Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ROEXIT - ultima reduta a penalilor

roexit penali psd

117 raspunsuri la acest subiect

#81
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 15:57

Letitia1, bancile din Romania nu mai schimba demult bani mari in bani mici pt. populatie.

 

banca transilvania accepta sa predai bancnote uzate - cu conditia sa fie seria inca vizibila, si monede, daca ai prea multe si nu ai ce face cu ele, dar doar daca depui in contul personal. si iti iau comision pt. asta, ca depui moneda.

 

asa cum spune @viviana, ING a eliminat casieriile sale. banca transilvania a introdus de la 1 oct. un comision de 10 lei pt. depunerile de bani la ghiseele sale.



#82
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:13

Cei care faceti plata cu cardul, nu aveti comision pentru aceste tranzactii? Eu platesc cate 35 de centi pentru fiecare plata, asa ca prefer sa scot cash din cont de doua sau trei ori pe luna si sa fac platile la magazin asa. Singurul card pe care nu am comision este cardul de credit, dar nu peste tot este acceptat asa ca  nu obisnuiesc sa-l folosesc decat in strainatate. Dar si la cardul de credit am avut surpiza sa platesc comisioane destul de mari cand l-am folosit in Cehia.



#83
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:15

Letitia1, bancile din Romania nu mai schimba demult bani mari in bani mici pt. populatie.

 

banca transilvania accepta sa predai bancnote uzate - cu conditia sa fie seria inca vizibila, si monede, daca ai prea multe si nu ai ce face cu ele, dar doar daca depui in contul personal. si iti iau comision pt. asta, ca depui moneda.

 

asa cum spune @viviana, ING a eliminat casieriile sale. banca transilvania a introdus de la 1 oct. un comision de 10 lei pt. depunerile de bani la ghiseele sale.

Mie mi-au schimbat. Si daca nu la banca, unde sa te duci sa schimbi? La magazin nici vorba sa iti schimbe, toti imi cereau bani "potriviti". Uneori cumparam ceva ieftin, ce nu imi trebuia, doar ca sa imi schimb banii, ca imi trebuiau pentru taximetristi. La supermarketuri/restaurant si oriunde se putea,  cumparam cu card.



#84
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:16

Mie mi-au schimbat.

 

in ultimii 5 ani? daca da, ai avut noroc.



#85
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:17

Cei care faceti plata cu cardul, nu aveti comision pentru aceste tranzactii?

 

eu n-am, dar n-am iesit din tara, nu stiu cum ar fi in afara.



#86
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:26

Mianda, cred ca e un comision la cartea de credit, dar prefer asa decit sa minuiesc atita cash cu care nici nu mai sint obinuita. Mi-e foarte greu. Plus nu cumpar asa de mult, nu mi s-a parut asta o problema.



#87
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:26

Cei care faceti plata cu cardul, nu aveti comision pentru aceste tranzactii? Eu platesc cate 35 de centi pentru fiecare plata, asa ca prefer sa scot cash din cont de doua sau trei ori pe luna si sa fac platile la magazin asa. Singurul card pe care nu am comision este cardul de credit, dar nu peste tot este acceptat asa ca  nu obisnuiesc sa-l folosesc decat in strainatate. Dar si la cardul de credit am avut surpiza sa platesc comisioane destul de mari cand l-am folosit in Cehia.

 

 

Nu am comision la plata cu cardul in nicio tara din UE care are euro.

Cand platesc in Ro cu cardul meu din fr, am comision de schimb.



#88
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:30

in ultimii 5 ani? daca da, ai avut noroc.

Da, chiar anul asta in februarie. La BRD.



#89
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:33

Cei care faceti plata cu cardul, nu aveti comision pentru aceste tranzactii? Eu platesc cate 35 de centi pentru fiecare plata, asa ca prefer sa scot cash din cont de doua sau trei ori pe luna si sa fac platile la magazin asa. Singurul card pe care nu am comision este cardul de credit, dar nu peste tot este acceptat asa ca  nu obisnuiesc sa-l folosesc decat in strainatate. Dar si la cardul de credit am avut surpiza sa platesc comisioane destul de mari cand l-am folosit in Cehia.

Mianda, aici nu se poate da un raspuns concret pentru ca depinde de banca si de card. Cardurile pentru salarii clar nu au comisioane.

la banca unde sunt eu nu  am salariu pe card, dar daca am grija ca in fiecare luna sa depun o anume suma nu mai am comisioane.



#90
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:41

La schimbatul maruntisului nu am intampinat  probleme nici la banca, nici la micii comercianti, nici la covrigarii, nici la farmacii...

Dar atentie agentiile bancare nu au toate casierii, nu toate  care au casierii tin bani multi si nici nu fac tranzactii notabile in cash. Au sume minime.

Sucursalele da, iti schimba.





Etichetat si cu roexit, penali, psd

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -