Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#231
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 26 februarie 2019 - 00:21

Nu cred ca se pleaca fix de asta.

Mai degraba ar fi ca la un moment dat balanta inclina spre plecare versus de a ramane pe loc. 

 

Cred ca la fel de bine putem sta in tara de bastina daca exista mai multe avantaje de a ramane comparativ cu a pleca. Asa cum este mai bine sa ramai in noua tara chiar daca iti raspunde vanzatoarea (romanca) cu tafna: pentru ca totusi avantajele de a ramane dau cu + .

 

Tu de ce ai plecat?



#232
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 26 februarie 2019 - 09:56

Eu nu am plecat.

Inca. In sensul ca daca nu am plecat pana acum nu inseamna ca la un moment nu-mi voi dori sa plec din varii motive care atunci imi vor parea mai importante.



#233
mihamik

mihamik

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 26 februarie 2019 - 18:48

Eu am plecat de multa vreme, din cauza frustrarilor de care ma loveam zilnic: lipsa de respect fata de munca mea, fata de om in general (am avut o perioada in care nu primeam salariile, iar persoana de la Contabilitate ne-a spus in fata sa ne dam demisia daca nu ne convine, ca mai sunt 10 la usa care asteapta joburile noastre), lipsa de perspective de viitor, dependenta silita de parinti (fiindca nu reuseam sa traim de la o luna la alta din banii pe care-i munceam cu pretul unor nopti nedormite). Nu regret nici o clipa, si cand ma duc in Romania (rar, recunosc), imi dau seama ca acolo e tot mai putin "acasa" si ma simt usurata si bucuroasa cand ma intorc acasa aici.

S-au schimbat multe in Romania, recunosc: viata e mai stabila, oportunitatile de cariera sunt mai bune, s-au facut mall-uri, etc. Dar esenta vietii, motivele pentru care eu am plecat, sunt tot acolo: oamenii nu se respecta si nu sunt respectati, sistemul de sanatate e destul de jalnic, etc. Mie mi s-a parut ca oamenii s-au inrait, imi pare rau sa o spun si mi-a lasat un gust amar sa o vad. Setea de bani, de capatuiala rapida, distruge familii si vieti. Am vazut oameni care profitau de parintii lor pentru bani, am vazut femei in varsta tratate cu dispret de medici din cauza varstei lor, am vazut rapacitate dusa la extrem in zonele rurale, si asta m-a intristat. Nicaieri nu e ideal, si aici m-am ciocnit recent cu un exemplu de birocratie imbecila, dar situatiile de acest fel sunt o raritate, nu normalul.



#234
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 00:09

Eu de când locuiesc in Suedia MOR sa ma ia cineva cu dumneavoastră, sau cu doamna. :))) Eu ii iau pe toți cu TU ca așa e in Suedia :)). 

si eu la fel, cand aud dumneavoastra !  in america nu exista aceasta distinctie, intre persoana a doua la singular si la plural.



#235
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 00:26

Cum no offence cind ii spui ca are un nivel de gindire și acțiune scăzut? Cum iti permiți sa vorbești așa? 

esti una dintre persoanele care sustine vorbirea libera , asa cum e gandirea, te deranjeaza noul political discurs.  

 

asa ca nu inteleg reactia ta?   



#236
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 13:44

revin ca sa va fiu mai clara .  nu s-au folosit cuvinte grele ca nici nu stiu cum sa mai scriu ca sa nu deranjez pe cineva , dar ideea este ca suntem liberi sa ne exprimam frumos.

 

nu avem voie sa spunem ca esti prost, desi poate intr-un moment esti pentru ca nu intelegem ca a fi prost nu e o jignire, e o intamplare, ni se intampla tuturor sa fim prosti cateodata.

 

dar nu pot sa inteleg ca exact persoanele care striga in gura mare ca acest trend de political discurs e ca un pumn in gura persoanelor care vor sa spuna ce gandesc dar nu sunt lasate , sunt exact aceleasi persoane care sunt deranjate cand li se spune verde in fata ca sunt deplasate cateodata.  sau poate pot sa inteleg pentru ca stiti vorba aceea : cine spune ceva,  spune despre el  nu despre altii.



#237
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 15:06

revin ca sa va fiu mai clara . nu s-au folosit cuvinte grele ca nici nu stiu cum sa mai scriu ca sa nu deranjez pe cineva , dar ideea este ca suntem liberi sa ne exprimam frumos. nu avem voie sa spunem ca esti prost, desi poate intr-un moment esti pentru ca nu intelegem ca a fi prost nu e o jignire, e o intamplare, ni se intampla tuturor sa fim prosti cateodata. dar nu pot sa inteleg ca exact persoanele care striga in gura mare ca acest trend de political discurs e ca un pumn in gura persoanelor care vor sa spuna ce gandesc dar nu sunt lasate , sunt exact aceleasi persoane care sunt deranjate cand li se spune verde in fata ca sunt deplasate cateodata. sau poate pot sa inteleg pentru ca stiti vorba aceea : cine spune ceva, spune despre el nu despre altii.

 

 

Dar ti se pare cumva ca i-a pus cineva pumnul in gura lui Marius sau ca a tras consecinte pentru cele scrise?

 

 

Adica sustinatorii lui PC au voie sa se infoaie la fiecare boare, cei ce nu sunt adeptii curentului sa puna o banda la gura, sa accepte  orice mizerie doar pentru ca nu e PC-ist?


Editat de andacos, 07 martie 2019 - 21:40 .


#238
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 16:12

Dar ti se pare cumva ca i-a pus cineva pumnul in gura lui Marius sau ca tras drei consecinta pentru cele scrise?

 

 

Adica sustinatorii lui PC au vor sa se infoaie la fiecare boare, cei ce nu sunt adeptii curentului sa puna o banda la gura sa accepte  orice mizerie doar pentru ca nu e PC-ist?

 

Sint din ce in ce mai convinsa ca nu stii de fapt ce inseamna "political corectness". Iti place doar sa arunci termenul la intimplare cind nu coincide cu punctul tau de vedere si nu ai nici un argument care sa iti justifice pozitia. 



#239
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:27

Dar ti se pare cumva ca i-a pus cineva pumnul in gura lui Marius sau ca tras drei consecinta pentru cele scrise?

 

ca sa vezi ca nu ai inteles nimic din ce am zis!  

 

verifca textul inainte de trimitere  , imi e greu sa inteleg ce scrii.



#240
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:39

ca sa vezi ca nu ai inteles nimic din ce am zis! verifca textul inainte de trimitere , imi e greu sa inteleg ce scrii.

 

Ba am intelessi am reactionat ca atare.

 

Si cred ca si si Intels foarte bine de ai reactionat.





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -