Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lovituri la cap la copii

lovituri accidente cazaturi

17 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 08:49

Largind putin subiectul, si loviturile in burta pt un copil sunt f periculoase : un pumn, o cazatura, se poate face hemoragie interna.

Al meu a fost impins la scoala intr-un stand de biciclete, a stat pe jos cateva minute bune pana a venit un coleg sa l ajute si sa l duca la secretariat. Si acum regret ca nu am ajuns la spital sa investigam mai amanuntit.



#12
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:09

Antmil, la sf de articol scrie ca s au luat masuri in americade urmarire pt jucatotii de fotbal american si pt hockey.

 

Nu sint luate nici un fel de măsuri reale deocamdată. Sint tot felul de inițiative, de propuneri dar nimic cu rezultate reale. 

 

Copiii încă joaca tackle football...hockey, etc. exact la fel ca înainte. 

 

Nici NFL nu au luat nici o măsura concretă ai jucătorii sint in continuare realmente expuși. Concussions nu sint de fapt raportate. 



#13
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:14

La mijloc sint interese financiare. Da, cel puțin in ultimi 2-3 ani au început sa recunoască ca traume repetate cauzează “CTE” dar greu de implementat niște politici de evitare. 

 

https://www.washingt...m=.e1c611709424

 

 

https://www.google.c...in-damage-youth

 

 



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:18

Mai trist este cand parintii incurajeaza copii spre anumite sporturi. #

.

Evident ca orice sport are un grad de periculozitate, dar unele au impact mai mare



#15
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:19

Filmul menționat de Andacos (Will Smith in rolul principal) este inspirat de o poveste adevarata: un medic care s-a luptat ani și ani de zile sa aducă la lumina fenomenul. 

 

Povestea lui aici: https://www.google.c...concussions/amp

 



#16
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:22

Mai trist este cand parintii incurajeaza copii spre anumite sporturi. # . Evident ca orice sport are un grad de periculozitate, dar unele au impact mai mare

 

Citi nu am crescut visând la Hagi? Sau la Maradona? 

 

Loviturile repetate la cap (nu neaparat cu pierderea cunoștinței) duc treptat la CTE. Exista pericolul. 

 

Toti stam lipiți la olimpice, nu? Ski? Bob? Sanie? Și acolo e grad mare de pericol. 



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 septembrie 2018 - 22:54

si la cheerleaders (nu stiu cum se spune in romaneste) numarul cazurilor de loviri la cap e f ridicat.

 

According to a 2013 Washington Post article, cheerleading was the cause of more than half of the “catastrophic injuries to female athletes. This includes skull fractures, cervical spine injuries, brain injury or concussions, paralysis, and death.

Cheerleading is also among the top 20 sports with highest rate of head injuries, according to American Association of Neurological Surgeons.

  • Cheerleading is the No. 1 female sport and No. 2 in catastrophic injuries when compared to all sports – only American football ranks higher.
  • The National Center for Catastrophic Sports Injury Research at the University of North Carolina reports that 65.2 percent of all catastrophic injuries in youth sports occur in cheerleading.
  • Cheerleader falls from gymnastic-type stunts have been reported to have a greater impact than being tackled by a professional football player.


#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 septembrie 2018 - 23:00

william o data s-a lovit la cap cand a alunecat si a intrat cu capul in usa...si-a spart un pic arcada.

 

eu am dat de citeva ori cu capul de dulap, usi ...de am vazut stele verzi...daar nu incit sa-mi pierd cunostiinta.

 

colegi de scoala de ai lui William stiu ca deja pana la 14 ani au avut multiple contuzii la cap si tot mai practica sporturi.

fata unei prietene a cazut in cap la cheerleading si I-a luat aproape un an sa se recupereze...isi pierduse o parte din memorie, avea dureri de cap cumplite...nuu a putut merge la scaoala. a fost groaznic.

 

 si pe noi la basket ne pune sa semnam ca am luat la ccunostiinta ca practicand acest sport se poate accidenta.

 

din ce am auzit si citit sunt f periculoase.





Etichetat si cu lovituri, accidente, cazaturi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -