Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Ce gatim astazi? Cap. 102


909 raspunsuri la acest subiect

#881
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 02:43

Mai, si la noi e scump, in comparatie cu pestele, dar e cam 3€ curia de 200g. Poate cutia ta e mai mare? Cam 100g de portie se pune
m ai facut curioasa si chiar o sa cumpar , cred ca are mai mult de 100gr.... chiar merge cu rosii? Ce altceva as mai putea sa pun (ai mei nu se omoara cu avocados)? Ce sos pui, lemon juice .... alte condimente ceva? Treb sa gasesc mai multe retete sa am optiuni pt mofturosi

#882
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 07:25

daca nu gasesc si imi aduc aminte inainte de Anul nou, iau crabi albastri proaspeti (e singurul moment in care se gasesc in supermarket), ii fierb, scot carapacea si congelez carnea. daca imi aduc aminte.... :)



#883
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 08:26

Eu am facut aseara cartofi noi la tigaie, am prajit niste arnaciori, iar azi dimineata am facut o mancare de mazare (din borcan) si cascaval pane.



#884
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 09:13

m ai facut curioasa si chiar o sa cumpar , cred ca are mai mult de 100gr.... chiar merge cu rosii? Ce altceva as mai putea sa pun (ai mei nu se omoara cu avocados)? Ce sos pui, lemon juice .... alte condimente ceva? Treb sa gasesc mai multe retete sa am optiuni pt mofturosi

 

 

De faot merge bine cu avocado ... rosiile sunt pt un pic de aciditate.



#885
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 09:23

varza calita cu mamaliga azi. Maine facem niste scrumbie la gratar!



#886
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 15:27

Pt azi am o tarta cu somon si spanac, maine o carnati cu iahnie, duminica stufat de pui, luni orez cu ciuperci si carnati.



#887
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 15:57

daca nu gasesc si imi aduc aminte inainte de Anul nou, iau crabi albastri proaspeti (e singurul moment in care se gasesc in supermarket), ii fierb, scot carapacea si congelez carnea. daca imi aduc aminte.... :)

Oh yeah!!! Dar un crab boil ai facut vreodata? Pe hartie de ziar cu cartofi noi, bucatele de carnat, creveti si porumb??? Noi facem la plaja sa nu aducem toata zeama in casa :) :) :) 

 

Se gaseste crab pasteurizat la cuti la noi la supermarket si e de mai multe calitati (depinde ce vrei sa gatesti). Normal ca si pretul e pe masura...nu-i gaina sau ditai porcul, e destul de greu sa scobesti crabul si sa il pui in cutie.  Explicat aici:

https://www.phillips...ll-about-crabs/


Editat de antmil, 10 mai 2019 - 15:59 .


#888
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 16:08

Eu am o mandolina japoneza, seamana cu razatoarea Werner, dar are doar  o latura a V-ului. E f simpla si buna. O folosesc doar la feliat si la varza, nu face cuburi. Adancimea d e taiere se regleaza deci face felii mai subtiri sau mai groase.



#889
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 20:37

Oh yeah!!! Dar un crab boil ai facut vreodata? Pe hartie de ziar cu cartofi noi, bucatele de carnat, creveti si porumb??? Noi facem la plaja sa nu aducem toata zeama in casa :) :) :) Se gaseste crab pasteurizat la cuti la noi la supermarket si e de mai multe calitati (depinde ce vrei sa gatesti). Normal ca si pretul e pe masura...nu-i gaina sau ditai porcul, e destul de greu sa scobesti crabul si sa il pui in cutie. Explicat aici: https://www.phillips...ll-about-crabs/

 

nu, da’ iti dai seama ca as face! Ia zi-mi cum faci tu



#890
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 10 mai 2019 - 20:51

nu, da’ iti dai seama ca as face! Ia zi-mi cum faci tu

 

O oala imensa (sau doar mare) si pun apa, vin alb, ceapa (taiata in jumatate), usturoi (capatanile taiate la fel in jumatate, nu stau sa il curat), Old Bay Seasoning, vreo 2, 3 lamaii tot asa injumatatite, sare (generos), boabe multe de piper si o jumatate de pachet de unt (am zis ca oala mea e mare, da??). Poti adauga dupa gust foi de dafin sau cimbru sau ce iti place ca ierburi.

 

 

Cand clocoteste bine, arunc cartofi noi intregi, porumb (pe cocean, clar, nu boabe), 4-5 carnati afumati taiati grosier...ii las cam 20 de minute si apoi adaug creveti intregi si crabi. Daca am lobster, ii adaug cu 5 min mai devreme. Mai las cam 8 minute maxim si apoi rasturnam tot pe masa acoperita ca hartie de ziar (nu si zeama...luam cu o strecuratoare mare si trantim pe masa). Daca i niste patrunjel tocat la indemana, merge bine...Si apoi, manencile suflecate (la plaja esti deja fara maneci) si dai bataie!!! 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -