Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu sinceritate - despre homosexualitate si nu numai...


11 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 11:27

Nu-i ușor să le spui părinților că ești gay, bisexuală sau transgender, dar poveștile astea îți arată că iubirea îi vindecă pe oameni de ură.

 

Știu, nu prea-ți vine să te gândești la sexualitatea copilului tău. Cam orice altceva ar suna mai bine acum decât să te uiți în ochii fetiței tale sau ai băiețelului tău, și să-ți imaginezi că într-o zi vor face sex. Inevitabil unii dintre ei - să zicem că al tău - o vor face cu alte fete sau alți băieți, indiferent de ce crezi tu acum despre treaba asta.

 

Deși societatea îți bagă pe gât numai visuri heterosexuale pentru copilul tău, mai devreme sau mai târziu, conform unor statistici, pentru una din patru familii chestiile astea nu se aplică. Și dacă ar fi chiar familia ta, poate că ar trebui să te oprești o secundă și să te gândești bine în ce fel de țară ai vrea să trăiască copilul tău.

Orientarea sexuală e o țesătură complexă de factori biologici și sociali. Cert e că nu e o alegere. Dar chiar și când nu ești un troglodit, într-un stat în care Biserica e în curtea Parlamentului la propriu, te întrebi dacă puștiul tău va putea avea vreodată o carieră sau o familie în țara ta.

În visele ei umede, Coaliția pentru Homofobie speră să organizeze un referendum pentru a interzice preventiv niște drepturi pe care homosexualii oricum nu le au. Și asta pentru că probabil organizația asta care pretinde că protejează familia nu a mai găsit niciun copil în orfelinat, nicio mamă singură, niciun caz de violență domestică sau vreun copil care merge la culcare flămândcare să merite atenția lor.

Mai mult, ironia e că, prin promovarea homofobiei, în ciuda a ceea ce-ți spune ție Biserica, tocmai ei sunt ăia care pun în pericol viețile mai multor familii de români.

Am vorbit cu câțiva părinți români, pentru care prima dată când au întâlnit un homosexual, o lesbiană, o personă transgender sau bisexuală, a fost atunci când propriul lor copil i-a privit în ochi și le-a spus. I-am întrebat ce au simțit în momentul ăla, cum și-au confruntat propriile prejudecăți și cum e să trăiești cu teama pericolului care-l paște pe copilul tău, într-o țară în care trei milioane de oameni îl urăsc, se organizează marșuri și referendumuri împotriva lui, pentru că așa vrea Biserica.

 

Aici sunt poveștile lor. Rostite exclusiv de ei.

Citeste tot articolul:

 

https://www.vice.com...i-de-tineri-gay

 

 



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 12:40

eu daca as avea copil,din pacate n-am,dar tot imi pot spune parerea...

 

sa reiau - daca copilul meu mi-ar spune ca nu e heterosexual,n-as vrea sa traiasca in tara asta...cam atat.punct.



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 septembrie 2018 - 12:41

Și in țările in care homosexualitatea d acceptata, căsătoriile sunt legale și tot e greu. Sunt și aici homofobi. 

 

Eu am colege gay, am in familie persoana bisexuala. Trăind aici de 11 ani am ajuns sa înțeleg cu ce se lupta acești oameni. Și părinții lor. Și ma bucur ca locuiesc intr-o țara care ii accepta. 

 

Cand citeam pe statusuri la prieteni din Ro ca susțin referendumul și familia “tradiționala” primul meu gând a fost: sa ai și tu un copil gay! Apoi l-am retras, Pt ca nu ei vor fi pedepsiți ci copiii lor. Și nu merita. 

 

 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 09:22

EU am avut colegi de serviciu gay - in Olanda. Si erau cei mai ingrijiti, mai respectuosi si mai buni prieteni pe care ii poate avea o femeie. Mergeam impreauna la lunch, ne dadeam sfaturi, schimbam retete si ne admiram hainele sau incaltamintea.

 

Am pastrat intotdeauna o calda amintire acestor colegi.

La liceu, baiatul meu a avut 2 colegi de clasa gay - declarati public. 

Cu unul din ei, Andrei a avut o pretenie foarte frumoasa  - ba chiar l-am luat cu noi in Romania intr-o vacanta de vara. Un baiat sensibil, inteligent si foarte retras. Acum studiaza film si regie in USA  - nu m=ar mira ca peste ani sa auzim de el la stirile de la Hollywood.

EU mi-am invatat copilul sa aprecieze un prieten dupa caracter si nu dupa ce face in plan privat. 

 

Si, ca orice mama, mi-am pus si eu intrebarea, cum as reactiona daca intr-o zi copilul meu mi-ar spune ca e gay - de asta am publicat si noi pe DC acest Mami, sunt gay: ganduri si sentimente cand afli acest lucru

 

Apropo: unul din colegii sai gay - despre care stia toata scoala ca e gay pentru ca spunea la toti, si venea cu ruj de buze la ore si se machia in fiecare zi - avea parinti in denial.  Nu puteau accepta asta - l-au trimis la psiholog, l-au pedepsit .... su i-au spus mereu ca nu stie ce vrea. COpilul a spus colegilor de clasa - ca s-a decis sa nu isi mai confrunte parintii ... si sa numere clipele pana cand pleca de acasa....



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 09:43

Imi spuneti si mie, va rog (fara sa radeti prea tare de mine) ce inseamna exact Transgender?

Sunt oamenii care biologic sunt de un anume sex, dar simt ca fac parte din celalalt?

Sunt travestitii? Sunt cei care si-au facut deja schimbare de sex? La ce se refera exact acest termen de transgender?



#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 09:51

Monica, Wikipedia explica bine după părerea mea: 

https://ro.m.wikiped...g/wiki/Transgen

 



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 09:56

http://www.acceptrom...al-intersexual/



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 12:51

Multumesc, hai ca am inteles in linii mari. Incurcam si cu travestitii si cu transexualii... 



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 17:49

eu daca as avea copil,din pacate n-am,dar tot imi pot spune parerea... sa reiau - daca copilul meu mi-ar spune ca nu e heterosexual,n-as vrea sa traiasca in tara asta...cam atat.punct.

 

Excelent spus!



#10
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 24 septembrie 2018 - 20:55

da, anda, l-as iubi la fel,dar i-as spune sa se care din cloaca asta prefacuta si  parsiva...

 

imi vine sa vomit cand aud de familia traditionala.as avea multe de spus vizavi de aceasta sintagma.dar ma abtin...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -