Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Plangerea Penala, Patriarhul, Biblia


13 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 septembrie 2018 - 09:15

Povestea pe scurt e asa:

Un individ a facut plangere penala impotriva Patriarhului Daniel pentru ca promoveaza personalitati criminale, conceptii rasiste si xenofobia.

 

Partea mai lunga a povestii e asa:

“Nu este vorba despre nemulţumirea mea, este vorba despre aplicarea legii în România. Atât timp cât legea a stabilit în mod clar şi explicit interzicerea şi condamnarea promovării în public a ideilor rasiste şi xenofobe, precum şi violenţa pe motive etnice şi rasiale sau religioase, descoperim texte biblice care conţin asemenea idei în care se prezintă explicit crime săvârşite de către sfinţi, proroci, respectiv Moise şi Ilie. (...) Aceştia sunt proslăviţi în mod special de Biserica Ortodoxă Română prin rugăciuni speciale şi sărbătorirea lor”, a declarat, pentru MEDIAFAX, autorul plangerii, Vasilică Militaru, reprezentantul Asociaţiei Neamul Românesc.

 

“Nu se pune problema a scoate textele Bibliei. Este un demers prea radical. Conform altor precizări făcute în sensul acestei legi, instituţiile statului român au recomandat ca în astfel de situaţie, respectivele texte care conţin astfel de crime să conţină o atenţionare care să prevină cititorul că acolo se poate întâlni cu un Dumnezeu care comandă crime şi un executant ca Moise, care ucide copii. (...) Vi se pare normal astfel de texte? Dacă justiţia românească va stabili că este normal, eu mă supun hotărârii. Eu nu condamn pe nimeni. Eu am supus justiţiei un aspect care afectează grav moralitatea copiilor noştri, pentru că ei învaţă la orele de religie că Biblia este o învăţătură scrisă sub inspiraţia Duhului Sfânt şi e cuvântul lui Dumnezeu”, a mai precizat Militaru.

 

“Plângerea e depusă pe numele făptuitorului Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi membrii Sfântului Sinod ai Bisericii Ortodoxe Române care aprobă tipărirea Bibliei cu aceste texte, aprobă publicarea calendarului creştin ortodox care conţine cinstirea unor sfinţi criminali. (...) Am rămas stupefiat când am descoperit că Patriarhul Daniel a elogiat public personalitatea acestui criminal care a omorât prin înjunghiere 450 de oameni. (...) Criminalul acesta este Sfântul Ilie”, a mai adăugat Vasilică Militaru.

https://www.mediafax...ie-17521097?p=1

 

 

 

Iar pe scurt:

Militaru susţine că Biblia, dar şi celelalte cărţi religioase, ar trebui să conţină o atenţionare înaintea textelor care descriu acţiuni violente.

 

Nici nu stiu ce sa comentez. Daca e sa o luam asa si cartile de istorie ar trebui sa aiba atentionari. Multa violenta si acolo si poze  [:D] . Turci care taie capete, Tepes care infige in teapa, defenestrarea...

 

Voi ce parere aveti de aceste demers? Am pus subiectul la Sufletul Credintei pentru ca doresc sa discutam din punctul asta de vedere.



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 16 septembrie 2018 - 13:14

Adica un individ a dat in judecata patriarhul,pentru ca citeaza din Biblie?Biblie ce contine citate homofobe, rasiste , criminale?

 

Am inteles bine?



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 septembrie 2018 - 13:29

Adica un individ a dat in judecata patriarhul,pentru ca citeaza din Biblie?Biblie ce contine citate homofobe, rasiste , criminale?

 

Am inteles bine?

Dap.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 16 septembrie 2018 - 13:34

Parerea mea  proprie si personala , e ca libertatea asta ne-a timpit, pe multi dintre noi.

 

De fapt, nu e doar la nivel de societate romanessca, e la novel general, mondial as spune.

 

In loc sa pretuim libertatea, in orice forma a ei, ne batem pur si simplu joc de ea, apoi ne intrebam de ce apar extremisti, radicali, nationalisti...



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 septembrie 2018 - 15:33

E firesc gestul omului. Atunci cand scoti religia din biserica e normal ca si altii sa-si bage nasul pe acolo. [:)]


Editat de mianda, 17 septembrie 2018 - 12:17 .


#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2018 - 16:36

Pe mine nu m-au deranjat niciodată "la ureche" textele biblice, nu le privesc ca extremiste sau altfel, ci ca pe niște scrieri vechi, așa ziceau atunci, așa citesc eu azi. Adică am rămas puțin masca legat de situația asta.

In schimb, ceea ce spun preoții in biserici și pe lângă, legat de  votare, vaccinuri și alte chestii, adică cum se strecoară îndoctrinarea prin prisma poziției lor, asta mi se pare un subiect bun de acuzare. Pentru asta da, pentru citarea textelor din Biblie, chiar nu vad rostul.



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 17 septembrie 2018 - 11:23

De tot rasul. 

 

Sa va mai spun ca in anul 5 sau 6 la scoala fetei au dramatizat cuim au executat-o pe Anne Boleyn :) :)



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 septembrie 2018 - 11:28

Mie niciodata nu mi-a dat prin cap sa scot texetele biblice din contextul lor istoric.

Sau sa ma gandesc ca daca copiii nostri invata despre ororile istorice e ceva gresit.

Nu poti sa spui ca nu au existat, sa eviti sa discuti despre ele.

 

Bine, demersul in sine mi se pare idiotenie si slab argumentat. Vorba aia un nebun arunca o piatra si 100 de intelepti sar sa o scoata.

 

Ma gandeam asa ca poate, merita o discutie.



#9
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 septembrie 2018 - 15:04

Biblia isi are rostul doar in biserica...nici eu nu vad rostul demersului. Probabil ca totusi omul respectiv a ajuns la o suprasaturatie de amestec bisericesc in viata de toate zilele unde nu isi are rostul. 



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 17 septembrie 2018 - 22:48

pana la urma e bine ca poate depune plangere iar parchetul poate respinge plangerea aducandu-i argumentele necesare.    un nebun nu va recunoaste niciodata ca e nebun dar comportandu-te conform legii se va linisti.

 

pana la urma nu stim ce l-a facut sa ajunga in situatia asta si nici nu trebuie sa radem de el.   inca odata va zic, bine ca mai putem sa depunem  plangeri pe undeva!

 

imi pare rau, viviana, nu vad nimic de sufletul credintei in acest subiect!   




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -