Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Undeva în lume trăiește un copil pe care l-am născut...

mama surogat

57 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:55

dar daca il faci ca sa ajuti? si daca ai nevoie de banii aia ca sa salvezi alt copil de al tau? ar fi usor ca totul sa fie alb si negru, numai ca e prea rar in viata de zi cu zi.

roxana  - mie personal mi se pare un comert. Adica dai un copil ca sa il salvezi pe celalalt? E o contradictie cu sufletului unei mame. Adica iti vinzi un copil pentru niste bani - spunand ca iti cresti mai usor primul copil? tot nu vad justificarea. eu nu reusesc sa gasesc scuza.



#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 13:09

Pai bine, nu iti vinzi copilul nr 2, ca biologic/genetic nu e al tau. Tu ai asigurat doar mediul de dezvoltare. Cel mult poti spune ca-ti "inchiriezi" corpul, nu ca-ti vinzi copilul.

Nu-i usor pt nimeni...


Editat de monicabo, 04 octombrie 2018 - 16:28 .


#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 13:21

Mirela, nu gasesti justificare  pentru ca poate nu ai trecut niciodata prin asa ceva.

Nu ai fost pusa niciodata in vreuna dintre situatiile expuse aici.

 

Discutia are implicatii mult mai adanci decat gandim acum.

 

Poate as fi zis si eu la fel daca:

Nu as fi avut prietene care au recurs la astfel de metode.

Daca nu mi s-ar fi cerut sa fiu mama purtatoare si donatoare de ovocite.

Daca nu ni s-ar fi cerut un embrion care ar fi urmat sa fie implantat unei prietene.

Daca o alta prietena a mea nu m-ar fi intrebat ce face cu embrionii congelatii ramasi in urma unui FIV.

 

Iti spun eu ca in momentul in care ti se pun astfel astfel de intrebari ti se invart rotitele in cap si mii de argumente pro si contra iti vin in minte. Pasul urmator e sa simti. 

======

O alta implicatie ar fi ca, totusi, pe undeva, totul se poate transforma in trafic de copii. 



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 14:03

La noi este ilegal sa platesti mama surogat, tocmai ca sa nu se transforme toate chestia intr-un trafic de bebelusi. Este insa legal sa-i platesti anumite cheltuieli, in limite rezonabile.

 

Aici o poveste a unei mame surogat.

 

Chloe has a five-year-old and three-year-old twins. After the birth of their twins, she and her husband decided together that they wanted to help other families.

Chloe joined Surrogacy UK, an organisation which supports surrogates and couples who are unable to have children, who they refer to as "intended parents".

She was introduced to a couple and describes getting to know them as "almost like dating."

"You offer to exclusively get to know them," she says.

"We then spent just over four months getting to know each other. We did days out, takeaways in. Normal things you do with friends.

"We built up a relationship and we had faith and trust in each other so we started the IVF process.

"They used the biological mum's egg, the biological father's sperm - I was just the oven at the end. I did the cooking."

http://www.bbc.co.uk...oven-at-the-end


Editat de Letitia1, 04 octombrie 2018 - 14:03 .


#15
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 19:12

Eu zic ca aceleasi sentimente le poate avea si o mama care isi da spre adoptie copilul, nu numai o mama surogat. Si ca este extrem de dureros sa fii"fortat" sa ajungi in oricare dintre situatii.

Insa, cum zice si Viv, este tare usor sa judeci daca nu ai fost in situatia, fie a mamei surogat, fie a mamei adoptive...

Si poti extrapola la barbati care doneaza sperma si au copii necunoscuti in toata lumea. Sau femei care isi doneaza ovocitele...Sau cupluri care isi doneaza embrionii...

Tot atatea probleme de suflet si tot atatea problemele juridice nerezolvate...

Ati vazut reportajul cu medicul de la o clinca din Londra care, prin anii 60, si-a folosit propria sperma pt inseminari, iar acum dupa 50 de ani, din pura intamplare doi dintre copii s-au intalnit si li s-a parut ca sunt ff asemanatori, au inceput sa caute,  sa faca teste ADN, si sa decopere ca sunt fratii vitregi...Si ca ei inca 20 in intreaga lume...



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 18:05

Am 2  prietene care nu au putut avea copii. Inseminari si FIv-uri repetate, fara succes. Timpul a trecut si au ramas fara ovocite.

 

Cred ca am mai povestit.

 

S. si cu sotul ei au hotarat sa infieze. Mi-a povestit cat de dureroasa si traumatizanta este procedura. Cel putin ea asa a simtit.

S este o persoana foarte buna. S-a gandit ca daca ea nu poate avea propriul copil biologic macar el sa aiba aceasta sansa. A inceput sa caute o mama purtatoare. Mi-a povestit plangand toate incercarile prin care a trecut, sentimente amestecate, cum s-a simtit neom, ca si cand ar fi evaluat o marfa, cata rusine i-a fost de ea insasi si in acelasi timp cata bucurie a simtit cand a gasit persoana care a acceptat. Acuma sunt parinti fericiti.

===

O. Pe ea dupa ultimul FIV nereusit a parasit-o sotul si s-a insurat cu una mai tanara cu 22 de ani, care i-a si oferit copilul mullt dorit.

Trauma pe care a trait-o e de nepovestit. I-am fost alaturi zi de zi si chiar in noptile de singuratate.

Frustrarea iarasi nu se poate descrie. A mai incercat niste FIV-uri, nereusite pana a ramas si ea fara material.

Am incercat sa o conving sa adopte dar raspunsul era acelasi: tie ti-e usor sa vorbesti ca ai deja copil.

 

Dupa o perioada m-a rugat ca eu si sotul meu sa-i donam un embrion, ea sa poarte sarcina.

Atunci a fost momentul cand am simtit. Am simtit tot ce simte ea, toata  tristetea. Dar, gandurile mele au intrat brusc intr-un viitor in care ea nastea si crestea copilul nostru, sora/fratele fii-mii. Am simtit cum mi se sfasie sufletul sa-mi vad copilul si sa nu-i pot spune ca-i al meu. Copilul meu crescut de altcineva. 

A fost apoi furie ca am fost rugata asa ceva.

Am spus nu, bineinteles.

 

Dar seara, in intunericul camerei ma tot gandeam ca daca acceptam ar fi fost o viata in plus. As mai fi oferit o viata. O continuitate a noastra. 

 

Am rasuflat usurata cand dr. i-a spus ca nu e ok FIv cu donatorii care au 42 si 43 de ani.

===

Mama purtatoare pentru S a simtit altceva. A simtit ca face un mare bine unui cuplu dragut. Probabil ca e mult mai bine sa nu mai poti lua legatura cu parintii si copilul dupa nastere, sa nu-i cunosti. Atunci sentimentele sunt altele.

 

O, a mai cautat de atunci. Dar nu a reusit. Intre timp a aparut si M care mi-a cerut ovocite. Raspunsul a fost rapid pentru ca il stiam deja.

====

 

Sa stii ca copilul tau e bolnav, te uiti la el si te simti neputincios si sa stii ca singura solutie posibila de a gasi rapid bani pentru tratament este sa fii mama purtatoare chiar daca copilul  va fi biologic al tau, sa zicem, o faci. Salvezi o viata, dai nastere la o viata, salvezi un cuplu.  Nu e nimic rau in asta. Doar ca nu poti opri sentimentele si cateodata te gandesti la el. 

 

Lupul rau, in afacerea asta cu Ucraina, este misitul. Care speculeaza saracia in timp ce ele, mamele se lasa de bunavoie speculate pentru o bruma de viata mai buna.



#17
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.612 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 18:11

viv imi curg lacrimile rauri...



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 18:20

Velvet, nu am vrut sa te intristez. [pup]

 

Sunt crampeie de viata. Din viata aia care nu e usoara pentru toti. 



#19
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.612 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 18:29

viv  [pup]  eu cu asta traiesc zi de zi...si cu masca construita,sunt cea mai fericita...doar acasa erup,ca vulcanul...da,nu usoara pt toti...deloc...



#20
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 05 octombrie 2018 - 20:03

Procedeul cu mama surogat mi se pare cheltuitor, egoist din partea parintilor si f. trist pt mama care e nevoita sa accepte asta. Sunt atatia copii,care ar putea fi infiati.

 

Eu am o prietena buna care a fost infiata imediat dupa nastere. A fost un copil care nu a creeat probleme si care a fost bucuria parintilor. Seamana cu parintii adoptivi, cine nu le stie povestea, nu banuieste nimic. Mama naturala, o fata de la tara, a ramas gravida pe la 16 ani si nu a vrut sa pastreze copilul, acum are o alta familie, nu prea stiu amanunte, dar pe copilul ei nu l-a vazut niciodata.





Etichetat si cu mama surogat

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -