Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Insomnie - la ce medic sa merg ?


23 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 00:39

Da, avantajul meu e varsta copilului care nu mai e nici macar adolescent.

 

si stii ce e frumos la plimbarile astea? Ca sunt atatea lucruri frumoase de discutat cu barbatul, altele decat casa, serviciu, copil.

 

Parca traim intr-un univers concentrationar  [:)]  E bine sa-l mai parasim din cand in cand.



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 06 octombrie 2018 - 10:36

Confirm si eu cu aceste plimbari de seara - pe care nu le ratam nici noi. Sera e timpul pentru noi si facem impreauna 7-8 km vorbind si privind lumea. La ora 7 iesim pe usa. La ora 9 suntem acasa, cand incepe Rares Bogdan :)



#23
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 23 octombrie 2018 - 09:09

Ani de zile cu 2 copii relativ apropiati ca varsta (4ani), am suferit de oboseala crunta/cronica, cum o fi denumirea. Ma sculam plangand cand suna alarma dimineata, e un mod infiorator sa iti incepi ziua... de munca, de mama, de sotie, fiica.Am luat melatonina, sedatif pc si cred ca o data Xanax (nu am fost buna de nimic 2 zile :)))

De o perioada buna, daca imi este somn la 8, la 8 ma culc cu riscul de a ma trezi la 5 a doua zi, ca de regula cam asa se intampla. Dar este ,de asemenea ,un avantaj si trezitul de dimineata. In primul rand am timp pt cafea in liniste, intind rufe (daca am binevoit sa porgramez o masina seara) sau  bag rufe la masina la prg de o ora si am timp sa le intind, hranesc cei 3 pisoi pe care ii avem, imi pregatesc hainele, pt ca seara pentru mine nu am timp.

Sau strang rufe si ce mai gasesc eu de facut, in aprox 15 minute. La 6 toata lumea  e in picioare, noi facem naveta si la 6,30 iesim din casa.

Daca am vreo zi in care nu sunt efectiv in stare sa plec la 6,30 cu ei (sotul si copiii), ma arunc in pat si vegetez o ora, singura, cu cafeaua in mana.

In we e cam aceeasi treaba, daca nu avem treaba prea multa sau activitati, evenimente la care sa mergem.

Sambata trecuta m-am culcat la 8,30 si m-am trezit la 8 a doua zi. Pai alta viata :))

Darrrrr, daca depasesc ora la care casc cu lacrimi si adorm aproape cum m-am sezat in pat, apai pot sa iau  mama sedatifului ca pana la 1 ,2 nu mai adorm.

Deci solutia a fost culcat cand mi-e somn, in limita putintei.Cand pot adica si destul de des

Copiii la 10 deja dorm, asa ca uneori la noi e un fel de sanatoriu ...

Sotul meu este initiatorul acestui program si functionam ff bine, fara nervi si plansete dimineata.



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 26 octombrie 2018 - 01:49

De cand am copilul, viata si implicit ritmul de somn mi s au schimbat total. Mai intai am invatat sa dorm cand doarme el si asa am ramas. La 8 sunt in pat, dupa ce il culc pe el inainte de 8. Inca e la varsta cand are nevoie de minimum 10 ore de somn. Si eu pe langa el chiar daca nu adorm la 8, dar pana la 10 da. Pana adorm ma uit la seriale, imi tin mintea ocupata si au efect sedativ.

Am grija sa nu mancam 2-3 ore inainte de culcare altceva decat un fruct.

Ora de culcare e sfanta si e bine sa fie aproximativ aceeasi, macar in timpul saptamanii.

 

Somnifere cred ca am luat de 2-3 ori in viata, in momente de criza si imi displac profund. Ma trezeam cu mintea incetosata si fara a avea senzatia si constiinta ca am dormit si m am odihnit.

Barbatul a luat melatonina si nu s a impacat cu ea.

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -