Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce pleaca romanii din Romania?

romania diaspora schimbare destin

243 raspunsuri la acest subiect

#221
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 03:58

Pai atunci nu mai pune informații greșite/distorsionate/exagerate. Mai ales dacă ai lucrat in HR.
esti cumva politista / sau judecatoatea forumului? Ai cumva dreptul sa decizi ce e adevarat si ce nu e???? Ps . Daca te plictisesti si tot esti cu batzul in mana vezi ca mai sunt pe forum si mesajele lui 3x3...

Editat de michelle-usa, 09 februarie 2019 - 04:09 .


#222
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 04:32

esti cumva politista / sau judecatoatea forumului? Ai cumva dreptul sa decizi ce e adevarat si ce nu e???? Ps . Daca te plictisesti si tot esti cu batzul in mana vezi ca mai sunt pe forum si mesajele lui 3x3...

 

No, ce sa zic? Româncuța adevarata, dupa definiția ta, proprie si personală  :) :) :) :) 



#223
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 10:39

Ma uot acum la Masterchef US cu Gordon, Joe si bucatarul din mexic. Imi place f mult emisiunea dar din pacate nu pot urmari varianta romaneasca. Efectiv mi se pare o bascalie de zile mari.

E o diferenta de nivel de la cer la pamant intre limbajul si comportamentul romanilor vs al celor din emisiunea din US. 

 

Parca ai....baietii de la bloc in plina pubertate vs casa roiala din Anglia.

Pana si iesirile colerice ale lui Gordon sunt high class..... si din pacate cam asta e nivelul televiziunilor de la noi. Doar scandal, cine pe cine a omorat, cine cu cine se injura, plin de greseli gramaticale, prezentatori care vorbesc cu "geaca DUPA tine", "pă" samd. 

 

 

Cumnata mea mi a zis ca se gandeste sa se intoarca in Ro. Azi am citit ce a scris o femeie oarecare, bolnava de SM.....chiar nu stiu daca alegerea cea mai buna e sa te intorci, in conditiile in care sistemul medical si de fapt si cel social, sunt la pamant. 



#224
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 10:54

Ma uot acum la Masterchef US cu Gordon, Joe si bucatarul din mexic. Imi place f mult emisiunea dar din pacate nu pot urmari varianta romaneasca. Efectiv mi se pare o bascalie de zile mari.

E o diferenta de nivel de la cer la pamant intre limbajul si comportamentul romanilor vs al celor din emisiunea din US. 

Am expus si eu "problema"asta, a comportamentului si limbajului(cind a fost referendumul ???? pentru casatoria persoanelor de acelasi sex) in cadrul emisiunilor din grila romaneasca, insa mi s-a dat rapid peste gura cu "depinde la ce program te uiti" [:D]



#225
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 11:52

Am expus si eu "problema"asta, a comportamentului si limbajului(cind a fost referendumul ???? pentru casatoria persoanelor de acelasi sex) in cadrul emisiunilor din grila romaneasca, insa mi s-a dat rapid peste gura cu "depinde la ce program te uiti" [:D]

Pai depinde, cum sa nu depinda [:D]. Daca te uiti numai pe TVR international [pk] la emisiunile in reluare cu Dan Grigore sau Eugenia Voda, acolo e liniste si pace [:D].



#226
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 09 februarie 2019 - 14:47

esti cumva politista / sau judecatoatea forumului? Ai cumva dreptul sa decizi ce e adevarat si ce nu e???? Ps . Daca te plictisesti si tot esti cu batzul in mana vezi ca mai sunt pe forum si mesajele lui 3x3...

 

De ce aduci un user inocent in discutie ?

Antmil ti-a atras atentia si la un alt subiect unde nu stapineai subiectul. Tii neaparat sa te faci complet de ris ?

 

 



#227
mannixg

mannixg
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 februarie 2019 - 15:49

Ankalaura, culmea ironiei este ca, de fapt, personalul de la ambasada se poarta mult ma urat si mai lipsit de respect decat personalul din institutiile din Romania! Nu inteleg cum e posibil...

 

... Nu se compara situatia politica din UK cu cea din Romania, sa nu amestecam lucrurile. Aici nu e statul acaparat de un penal care scuipa poporul in cap.

Romanii pot fi caracterizati si asa:

"Astazi avem un roman moale, tembel, superficial, egoist, incorect; un semibarbar

numai cu aparentele civilizatiei. Acest om locuieste si conduce o tara cu aspect general primitiv(de tz...ganie), o patrie ale carei bogatii  nu le stie pune in valoare, iar putinele valorificate ingrasa  o oligarhie de politicieni hrapareti[...], care duc o existenta de lux in mizeria generala.
Lux si mizerie: iata aspectul civilizatiei romanesti.
In tara cea mai bogata din Europa, noi suntem cel mai inapoiat popor, din pricina lipsei de adevarati oameni... "
 
Si caracterizarea asta va fi valabila si peste 100 de ani ....


#228
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 februarie 2019 - 09:05

1. Cred ca ai in posesie un grad destul de ridicat de infatuare.  [:)]  
2. Ai pretentii dintr-o pozitie ce se doreste "superioara" dar modul tau de actiune si gandire denota un nivel la fel de scazut.

 

No offence! 

 

 

Asta e raspunsul la intrebarea pusa in titlu. 

 

Oamenii prefera sa o ia de la capat cu greutatile aferente in alta parte in loc sa suporte asemenea mojicii de la un segment inca mare procentual in Romania de persoane frustrate. 

 

No offence!



#229
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 11:34

Una peste alta e clar: oamenii pleaca din Romania exact din cauza oamenilor si a atitudinilor.



#230
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 12:41

Nu cred ca se pleaca fix de asta.

Mai degraba ar fi ca la un moment dat balanta inclina spre plecare versus de a ramane pe loc. 

 

Cred ca la fel de bine putem sta in tara de bastina daca exista mai multe avantaje de a ramane comparativ cu a pleca. Asa cum este mai bine sa ramai in noua tara chiar daca iti raspunde vanzatoarea (romanca) cu tafna: pentru ca totusi avantajele de a ramane dau cu + .





Etichetat si cu romania, diaspora, schimbare, destin

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -