Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Grupul in miscare- Cap. 4


736 raspunsuri la acest subiect

#31
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2018 - 11:41

Ha, pai daca descoperă cineva secretul fericirii și al sănătății, cred că îl folosește în primul rând pentru el.... Dar degeaba ne amăgim, tot la fel de efemeri suntem... 

Mă întrebă fi-mea după ce a văzut reclama la apa minerala cu sloganul "când pierzi apa, câștigi de fapt viața" (referitor la transpiratie-sport) "mami, cum câștigi viața?!" :)) Pai nu ai de fapt cum sa castigi viața, ci doar calitate... 

Așa și cu sportul, calitate mai buna a vietii, despre durata, nu cred....

 

Oricum, am fost la sală și mi-am făcut exercițiile obișnuite, mă simt foarte bine, doar cam înfrigurată :) o să iau puțin în greutate, sunt sigură, frigul mi-a făcut o pofta de mâncare de și pietrele mi se par delicioase :)) 



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 septembrie 2018 - 00:17

Azi am alergat 5 km /30 de min pe banda. Afara știu că e mai greu , e vânt, alt suprafața, adică puțintel mai greu, probabil as fi făcut în minim 35 de min..

 

Îmi place alergatul, da, exercițiile fac corpul sa arate cumva, dar alergatul e așa o senzație de libertate.... [pk]



#33
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 30 septembrie 2018 - 09:17

Buna dimineata un pic geroasa dar insorita. 

Pt moment inca nu am pus nici perdele, nici draperie in camera noastra si privelistea e minunata. Si Cred ca nu voi pune nimic la geam, noi oricum ne trezim devreme si deci zorii zilei nu ne deranjeaza; si nici nu sunt fan perdele.

Altfel suntem inca in lucrari, n-am terminat etajul, camerele copiilor. Dar, imi place mult in noua casa si sunt zen desi pivnita si garajul sunt pline de cutii si saci si dressingul din camera noastra e constituit din etajere IKEA.

Intre timp, in viata noastra au aparut un catel si o pisica. Asa ca in fiecare duminica dimineata iesim cu totii la o plimbare prin padure sa obosim catelusa. Ma asteptam la mai mare dezastru cu catelul insa ne intelegem; noaptea inca scapa pipi in casa insa cum la parter n-am pus noul parchet, e ok. Mai zanatica e pisica :-))

 

Am reinceput sa alerg; problema e ca deocamdata ne invartim pe acelasi traseu, nu gasim drumeaguri in zoning-ul in care avem birourile :-(( Si mi-e ca ma voi plictisi, plus ca pe unele portiuni alergam pe drumuri circulate de masini, fara trotoir. Si sa merg la sala inca nu ma tenteaza; cat nu ploua, prefer sa profit de natura.

Am pierdut 2kg cu toata nebunia cu mutatul; nu-i mult, dar am reusit sa trec pragul de 59-60; sper sa nu le recuperez :-)) inapoi prea repede.

 

Vacanta placuta in tara, Anda.

Si Judoka, e fain ca si voi profitati de iesiri in familie.

Iar tu, Anda2 :-) , ma tot intreb cum reusesti sa te mobilizezi pt sport serile, dupa o zi de alergatura (serviciu, copil, diverse prin casa...)

 

Duminica placuta si sper sa reusesc sa scriu mai des



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 septembrie 2018 - 10:18

Lea, mă bucur că ai scris și ca treburile merg înspre bine, succes să terminati cat mai repede!

 

E simplu să mă mobilizez seara, e ora mea de relaxare, de fapt, abia o aștept cu mintea, uneori fizicul îmi joaca feste și nu mă pot urni de oboseala, dar e minunat sa mă deconectez complet de orice grija!!



#35
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 octombrie 2018 - 09:16

Salutare, salutare

 

Am avut un week end sportiv si cu o vreme f frumoasa de toamna. Sambata cam o ora jogging usor, eliptica, abdomene. Ieri au avut baietii concurs de alergare, un traseu f frumos prin padure, putin greu, pt ca era si in panta. 

 

Lea, felicitari pt organizare : alergat, casa, copii, mutat , plus animalute.

 

Anda, castigam calitate, dar prin asta si sigur si niste ani. Important e sa ne simtim bine. Mie imi place cum combini sala cu alegatul, defapt asta e idealul, sa faci muschi, sa te oxigenezi, sa te relaxezi.

 

Unde o fi Andacos, gata concediul ?

 

o saptamana frumoasa va doresc  [flo2]



#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 01 octombrie 2018 - 22:20

Eu am avut un weekend de îndopare, am făcut un exces de dulciuri de mi se făcuse la un moment dat chiar greata numai la ideea de ceva dulce...

Și fără nicio mișcare că am avut treabă prin casa...

Am inceput de luni insa, m-am dus cumințica la sală și am tras de greutăți cat mai mari, în ideea sa consum ceva din excesul alimentar.....

Uf, dacă aș apuca sa dorm 7 ore pe noapte, cred că m-aș simți mult mai "alt om"....

Spuneti-mi, după ce mai creste copilul, o să apuc sa dorm, nu-i așa ?!! (Acum are 3,9 ani)



#37
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 02 octombrie 2018 - 08:53

 

Uf, dacă aș apuca sa dorm 7 ore pe noapte, cred că m-aș simți mult mai "alt om"....

Spuneti-mi, după ce mai creste copilul, o să apuc sa dorm, nu-i așa ?!! (Acum are 3,9 ani)

 

 

Fiecare copil e diferit, se scoala in timpul noptii sau dimineata prea devreme ?

 

Ca sa te incurajez [:D]  , eu am scăpat de al meu pe la sase ani, cand a inceput scoala   [:)] In week-end se scula dupa ora 6.00, iar in fiecare noapte migra la noi in pat. Fetei ii place sa doarma, de cand era mica doarme până la 8, 9, 10, dimineata, chiar si bebe.

 

Am observat insa ca aerul rece si curat sau piscina ii face sa fie mai obositi.  [:D]



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 octombrie 2018 - 19:29

Aici sunt!!!!! [biz] [biz]

 

Astazi am aterizat, sunt inca foarte obosita, sunt libera si miine deci pe baricade!!!!

 

A fost frumos cu familia, am fost cuminte cu mincatul, am mers si pe jos destul de mult,am dansat la nunta [:-)))] [:-)))]  deci am facut si miscare!!!!



#39
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 octombrie 2018 - 21:48

Bine ai revenit ! Cum a fost la nunta?

 

Judoka, fi-mea se mai trezește noaptea, mai sforăie, mai tușește, eu inca mă sperii și o păzesc noaptea dacă e cumva bolnava sau dorm pe covor in camera ei (și numai dormit nu e), per total am acumulat multe ore pierdute și așa aș dormi dimineața..... Dar e fata fresh și mă trezește devreme :)) 

 

Azi am fost la sală și am alergat pe banda, am făcut și reprize de 1 min cu viteza 15 km, dar e aiurea rău pe banda, aveam tot timpul impresia că o să mă dezechilibrez .... Afara e frig și întuneric la ora 9 când am eu liber.....

In fine, sunt mulțumită de cum se prezintă cantarul și mai ales oglinda :))



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 octombrie 2018 - 08:39

La nunta a fost ok, scopul acestei nunti(din punctul meu de vedere) a fost ca ne-a adunat pe toti, toata familia, chiar si parte idn familia largita a fost de fata.

 

Eu nu am mai fost la o nunta romaneasca, de vreo 17 ani, asa ca pentru mine a fost cam obositor.

 

Sunt in recuperari acum sa spun asa!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Astazi vreau sa ma duc macar la o plimbare prin padure, ma simt inca ametita, il astept pe sot sa ma sune(el e la control la reumatolog si i-am spus sa ma sune cind termina), si sa vad daca are chef sa ma insoteasca cind ajunge acasa.Daca nu , imi pun masina de spalat  in functiune si ma duc pe ...dealuri si paduri. [:D]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -