Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

ROEXIT - ultima reduta a penalilor

roexit penali psd

117 raspunsuri la acest subiect

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 23.998 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:43

Nu am nici un comision pt tranzactii. Cat se inregistreaza in POS atat se retine. 

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.767 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 16:57

Și mama și tata au pensia pe card de mulți ani, tata (70 de ani) face plăți de utilități pe internet, plătește cu cardul la magazine.

Referitor la comisioane la plăți, nu am așa ceva. Nici pentru plăți în RO, nici în străinătate.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.633 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 17:52

Cred ca Mianda  ii intreba pe cei din afara. Nici eu in UK nu platesc nimic cind platesc cu cardul de credit sau debit.

• 0

mianda

mianda

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.937 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 18:10

Cred ca Mianda  ii intreba pe cei din afara. Nici eu in UK nu platesc nimic cind platesc cu cardul de credit sau debit.

Nu numai pe cei din afara, intreb pe toata lumea, si ma refer la cardul de salarii, nu neaparat la cel de credit. 

Eu platesc comisioane lunare la banca mea, in jur de 10, 12 euro si mi se pare mult. Am avut si luni in care am platit aproape 20 si din aceasta cauza incerc sa fac cat mai putine tranzactii.

Din ce scrieti voi inteleg ca sistemul bancar din Germania e tare conservator.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.633 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 18:13

Nu numai pe cei din afara, intreb pe toata lumea, si ma refer la cardul de salarii, nu neaparat la cel de credit. 

Eu platesc comisioane lunare la banca mea, in jur de 10, 12 euro si mi se pare mult. Am avut si luni in care am platit aproape 20 si din aceasta cauza incerc sa fac cat mai putine tranzactii.

Deci tu folosesti mai mult cash in Germania? Ce porcarie! te-ai interesat la alte banci? 

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • 7.734 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 18:19

Este bizar ce spui. Colegul meu neamt imi spune ca nu plateste in EU comisioane la plati. PLateste daca retrage bani ...

• 0

mianda

mianda

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.937 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 18:34

Este bizar ce spui. Colegul meu neamt imi spune ca nu plateste in EU comisioane la plati. PLateste daca retrage bani ...

Daca retragi bani oriunde in EU comisioanele sunt in jur de 5 euro/tranzactie. Deci, 35 centi este nesemnificativ  [:)] . Comisioanele astea apar in desfasurator la sfarsitul fiecarei luni, nu se vad atunci cand faci plata. Multi nu sunt atenti si nu stiu cat de adanc le baga banca mana in buzunar.

Probabil ca sunt si banci mai ieftine la aceste comisioane, dar au in schimb comision pentru administrarea contului care este si ala destul.

La mine in zona banca la care am eu contul e cea mai mare si are sedii in toate oraselele. Sincer, o banca pe care poti s-o accesezi numai online mi se pare tare nesigura. 

M-am obisnuit asa. Poate in timp s-or mai schimba lucrurile si la noi.

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • 6.335 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 19:08

Nu știu dacă cineva a zis că e un privilegiu să primești restul la bănuț. Eu am zis ce poți face în loc să te plângi:

- fie plătești cu cardul ca persoana / persoanele care te fură constant de 10-20-50 de bani să nu o mai poată face

- fie ești atent când primești bonul și restul și ceri să ți se dea restul complet.

Referitor la rest în bomboane, nu am mai văzut așa ceva de aproape 10 ani, ultima dată la Cluj. Și cumpăr frecvent și de la magazine de cartier.

Collins a zis ca nu e un privilegiu, iar eu am fost de acord cu ea.

Bomboane am primit rest asta-vara in Iasi, la un magazin de cartier. Nu m-am enervat, m-am amuzat, mai ales ca vanzatoarea mi-a invitat baietelul sa aleaga ce bomboane vrea, inclusiv de ciocolata.

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • 6.335 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 19:16

Cei care faceti plata cu cardul, nu aveti comision pentru aceste tranzactii? Eu platesc cate 35 de centi pentru fiecare plata, asa ca prefer sa scot cash din cont de doua sau trei ori pe luna si sa fac platile la magazin asa. Singurul card pe care nu am comision este cardul de credit, dar nu peste tot este acceptat asa ca  nu obisnuiesc sa-l folosesc decat in strainatate. Dar si la cardul de credit am avut surpiza sa platesc comisioane destul de mari cand l-am folosit in Cehia.

Pai depinde ce fel de cont ai. Aici poti sa optezi la majoritatea bancilor pentru cont cu tranzactii nelimitate fara comision. Pentru astfel de cont eu platesc $15 lunar. In cazul meu merita, pt ca 99,9% din plati le fac cu cardul.

La cardul de credit am comision de fiecare data cand scot cash, altfel nu.

• 1

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • 6.335 mesaje

Postat 20 noiembrie 2018 - 19:20

Ca sa ma exprim si la subiect, ce e prostia asta cu Roexitul? Ce sa faca Ro in afara UE? Comert si relatii doar cu rusii, sau cu cine?

Am vazut un video cu o europarlamentara romana, PSD am inteles, ce protesta cu patos de ce nu i lasa UE pe actualii guvernanti sa schimbe dupa plac procurorul general. Deci asta ar fi genul de motiv pentru iesirea din UE. Sper ca romanii din tara sa nu "puna botul" la astfel de tampenii.

• 0

Etichetat si cu roexit, penali, psd

Intrebari Panica

• Panica

Vasilissa19
    - aug 22 2019 05:54

• crisskriss1307
    - aug 22 2019 02:31

• Sarcina

Guest__* - aug 21 2019 21:04

• Mamici din Germania

Chrisztina
    - aug 21 2019 19:11

• Greutatea in sarcina

Luiza240793
    - aug 21 2019 19:06

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Am primit Gentuta bebelusului

FloryScmpk
    - aug 21 2019 19:15

• Emoții mari

alinag13
    - aug 21 2019 13:10