Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ROEXIT - ultima reduta a penalilor

roexit penali psd

117 raspunsuri la acest subiect

#101
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 19:35

La subiect, ca să ieșim din UE ar fi nevoie de un referendum. Și la referendum măcar agricultorii dacă n-ar vota pentru  ieșire, ei vor fi primii afectați de lipsa fondurilor europene pentru că nu ar mai primii plățile directe pe hectar de la UE.



#102
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 21:34

Nu numai pe cei din afara, intreb pe toata lumea, si ma refer la cardul de salarii, nu neaparat la cel de credit. 

Eu platesc comisioane lunare la banca mea, in jur de 10, 12 euro si mi se pare mult. Am avut si luni in care am platit aproape 20 si din aceasta cauza incerc sa fac cat mai putine tranzactii.

Din ce scrieti voi inteleg ca sistemul bancar din Germania e tare conservator.

Eu cred ca depinde de cont comisioanele astea.

 

Nu am auzit pina acum sa platetsi comision pentru ca faci plata cu cardul(pe teritoriul Germaniei ma refer, ca asa am inteles d ela tine).

 

Comisionul pe care il platesc bancii lunar este pentru ca imi gestioneaza contul.Mai platetsi si pentru ce face banca pentru tine prin intermediul contului( überweisung de exemplu).

 

Am inteles ca sunt banci la care platesti comision daca retragi cash(banca ta nu alta banca ca acolo platesti automat), insa nu cunosc care banci sunt astea.



#103
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 21:55

Andacos, de Sparkasse este vorba.

Stiu ca a si fost un scandal la un moment dat cu cateva banci din Germania pe aceasta tema. Acoperirea lor este ca ofera primele 5 tranzactii gratuit si nu au taxa de administrare cont. Taxeaza absolut totul cu 35 de centi, daca intra bani in cont, daca faci plati, daca scoti numerar sau daca platesti cu cardul. Trebuie sa traiasca si bancile din ceva, mai ales ca imprumuturile sunt mai rare pe meleagurile astea.



#104
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 08:44

Andacos, de Sparkasse este vorba. Stiu ca a si fost un scandal la un moment dat cu cateva banci din Germania pe aceasta tema. Acoperirea lor este ca ofera primele 5 tranzactii gratuit si nu au taxa de administrare cont. Taxeaza absolut totul cu 35 de centi, daca intra bani in cont, daca faci plati, daca scoti numerar sau daca platesti cu cardul. Trebuie sa traiasca si bancile din ceva, mai ales ca imprumuturile sunt mai rare pe meleagurile astea.

 

Problema care a aparut in Germania e scaderea masiva a dobanzii astfel ca bancile nu mai fac bani si atunci trebuie sa ceara de la cei care detin conturile. Imi povestea un insider de la o banca ca un cont absolut normal are costuri de intretinere de cel putin 60 Eur/luna. Insa depinde si de Sparkasse si ce contract faceti cu ei... am

fost si eu in situatia de la plati 0,25 Eur pe Überweisung, am observat rapid insa si dupa 2 luni am schimbat tipul contractului de online banking. In caz ca nu sunteti multumiti puteti prospecta piata si alege alta banca.

 

cristina



#105
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 09:52

Cam toate bancile au aceleasi oferte, cu cat ai venitul mai mare, cu atat ai oferte mai avantajoase, pt ca banul la ban trage. Anul trecut au marit comisioanele la retragere si tranzactii.

Sunt inca multe locuri unde sumele mici le platesc cu cash, piata, brutarie, cantina, etc.

 

Problemele mari sunt altele ca de ex. : independenta justitiei, pensiile, sistemul de invatamant, coruptia, etc,etc



#106
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 11:30

La subiect, ca să ieșim din UE ar fi nevoie de un referendum. Și la referendum măcar agricultorii dacă n-ar vota pentru  ieșire, ei vor fi primii afectați de lipsa fondurilor europene pentru că nu ar mai primii plățile directe pe hectar de la UE.

 

Eu cred ca ni se pregateste totusi ceva.

Toate plimbarile astea ale doamnei Viorica in Est-ul UE, Europei, Asia au totusi un motiv mai adanc decat cel de a o tine departe de guvern.

Teoria mea ar fi: da, ni se pregateste o iesire (nu aku', ceva de genul in 5-10ani), si pentru asta se intaresc relatiile non-UE pentru a avea o piata de desfacere a ceea ce se exporta in UE.

Doar ca asta presupune o gandire pe termen luuung/o directie setata deja care vine in contradictie cu prostia generalizata din politica.



#107
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 11:44

Plimbările doamnei Viorica în Orientul Mijlociu au ca scop finanțări în parteneriat public-privat, cu ei s-ar înțelege la ce sume merg înapoi, cât ia fiecare și tot așa. Aceleași investiții le-ar putea face din bani europeni, dar de acolo nu se poate fura așa ușor.



#108
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 13:07

o orientare non-UE. 

Da, e posibil chiar sa mearga lucrurile in parteneriat public-privat. Mita se va lua, daca se va lua vor da drumul la proiecte. Astfel vor fi lucruri construite si vizibile.

Apoi lumea se va intreba care e treaba cu UE?

(Lumea uita repede, drepturi castigate vor fi considerate by default (cum ar fi deplasarea fara vize, numai cu buletinul).

Asa se pregateste terenul pentru iesire.

Doar 1-2 proiecte sa iasa si sa se faca asa, ca suntem pe pozitie de lansare, iar voci care sa sustina asta vor exista.

 

Mie de asta mi-e teama. foarte



#109
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 13:14

Romania are nevoie de EU si EU are nevoie de Romania. NU cred intr-o iesire decat daca-si baga estul coada. 



#110
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 noiembrie 2018 - 13:18

 decat daca-si baga estul coada. 

 

 

iti dai seama ca e adanc bagata coada aia... si inca cum :(





Etichetat si cu roexit, penali, psd

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -