Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Franţa a interzis tuturor copiilor sub 15 ani să folosească telefonele în incinta şcolii

telefon reguli

47 raspunsuri la acest subiect

#31
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 22:45

Cred că punerea în aplicare în Romania este foarte complicată, poate în unele școli va fi posibil, în altele nu...

Oricum, dacă elevii au telefoane la ei in timpul orelor, nu mai sunt atenți la nimic.

Eu m-am ingrozit de cate accidente stupide au fost vara asta din cauza că pietonii erau cu nasul in telefon și nu au mai fost atenți la....nimic :(

Deci o limitare pentru captarea atenției spre altceva este benefica. Ca idee.... Însă nu cred că se va aplica in toate scolile

si cel care era la volan la ce era atent?!



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 23:20

Au fost loviți de tramvai și tren în general, au sărit efectiv în fața acestora. 



#33
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 23:21

Nici nu auzeau că aveau și casti

Edit: iar când un pieton îți apare brusc în fața mașinii ce mai poți face? Și nu pe trecerea de pietoni. 

Mai ales că în ultima vreme s-au înmulțit mașinile, strada devine un pericol foarte mare, să mergi ca pe camp în speranța că toți șoferii întâlniți sunt responsabili și extrem de atenți mi se pare o mare iresponsabilitate, o atitudine periculoasa în primul rând pentru pieton....


Editat de andaghe, 04 septembrie 2018 - 23:24 .


#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 23:26

Scuzați off-topicul!



#35
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 23:28

eu cred ca daca un profesor isi face meseria cum trebuie niciun copil nu isi va aminti ca are un telefon pe undeva.



#36
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 septembrie 2018 - 11:50

Si la noi tot asa e, cu telefoane in dulap, puse la prima ora si luate la sfarsit.

In caz de urgenta, este responsabilitatea scolii sa anunte parintii (stari de rau s.a). Au datele noastre, sa le foloseasca daca este cazul! Speram sa nu fie...

 

Dar am avut o situatie o data de m-a enervat la culme (si le-am comuncat f ferm celor implicati, pana la urma s-au conformat, dar cam greu).

Pe scurt: era vorba de niste ore extra de lb engleza pe care copiii (inscrisi, nu toata clasa) le faceau contra cost, cu un centru din afara scolii, imediat dupa orele de curs. Cursuri organizate cu acordul scolii, in interiorul scolii. Si intr-o zi ne scrie coordonatorul centrului pe la ora 10 cred, ca sa-i anuntam pe copii ca in ziua respectiva cursul incepe mai devreme (era consiliu profesoral si orele se terminau mai repede si vroiau sa inceapa imediat dupa, nu la 12 cum incepeau de obicei, ci la 11.30) si se va tine in sala X. M-am suparat: cum sa anunt EU copilul in timpul orelor de curs? Eu la serviciu, copilul la scoala.... Aia ca nu, ca e responsabilitatea dvs ca parinte, noi pe dvs v-am anuntat, ca sunt multi copii de la multe clase samd......

POftim???? Esti nebun? E responsabilitatea ta sa te descurci cu scoala, eu platesc cursurile alea, organizarea orelor si cea administrativa e la tine in ograda. Asigurarea salilor si reperele orare le-am discutat la inceput! Iti zic si cum se face: suni frumos la secretariat, dai o lista a copiilor implicati in aceasta modificare cu nume si clasa la care sunt si secretara intra la toate clasele implicate si transmite anuntul respectiv la fiecare clasa pt copiii implicati.

A nuuuu, ca e greu pt noi ca sunt 20 de copii de la clase diferite. Ok, sunt de la clase diferite, f bine, va descurcati, sunteti baieti mari. Sa incasati de la cei 20 de copii va pricepeti... 

 

In ziua aia chiar eram intr-o intalnire de la care nu puteam iesi sa vorbesc, sa scriu imi era mai usor, asa ca le-am scris pe grup sa se ocupe de problema ca e la ei in ograda, nu la mine. Daca spuneau cu o zi inainte, era alta treaba. Si intr-un final au reusit, caci dupa mine si alti parinti au fost de acord cu mine.



#37
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 05 septembrie 2018 - 12:12

alinta nu e chiar asa...dar,cand nu esti in domeniu,asa pare.



#38
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 septembrie 2018 - 12:33

Ma refeream la faptul ca nu au voie sa-l foloseasca in incinta scolii. Dupa ce parasesc scoala, treaba lor ce fac. Fiica-mea il avea in ghiozdan, inchis (asta incepand cu clasa a 7a, in scoala secundara...pana atunci nu si-a luat telefonul la scoala, nu a considerat ca e necesar). Aici nu sta nimeni sa alerge dupa telefoane (nu se predau, stau in ghiozdan, dar inchise); regulile scolii tb respectate; daca nu, suporta consecintele.

In pauze au mereu ceva de facut : in pauzele mici se pregatesc pt ora care vine, stau de vorba cu colegii, pot citi, au si jocuri...in pauza mare (de 30 min) sunt obligati sa iasa afara din cladire, indiferent de vreme..atunci mananca sau joaca fotbal, alearga etc. Nu au voie insa sa alerge pe culoare, sa se impinga etc.



#39
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 06 septembrie 2018 - 13:53

eu cred ca daca un profesor isi face meseria cum trebuie niciun copil nu isi va aminti ca are un telefon pe undeva.

 

Ai pus punctul pe i!!!



#40
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 06 septembrie 2018 - 15:02

Lorikay sunt multe uscaturi in invatamant in ultimii ani,dar...esti cadru didactic? cand predai,cu mijloace moderne asociate celor traditionale,si cativa elevi din clasa nu stiu nici sa scrie...sau,hmmm...mazgalesc si ei cum pot...sincer,i-ai captiva asa de mult incat sa nu scoata telefonul? pe cuvant? felicitari!

 

am dat un mic exemplu.





Etichetat si cu telefon, reguli

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -