Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Undeva în lume trăiește un copil pe care l-am născut...

mama surogat

57 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 11:40

- despre mamele surogat si despre comertul cu suflete:

 

Undeva în lume trăiește un copil pe care l-am născut și pe care nu l-am văzut niciodată

 

Miscator si trist sa citesti asa ceva:

 

Aud în fiecare noapte acele câteva secunde de plâns… Ce senzație îngrozitoare să-ți revii după cezariană să simți sânii plini cu lapte și să nu ai copilul lângă tine să-l alăptezi, iar după trei zile să fii alungată din spital singură, cu burta tăiată, după ce ți s-au aruncat pe masă, în fața ta, 10.000 de dolari.

Aveam nevoie de acei bani. Eram plină de datorii, copilul meu e bolnav și trebuie tratat - continuarea aici.

 

E OK asa ceva? La ce bun lacrimile dupa ce ai acceptat banii?



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 11:47

Asta ziceam eu la subiectul despre minoritatile sexuale, ca prima lor optiune e copil biologic si apoi adoptia. Ca mi se pare f dificil si delicat subiectul mamei surogat, nu este totul asa de simplu. 

Bine, nu este aplicabil doar cuplurilor minoritati sexuale, ci si celorlalte, unde femeia nu poate tine o sarcina. 

 

Nici nu stiu, in Ro se practica asa ceva, este legala procedura? In majoritatea tarilor UE probabil este legal si reglementat totul. Dar sufleteste... e greu...



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 11:49

Da, e trist si miscator.

Dar a ajutat un cuplu  sa aiba copil.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 11:54

Problema e delicata.

 

Eu stiu povestea si prin prisma celei care are un copil conceput astfel. Si e la fel de trista.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:00

 

 

 La ce bun lacrimile dupa ce ai acceptat banii?

 

 

asta e o afirmatie superficiala. chiar daca creierul si constientul au luat o decizie - poate cea mai buna pentru mama in acel moment, care aduce beneficii - legatura mama/copil este intrinseca, hormonala, tot tacâmul. e ca si cum ai zice unui om "nu are rost sa iubesti pe cutarescu, nu va merge". chiar se opreste sentimentul in sine?



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:11

nu e superficiala - e un punct de vedere personal - eu cred ca sunt multe lucruri pe care le poti cumpara cu bani insa sunt unele care nu au valoare in bani. A face un copil pentru a lua niste bani e din start gresit, din punctul meu de vedere. Dar, nu am nici o problema sa cred ca alte femei nu gandesc asa.  [flo2]



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:30

 A face un copil pentru a lua niste bani e din start gresit, din punctul meu de vedere.

 

dar daca il faci ca sa ajuti? si daca ai nevoie de banii aia ca sa salvezi alt copil de al tau? ar fi usor ca totul sa fie alb si negru, numai ca e prea rar in viata de zi cu zi.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:32

Asta ziceam eu la subiectul despre minoritatile sexuale, ca prima lor optiune e copil biologic si apoi adoptia. Ca mi se pare f dificil si delicat subiectul mamei surogat, nu este totul asa de simplu. 

Bine, nu este aplicabil doar cuplurilor minoritati sexuale, ci si celorlalte, unde femeia nu poate tine o sarcina. 

 

Nici nu stiu, in Ro se practica asa ceva, este legala procedura? In majoritatea tarilor UE probabil este legal si reglementat totul. Dar sufleteste... e greu...

Normal ca este legala! Doar nu iti inchipui ca lumea face aici trafic de copii in vazul lumii si politia sta si nu ia masuri! Si nu numai in UE e legal.

 

Pentru Romania o fi noua procedura, aici nu se mai mira nimeni, iar mamele surogat vad procesul ca pe ceva normal. Am vazut multe intrerviuri /documentare cu aceste mame. Ascultindu-le iti dai seama ca nu e nimic trist in ce fac ele.


Editat de Letitia1, 04 octombrie 2018 - 12:33 .


#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:48

Am vazut un caz in care o femeie nu putea duce sarcina,  asa ca oul ei fertilizat cu sperma sotului au fost implantate mamei ei, care a dat nastere unui copil perfect sanatos, fara nici o complicatie! Crazy innit? [:)]



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 12:55

In Romania procedura nu este legala. Exista un proiect de lege in sensul asta abandonat de prin 2012-2013.





Etichetat si cu mama surogat

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -