Sari la conținut

Sari la conținut


Uleiul de cocos - otrava pura

cocos ulei de cocos

39 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 august 2018 - 15:29

Dupa sute de stiri care ne-au bagat pe gat uleiul de cocos si am ajuns sa il cumparam ca pe mir - poftim asta: cercetatorii de la Harward spun ca uleiul de cocos este otrava pura ...

Coconut oil is 'pure poison', says Harvard professor

 

Cam asa e cu trendurile ... [:-)))]



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 24 august 2018 - 22:13

Da, asa e cu trendurile astea, ultimul studiu „loveste“in  francezi :cica nu e bine sa bei deloc alcool, ei care traiesc din vanzarea vinului si beau in medie cam 2 pahare femeile si 4 pahare barbatii pe zi. S-a dus acum „savoir vivre“ .

 

urmeaza semintele de chia, fructele goji, cafeaua, ciocolata, chefirul si atatea altele.

 

Totul e sa existe un echilibru, pt ca multe sunt numai strategii de  marketing.



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 24 august 2018 - 22:41

Judoka, e vorba de alcool mai, nu de vin :)))).

Vinul e sanatate pura



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 august 2018 - 10:40

si cum adica - chiar nu mai avem voi niste vin? Asta chiar e o veste nasoala.



#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 17:53

Cred ca asa cum am trait pana acum fara ulei de cocos, pot trai la fel de bine si in continuare.

Eu sunt destul de sceptica relativ la asa-zisele super alimente. Consortul le incearca pe toate: ulei de cocos, chia, macha etc etc, eu nu.

Cred ca mancand echilibrat si in special produse locale e suficient pentru sanatate. Si vin desigur, sau bere, cu moderatie (asta inseamna pt mine un pahar pe zi, si nu in fiecare zi, mai mult in weekenduri).



#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 18:36

Tocmai azi am fost la o conferința unde o cercetătoare suedeza a expus printre altele ce e adevărat și ce e fals despre mâncăruri. Uleiul/grăsimea de cocos e in frunte la grăsimile saturate, care nu sunt recomandate. Pe locul doi este...ciocolata amăruie. 

 

Daca vreți, va ma scriu ce a spus :). 

 



#7
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 20:30

da, miha ,eu vreau  [:)]



#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:13

Cercetarea ei e in primul rând despre mișcare și sănătate. Dar a vorbit și de mâncare sănătoasă. Cartea ce a scris-o se numeste Sa fii sănătos fără mituri. 

 

A demontat teorii in ceea ce privește dietele de detoxificare, dietele de slăbit, suplimente alimentare, probioticele, alimentele modificate genetic (a zis ca sunt Ok), zaharul (e Ok cu măsura, nu trebuie eliminat complet), alimentele ecologice (aici eu nu am fost de acord, din punctul meu de vedere chimicalele au efect asupra sănătăți). 

 

A susținut “farfuria sănătoasă”, unde 20% este conținut in proteine(vegetale sau animale), 40% in vegetale și 40% in colhirati. 

 

Grăsimile saturate sunt cele care sunt solide la temperatura camerei și este de preferat sa le evitam. Mezelurile este de preferat deloc sau cât mai puțin. Grăsimi nesaturate sunt in uleiurile vegetale, avocado, alune, nuci. Iar somonul conține o cantitate mai mică de grăsimi saturate decât alta carne. 

 

Prebioticele (fibrele) sunt foarte bune, bacteriile intestinale se hrănesc cu fibre și astfel întreținem flora intestinală. Ultimul trend este ca o flora intestinală sănătoasă duce la un creier sănătos. 

 

Apoi a trecut la mișcare. In primul rând sa te miști mult, cel puțin 10 000 de pași pe zi. Dacă lucrezi static, pe scaun, sa te ridici la fiecare 15-20 min, sa faci câteva mișcări de întindere, genoflexiuni, sa faci câțiva pași. Dacă e posibil sa lucrezi stand in picioare, te va face sa fii mai activ, sa te misti Pt ca e mai ușor sa faci câțiva pasi pana la coleg, sa vb cu el, decât sa trimiți un email (un exemplu).

Nu e de ajuns sa te plimbi, chiar dacă faci plimbari si faci 10 000 de pași zilnic, e nevoie și de antrenament mai in forța, care sa te facă sa transpiri, muschii sa lucreze și sa gafai. Câte 150 min/săptămâna e ideal, dar orice e mai bine decât nimic. Și o plimbare de 30 min decât nimic e Ok. 

 

Stresul e Ok atâta vreme cât te refaci de la stres. Nivelul de stres continuu, acela e dăunător. Când te antrenezi, nivelul de cortizol creste mult, plus alți hormoni de stres, corpul percepe antrenamentul ca pe un stres. Când ai terminat antrenamentul scade brusc nivelul acestor hormoni, acesta e un stres sănătos. 

 

Cam asta in mare :). 

 

Am cartea ei și o voi citi, sper sa aflu și alte amănunte. 

 



#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:14

Miha, si eu ....

 

Fructele de goji si semintele de chia sunt un trend, daca nu stii in ce conditii sunt obtinute pot contine multe chimicale.

 

Un mare procent din uleiul de masline e falsificat si se produce din petrol.

 

Exista conserve de rosii uscate, made in italy, dar care defapt contin rosii produse in china.

Nenorocire este la batoanele de peste, peste care  e pescuit si ajunge la chinezi unde e umplut de chimicale si apoi congelat si vandut apoi in europa ca produs sanatos pt copii   ( e reclama la tv).

 

Am vazut si niste reportaje despre restaurante, furt pe față, daca nu esti cunoscator [fri]  (in special la peste si carne). 

 

Cand e posibil, prefer regional, de la piata, de sezon si cat mai putin preparat.



#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 octombrie 2018 - 21:21

Ah Judoka, nu, despre asta nu a vorbit. Ea a cercetat altceva. E biolog molecular și doctor in fiziologie. 





Etichetat si cu cocos, ulei de cocos

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -