Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ROEXIT - ultima reduta a penalilor

roexit penali psd

117 raspunsuri la acest subiect

#71
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 10:27

Dar totuși, lumea mai cumpara cu bani Cash? De ce? Eu de ani de zile, eram încă in Ro, la magazinele mari, unde îmi făceam cumparaturile, plăteam numai cu card. Așa fac și acum când merg in Ro. Sau in concedii in alte tari. Aici nu mai vb, nici nu știu cum atâta banii :)).

Nu toata lumea. Pensionarii in majoritate, de exemplu, nu  au banii pe card.

Eu  de exemplu  nu tot timpul pot plati cu card.

Apoi mai sunt cei care nu primesc banii pentru munca depusa in banca. 



#72
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 10:33

Nu știu dacă cineva a zis că e un privilegiu să primești restul la bănuț. Eu am zis ce poți face în loc să te plângi:

- fie plătești cu cardul ca persoana / persoanele care te fură constant de 10-20-50 de bani să nu o mai poată face

- fie ești atent când primești bonul și restul și ceri să ți se dea restul complet.

 

Referitor la rest în bomboane, nu am mai văzut așa ceva de aproape 10 ani, ultima dată la Cluj. Și cumpăr frecvent și de la magazine de cartier.

Da asa e. Totusi, asta-vara, la un chiosc de pe strada mi-a dat bombonele in loc de rest, dar m-a intrebat daca vreau si mi-a spus ca nu au voie ca daca ii prinde primesc amenda.

===========

Mai este un magazinas la  mine pe strada ce nu are POS si nu poti plati decat cu cash, dar in acel loc se poate cumpara pe datorie. 



#73
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 11:25

Nu toata lumea. Pensionarii in majoritate, de exemplu, nu au banii pe card. Eu de exemplu nu tot timpul pot plati cu card. Apoi mai sunt cei care nu primesc banii pentru munca depusa in banca.

 

Stiu ca eu vb de o minoritate de pensionari, am câteva exemple in familie. Dar toți, de mulți ani deja, își primesc pensia pe card. Își fac plățile de facturi pe internet, platesc cu card la supermarket. Credeam ca așa e majoritatea...



#74
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 12:57

da, in Romania, plata cash e inca la putere.

si eu o prefer.



#75
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 13:00

eu inca primesc rest in bomboane si in pastile Orbit, de-alea ambalate individual, de costa 20-25 bani pastila.

 

si la farmacie uneori mi se propune ca rest paracetamolul.



#76
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 13:10

Iar chestia nu tine de casiere ci de managementul conducerii lanturilor de supremarketuri.

 

ba dpmdv fix de casiere tine. una se intinde la conversatii cu clientii sau cu paznicul si nu este atenta ce produse scaneaza, intinde mana fara sa se uite si ce produs apuca, pe ala il scaneaza, indiferent ca este al acelui client sau al altuia. alta e cu dublatul produselor si cu bramburirea restului.



#77
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 13:16

Stiu ca eu vb de o minoritate de pensionari, am câteva exemple in familie. Dar toți, de mulți ani deja, își primesc pensia pe card. Își fac plățile de facturi pe internet, platesc cu card la supermarket. Credeam ca așa e majoritatea...

Sunt pensionari si pensionari.

Totusi, plata cu cardul a luat avant in romania, fata de alti ani  a crescut cu 32%.

De exemplu unele banci vin in facultati si fac carduri speciale pentru studenti, facultatile prefera ca bursele sa fie tansferate direct in conturile studentilor.

 

Banca ING  a inchis ghiseele pentru depunere/retragere bani.



#78
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.249 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 14:01

Foarte multi pensionari  in Romania opereaza cu cash si habar nu au sa plateasca online facturi. De multe ori copiii lor o fac pentru ei. Apoi desi au card si cont in banca, in momentul cind le intra pensia merg cu cardul (sau roaga pe cineva din familie sa o faca) si extrag cash si apoi platesc peste tot cu cash. Insa dupa cum se vede, persoane mai tinere prefera sa opereze cu cash, asa ca ce ne mai miram.

 

Pe de alta parte, de ce casele de marcat vesnic nu au marunt? Cum de aici iti dau rest pina la ultima centima? Daca se intimpla sa nu aiba, suna un buton de sub tejghea si apare cineva cu un fisic de bani marunti. Am observat ca in Romania toti sa asteapta sa sa ai bani potriviti. De unde daca nimeni nu e dispus sa schimbe bani mari? La un moment dat m-am dus la banca sa schimb si cu greu s-au hotarit sa imi dea marunti! Zici ca ceream cine stie ce favor.



#79
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 14:16

Tatal meu are 78 de ani, nici prin gand nu mi trece sa l stresez cu plata cu cardul, el abia asteapta sa i intre pensia sa o poata scoate :-) Asa se simte el bine.

Si cand facem piata ar fi greu sa platim cu cardul la tanti care vinde patrunjel, asa ca da, majoritatea platim cash aici in Ro :-)

Eu de un an am salarul direct pe card, deci de 1 an folosesc doar plata cu cardul :-)



#80
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 15:14

In proportie de 99% exclusiv cu cardul. Doar unde tehnic nu permite platesc cash dar e sub 1%





Etichetat si cu roexit, penali, psd

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -