma uimeste cand imi mai povesteste de la scoala de cate o prietena de-a ei care a fost intai cu nu stiu ce fata, apoi cu in baiat iar acum e din nou cu o fata. Ba chiar am vazut zilele trecute un cuplu de gay tineri, barbati, locuiesc impreuna, cateva strazi mai departe de mine, veneau de la cumparaturi tinandu-se de mana. Aratau atat de normali, fericiti, "giugiulindu-se" discret in fata usii inainte de a descuia si intra in casa. In filme relatiile gay par cumva fortate (mai mereu haine, machiaje care sa ii "dea de gol"), a lor parea atat de naturala poate si pentru ca ei ereu perfect "obsinuiti", daca nu i-as fi vazut nu as fi banuit ca nu sunt straight. De la haine pana la fizionomie, totul era normal.

 

One day at a time incerc si eu sa le iau, chiar daca nu sunt la fel de zen ca Penelope. Dureaza de aproape 2 ani povestea, am avut timp sa diger si sa ma obisnuiesc cu ideea, dar tot nu mi-e usor. 

 

Nu se pune problema ca nu as mai iubi-o, sau nu as sustine-o, ci doar pentru ca eu nu as putea simti vreodata fata de o femeie acelasi sentimente ca fata de un barbat mi-e greu sa accept in sinea mea ca ea ar putea. Nu din motive religioase, sociale sau altceva, ci pur si simplu, asa simt, ca ar fi ceva fortat, sau o relatie incompleta. Poate cand o sa o vad intr-o relatie cu cineva, fericita, sa imi schimb ideile, dar deocamdata, la stadiul de teorie.....asa arata lucrurile.

 



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 14:41

Parte din problema este cum raportezi ca părinte la societatea “neprietenoasa” fiind un aliat important al propriului copil.. Este un aspect pe care nu îl poți ignora și pe care copilul il simte in mod acut și mult mai intens decit îți poți imagina. Un copil ȘTIE dacă este acceptat așa cum este. 

 

Sint 100% convinsă ca Mickyyy își iubește copilul, altfel nu și-ar pune întrebări cum sa navige in viitor, 

 

Ma retrag din discuție. 

Da, asa este. Mare parte din problema este asta. 

Dar poti povesti tu despre asta. 

De ce sa te retragi? Esti poate una dintre persoanele care pot fi de folos si pot indruma pasii unei mame aflate in impas.



#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 14:53

Pe mine m-a ajutat foarte mult sa discut cu ea. Sa îmi povestească ce simte. Ea a citit enorm despre tot spectrul, e ca o carte plină de informații, pe care trebuie doar sa o deschizi. Cu siguranța și fata ta e la fel. Discuta cu ea, te va ajuta sa înțelegi foarte multe. 

 

 



#16
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 octombrie 2018 - 15:16

Ina ceva: cum ar reacționa sau au reacționat alți părinți e puțin relevant Pt tine. Primii vorbesc din punct de vedere teoretic. De ex eu m-am gândit acum vreo 10 ani cum as reacționa dacă una din fete ar fi gay. Și mi-am răspuns atunci ca as fi perfect Ok. Însă când am fost pusă in fata realității, la o vârsta mult prea mică a copilului, ca sa știi cu siguranța ca e adevărat (ea știa, noi aveam îndoieli și i-am și spus ca lucrurile se vor putea schimba când creste, asta a fost o greșeala din partea noastră, a înțeles ca nu o susținem și o vreme a tăcut, ca apoi sa ne spună ca ea e la fel de bi ca la început). Ce vreau sa spun ca e important cum reacționezi tu, soțul tău, cum se Raportează fata voastră la reacțiile voastre. Astea sunt importante și trebuiesc discutate. Cum au reacționat alții, ai fost in conjunctura lor. 

 

In ultimele luni, discuțiile noastre despre persoane gay, bi, Trans, au devenit tot mai dese. Pe mine ma ajuta foarte mult sa o înțeleg pe ea. 

 



#17
Mihai33

Mihai33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 08 octombrie 2018 - 12:11

Hello,

 

Eu sunt gay, acum am 47 de ani si 3 copii pe care ii cresc impreuna cu partenerul meu , am stiut sigur ca sunt gay pe la 13-14 ani dar eram atras de baieti de pe la 10 ani cred.

 

Eu le-am spus parintilor pe la 19 ani , mentalitatea era diferita atunci in RO, a fost un soc pentru ei, nu cred ca accepta cu adevarat situatia nici acum. 

 

Pentru copil cred ca este important sa se simta iubit si acceptat neconditionat, eu asta stiu ca imi doream. La 14 ani cred ca fiica voastra stie deja cum stau lucrurile, pentru ea, la capitolul orientare sexuala, asa  ca tatal ar fi bine sa trateze cu seriozitate subiectul asta. In rest singura atitudine pe care o poti avea ca parinte este de a fi alaturi de copil neconditionat (baiatul nostru de 15 ani este str8 si este chiar amuzant cand ne cere sfatul in legatura cu fetele).

 

Mihai



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 octombrie 2018 - 12:17

mickyyy, privind in urma, crezi ca acele toane si manifestari ale fiicei tale ar fi putut avea legatura cu situatia actuala ? crezi ca avea un conflict interior ? nu mai retin exact, tot ea a trecut prin acea faza cu apa de care nu se putea desparti si starile de rau/stat la toaleta scolii cu orele ?



#19
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 08 octombrie 2018 - 12:37

Mihaela [flo]! Ai surprins perfect prin ce trec eu, si si pus punctul pe I.

 

Mihai, multumesc de mesaj. Si pentru mine e amuzant cand vorbesc cu ea de crush-urile ei, pentru ca uneori sunt fara solutii. Ultima oara ii placea de o fata care avea prieten si nu dadea senzatia ca ar fi interesata si de fete. Si fie-mea analiza toate semnele possibile daca ar putea sau nu sa fie macar bi (de la culorile hainelor pana la cum se exprima si ce expresii folosea). Cum naiba sa ma prind eu daca o fata e sau nu gay analizand niste lucruri de care nu am habar?! 

 

Corina, e posibil sa fi fost o perioada dificila pentru ea atunci, dar eram déjà la momentul in care stiam ca ii plac fetele, nu era un secret, depasise faza de acceptare si recunostere in public.

 

Antamil, nu vreau sa te retragi, orice opinii ajuta, indiferent daca sunt pro sau contra [flo].



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 octombrie 2018 - 12:53

Pentru copil cred ca este important sa se simta iubit si acceptat neconditionat, eu asta stiu ca imi doream. 

Asta e cheia si din punctul meu de vedere. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -