Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#81
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 13:01

Motivele pe care le-am avut acum 10-12 ani, putin inainte de plecare, nu sunt aceleasi cu motivele pe care cred acum ca ar fi trebuit sa le am.

La vremea aceea, nu cunosteam decat Romania (calatoriseram, dar nu e totuna, a calatori cu a trai undeva, nu cunosti comunitati si societati doar pentru ca ai calatorit, la fel cum nu le cunosti doar pentru ca te uiti la filme).

Asa ca a fost simplu: m-am saturat sa fac slalom cu caruciorul copilului printre excremente de catei vagabonzi sau nu, m-am saturat sa calc in scuipati si sa aud injuraturi in trafic sau aiurea, m-am saturat sa fiu mereu nevoita sa consult medici in clinici private pentru ca angajatorul meu nu concepea sa lipsesc vreo ora de la serviciu pentru o banala problema medicala a copilului sau a mea - banala in opinia lui, nu a mea.... Ma saturasem sa lucrez ca o bezmetica 10 ore pe zi, chiar si 12, ca asa era obiceiul, ca doar nu rupi usa la 5 sau 6, dupa caz, fiecare cu orarul lui, numai pentru ca atunci se termina oficial programul. Ma saturasem sa imi stea copilul 10-11 ore la gradinita dupa care de multe ori venea cu mine la serviciu, caci deh. Si alte tampenii de-astea, plus desigur, politica, economia, educatia. Dar cel mai mult si cel mai mult, pe locul unu, era chestia legata de excrementele de animale.

Inteleg ca s-au rarit - animalele fara stapan, zic. Nu stiu daca posesorii de animale aduna acum, in pungute, excrementele. Sincer nu stiu.

Vedeti voi, eu nu am nostalgii - si pe cuvant, nu vreau sa supar pe nimeni.

Nu vizitam Romania - asta e contextul, e departe, e foarte scump... In ultimii 9 ani, am ajuns de doua ori, o data in 2014 pentru 2 saptamani, o data anul trecut, pentru o saptamana. As fi ipocrita sa spun ca 100% nu mergem este pentru ca nu putem. Nu e adevarat. E greu, dar nu imposibil. Insa nu ne intereseaza sa mergem. Scuze pentru sinceritatea abrupta.

Vorbim romaneste acasa, desigur, copiii vorbesc si scriu foarte bine romaneste, precum si engleza, franceza (si avanseaza grozav de bine si in spaniola). Copiii sunt fericiti aici si nu inteleg societatea romaneasca. Nu cred ca vor dori sa se intoarca vreodata, si nici noi nu nutrim acest gand, nici pentru "la pensie" si pentru alte ocazii. Sa dea Dumnezeu sa nu se intample vreo nenorocire care sa ne forteze... Niciodata nu stii....

Acum... motivele pentru care stiu ca trebuia sa plec sunt mai subiective. Oamenii au nevoie sa fie limpezi la cap, sa respire aer curat si sa poata bea apa de la robinet fara sa se teama ca nu e buna, sa poata obtine usor orice informatie de la orice minister - caci de-aia se platesc impozite si contributii la buget -, sa poata sa trimita si sa primeasca acte prin posta fara sa se teama ca se pierde, se fura, sau mai stiu eu ce. Sa poti sa pleci de la serviciu la terminarea programului si sa te salute toti zambind, caci majoritatea pleaca, nu te eternizezi la job just like that, sa poti suna sa spui ca esti bolnav sau ca este bolnav copilul si sa nu suferi nici o consecinta, ba din contra, sa fii si platit pentru absenta aia, pentru ca ai disponibil zile speciale pentru asa ceva, sa poti sa te adresezi oricui, in orice institutie, sa fii ascultat si sa isi mai dea si straduinta sa iti rezolve problema - ca ea ea scoala, spital, ghereta unde se vand bilete de metrou sau cabinetul deputatului de sector. Si cate si mai cate. Sunt astea nimicuri? Lacomii? Or fi dar nu mi-e rusine ca-s lacoma in acest fel.

In pare rau, Romanie, de soarta ta, ce sa zic... Sper sa se schimbe ceva in bine, candva, nu stiu cand, sper cat mai repede.

 

S-au schimbat mult lucrurile si in Romania, milioanele care au ramas au si ei motivele lor pentru care au ramas, balanta inclina spre ei.

 

La consulat programarile se fac online, nu se mai sta la cozi ca pe vremuri.

 

In privinta celorlalte probleme expuse am convingerea ca sunt peste tot.



#82
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 14:58

O, draga mea, dar nu de stat la coada la consulat mi-e mie. Stiu ca programarile se fac online, am facut o procura chiar recent.

Eu vorbesc de atitudinea personalului, de felul in care esti privit, cum ti se vorbeste de parca esti vreun infractor, este incredibil! Cum, oamenii aceia, care traiesc aici de mult mai mult timp decat mine (ii cunosc pe toti, acolo erau cand am ajuns noi, acolo erau si cand cu procura) - ei bine, cum acei oameni sunt imuni la societatea civilizata in care traiesc.

Zau, e contaminant, traiesti intr-o tara civilizata, si te contaminezi. Nu dupa mult timp, incepi sa zambesti si tu non stop, sa saluti pe toata lumea, sa spui multumesc pentru nimic si sa te scuzi tot pentru nimic, sa conversezi politicos cu necunoscuti, prostii de-astea.

Si totusi, personalul de la consulat se poarta ca niste cizme. Si iti vorbesc... nici nu stiu cum sa descriu, de ti-e si frica sa intrebi ceva, ca risti sa se ia de tine ca pui cam multe intrebari. In fine.

Ca sa nu mai vorbim de toate actele cu care trebuie sa mergi. Pai ca sa schimbi un pasaport, iti trebuie si pe mama si pe tata, inclusiv certificat de nastere - ca ala de casatorie cu cnp cu tot pe el nu e suficient, plus pasaportul vechi - ce scandal mi-a facut acum 8 ani, caci cica cum adica nu-l mai am! Geeezzzz, nu exista nici o baza de data in consulatul ala care tine de Ministerul de Externe?

Nu stiu nene, am facut aici pasaport, am trimis actele (fotoocopii!) prin posta, am platit taxa, pozele se fac la un centru foto - astia au o stampila cu care certifica faptul ca tu esti persoana - platit taxa si gata. Asta la ora 9 seara, fara sa fie nevoie sa imi iau o zi libera de la serviciu.

Deci nu, mersi, nu imi trebuie pasaport, desi programarea se poate face online.

 

Cate s-au schimbat in RO... Asa e, sunt mai putini caini fara stapani si mai multe mall-uri. Motivele pentru care multi raman, ar trebui sa fie doar unul: sunt fericit in tara in care traiesc.

Nu e cazul, sa fim sinceri. Sunt si multi care sunt fericiti, desigur, dar multi nu pleaca doar pentru ca au familie in varsta, bolnava, ca le e frica de necunoscut, le e frica sa inceapa viata de la zero, le e frica de limba, sau ca nu isi vor gasi un job...

Cred ca mai multi stau de frica decat de fericire.

 

Si zau, mi-e ciuda. Ce, mie nu mi-ar fi convenit sa nu am de ce sa ma gandesc sa plec? Oo, cum nu! Dar astea sunt timpurile, astea sunt locurile, fiecare decide pentru sine si familia lui.

Nu incerc sa conving pe nimeni sa plece si nici nu intreb be nimeni de ce naiba ar vrea sa ramana. Nu e treaba mea.

Ca nicaieri nu e roz, asta o stim toti. Doar ca in unele locuri ai mai multe zile roz decat zile gri, si locul poate face ca ziua ta sa se transforme repede din gri in roz - pe cand in Romania, ziua mea ajunsese saa fie roz cand ma trezeam, si sa se transforme in gri imediat ce ieseam pe usa.

 

Eu explic de ce sunt eu mai fericita aici si de ce imi era imposibil sa mai fiu fericita in Romania la un moment dat.



#83
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 15:04

Anca, îmi era dor sa te citesc! Bine ai revenit.  [flo2]



#84
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 17:25

anka punctul pe putin spus! cat de adevarat ai scris! si cat de frumos,desi trist pe alocuri...eu,da,recunosc,raman mai mult de frica ,frica aceea de necunoscut,frica de a nu mai avea 20 de ani  s-o mai  iau de la capat in alta lume...tu unde esti acum? Canada?SUA?



#85
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 18:33

...

 Motivele pentru care multi raman, ar trebui sa fie doar unul: sunt fericit in tara in care traiesc.

Nu e cazul, sa fim sinceri. Sunt si multi care sunt fericiti, desigur, dar multi nu pleaca doar pentru ca au familie in varsta, bolnava, ca le e frica de necunoscut, le e frica sa inceapa viata de la zero, le e frica de limba, sau ca nu isi vor gasi un job...

Cred ca mai multi stau de frica decat de fericire.

 

...

[:)]



#86
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 18:49

anka punctul pe putin spus! cat de adevarat ai scris! si cat de frumos,desi trist pe alocuri.....

..tu unde esti acum? Canada?SUA?

Velvet, suntem in Canada. [flo2]



#87
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 19:00

anka  [floare3]  am dedus  [:)]



#88
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 19:00

,

In privinta celorlalte probleme expuse am convingerea ca sunt peste tot.

 

 

Peste tot sunt probleme,,dar parca nu e mocirla din politica romaneasca, scandalurile la tv spaga la doctor, atitudinea ,mentalitatea, protectia mediului si reciclarea si mai sunt multe.

 

Pe forum era deschis un subiect cu cati bani dam  ginecologului si personalului la nastere .... [fri] pe bune ?

In rest, anka si xio au sintetizat f bine.

Collins, voi traiti in romani, nu? 

 

Velvet, stiu pe cineva care a luat-o de la capat la 50 si ceva de ani, cu munca de jos la  inceput. Nu regreta pasul facut.



#89
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 19:02

Judoka daca-as fi eu convinsa si determinata sa plec, nimic nu mi-ar sta in cale,nicio frica, dar,din pacate poate,nu sunt...



#90
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 03 februarie 2019 - 19:23

Scandaluri si mocirla sunt peste tot, nu stiu daca ati aruncat un ochi la politica engleza in ultimul timp.Atinge paroxismul, zau asa , parca Dragnea devine un mic devil pe langa altii.

Spitale si ginecologi, nu dai nimic dar nu alegi decat spitalul unde nasti, in rest te vede moasa pe timpul sarcinii si nasti tot cu moasa, daca ai probleme, doamne fereste, atunci apare medicul in scena. Daca si la noi gravidele nu ar fi atat de pretentioase si nu ar considera ca lumea incepe si se sfarseste cu ele , s-ar merge spre normalitate.

 

Protectia mediului ; exista si in Romania, gunoaie si mizerie e peste tot doar ca sunt mai multi angajati sa o stranga.  Si poate nu stiati dar tari din pilonul 1 trimit in tari din EU gunoi. Nah, e greu de crezut , dar asta e, asta suntem . Sunt speriati englezii ca in caz deno- deal brexit nu mai au unde trimite gunoi reciclabil si se va imputi pe aici.

Groapa de gunoi supertehnologizata de pe Mestecanis de ce a fost construita ::))))))

 

In rest consider ca Romania e o tara cu un potential urias . 

 

Calatoresc destul de des in Romania.





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -