Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2019

sarcina gravida mai 2019 bebe

90 raspunsuri la acest subiect

#61
marina40

marina40
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 decembrie 2018 - 00:16

Bună. Am 17 săptămâni si 3 zile. Voi cum simțiți miscarile bebelusului? Eu simt ceva ca niste bule ca se sparg, cred ca e el este....Simte cineva altfel?

 

Buna! Eu am 18 săptămâni.Uneori simt ceva mai mult decât niște bule care se sparg,simt lovituri.Eram f slabă înainte să rămân însărcinată,am luat 8kg până acum.Azi m am speriat pt că nu l am simțit până la 20 seara.Inca nu știm sexul.Aflam pe 23.Tu cate kg ai luat de când ai rămas însărcinată?



#62
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 decembrie 2018 - 04:46

. Buna! Eu am 18 săptămâni.Uneori simt ceva mai mult decât niște bule care se sparg,simt lovituri.Eram f slabă înainte să rămân însărcinată,am luat 8kg până acum.Azi m am speriat pt că nu l am simțit până la 20 seara.Inca nu știm sexul.Aflam pe 23.Tu cate kg ai luat de când ai rămas însărcinată?

Buna. Nu m-am mai cantarit dar nu cred ca am luat cine stie ce...sunt mai plinuta de felul meu, aveam 75 kg la începutul sarcinii.

Ma gândesc ca e prea mic sa se facă simțit la fiecare miscare a lui, acum la 18 sapt il simtim in functie de pozitia in care sta sau direcția in care misca...cand va fi mai maricel cred ca il vom simti mai des..Doamne Ajuta...



#63
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 20 decembrie 2018 - 12:24

Il simt pe bebe mai bine acum la 18 saptamani si o zi. Sunt zile in care nu prea il simt activ. In schimb, in dimineata asta a avut program de aerobic. :))

Pana acum am luat 1 kg, dar am plecat cu kg in plus (65.5). La sarcina anterioara, am plecat cu 49 kg si in 20 de saptamani luasem 8 kg. Per total, acum 11 ani, am luat 21 kg. Din cate am observat, mamicile care incep sarcina mai plinute iau mai putine kg decat cele care sunt slabe.

Am fost la hematolog si mi a dat o veste buna: nu am nevoie de anticoagulante, desi am ceva mutatii genetice (pai 1 hetero, factorul xiii hetero, mthfr homo). Mi-a zis totusi ca trebuie sa fac clexane 0.4 daca stau mai tot timpul in pat. 

De obicei stau in pat, am sarcina cu risc ridicat. Daca stau mai mult in picioare incep durerile. Faza e ca nu am intrebat o (am uitat) daca in zilele in care sunt mai activa (cand merg la doctor de exemplu) daca sa mai fac doza de clexane sau nu.

Ce mai faceti mamicilor? Cum va simtiti? Ce simptome mai aveti? 

 

 



#64
lily34

lily34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 20 decembrie 2018 - 17:44

Buna. AncaDiana, de ce e sarcina cu risc ridicat? Ce probleme ai ? Eu am placenta la 2 cm langa col, dr a zis ca se mai ridica ea pana la 6 luni...e ceva grav?? M-a intrebat la un moment dat daca ies pe afara, daca am activități sau stau mai mult in casa...Nu m-am gandit sa o intreb de ce ma întreabă, nu mi-a zis...

Am 18 sapt si 4 zile astazi, ma simt bine, simt tot fluturași... abia astept vestitele lovituri...Doamne Ajuta sa fie bine..


Editat de lily34, 20 decembrie 2018 - 17:53 .


#65
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 08:50

Buna, Lily! Riscul ridicat este din cauza varstei (37 ani), uter cicatriceal, contractii, trombofilie. Am avut o sarcina oprita in evolutie anul acesta si sunt cat se poate de precauta. Am reusit sa intru in concediu de risc maternal, chiar cei de la medicina muncii mi au recomandat asta.

Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi de cei 2 cm. Se mai ridica. La 13 saptamani placenta mea acoperea colul. La 16.6 era la 1 cm distanta de col. Pe masura ce sarcina avanseaza, se mai ridica. Doctorita mi a zis sa nu ma ingrijorez.

Si eu simt fluturasii si tare mi mai place. 

Noi inca nu stim sexul bebelusului. Nu vrea sa ne arate, dar presimt ca i baietel.

Morfologia pe 22 ianuarie si control pe 23. 

O zi frumoasa! :*



#66
TomD

TomD

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 decembrie 2018 - 13:11

Buna! Eu am 19 saptamani si incepand din saptamana 17 am inceput sa simt impulsuri la inceput iar acum simt adevarate lovituri. Este baietel, cel putin asa a parut la ecografia de 17 saptamani. Mai avem si o posibila incompatibilitate rh( eu sunt rh negativ, iar sotul este rh pozitiv) :*:* Pentru moment, am placenta joasa si acopera partial colul. Insa sper sa urce, sa nu fie probleme. Am morfologia fetala pe 10 ianuarie. Sarcini usoare si copii sanatosi!!!



#67
alexel11

alexel11
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 decembrie 2018 - 21:33

Buna, eu sunt Alexandra si am intrat in saptamana 21. Vom avea un baietel tot în mai si totul a decurs bine pana acum. Am morfologia pe 4 ianuarie. Sper sa fie bine. Pentru triplul test am depasit termenul nu?

 

In principiu bebe se simte in burtica in fiecare zi, uneori mai mult, alteori, doar ca niste furnicaturi. Voi aveți dureri de spate? Eu mai raman înțepenită uneori, mi-am luat si o perna dar nu pot sa zic ca ma ajuta mult. Ca greutate, de la începutul sarcinii pana acum am luat 4-4.5kg. Ne auzim! Sanatate si sarcina usoara tuturor! :)



#68
TomD

TomD

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 02 ianuarie 2019 - 20:05

Buna, Alexandra. In privinta durerilor de spate iti recomand sa il intrebi pe medicul care iti urmareste sarcina ce e de facut. Durerile de spate puternice pot reprezenta un risc, dar cel mai sigur este sa il intrebi pe medic.

Pentru triplu test, da: cred ca e depasit termenul insa nu trebuie sa-l faci decat daca dublu test nu iese in regula. Eu de exemplu, nu a trebuit sa il fac(asa mi-a spus medicul meu). Sarcina usoara!

 

 



#69
AncaDiana28

AncaDiana28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 08 ianuarie 2019 - 21:25

Bine ati venit, Tom si Alexandra!! Sarcini usoare si bebelusi sanatosi! 

Eu azi am avut morfologia. Sunt super fericita! Am o fetita in burtica care este in grafic cu toate masuratorile. Col inchis de 4,5 cm. In sfarsit, m am linistit si abia acum ma pot bucura de sarcina.  

Voi cum.va mai simtiti? Incep sa ma gandesc la cumparaturi.


#70
AlyReeder30

AlyReeder30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 09 ianuarie 2019 - 00:51


Bine ati venit, Tom si Alexandra!! Sarcini usoare si bebelusi sanatosi! Eu azi am avut morfologia. Sunt super fericita! Am o fetita in burtica care este in grafic cu toate masuratorile. Col inchis de 4,5 cm. In sfarsit, m am linistit si abia acum ma pot bucura de sarcina. Voi cum.va mai simtiti? Incep sa ma gandesc la cumparaturi.

Felicitarii!!! Ma bucur enorm pt tine!! Abia astept sa scap si eu de grija si sa ma bucur de sarcina.  Eu am morfologia joi si deja sunt nerabdatoare, stau ca pe ghimpi...sper sa fie totul ok. Pupici la burtici



Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2019, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -