Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lacrimile din prima zi in care a plecat

despartire

191 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:17

Da, cursurile costa 9000 lire/an. Se ramburseaza dupa ce incepi sa cistigi 25k/an (parca).



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:22

Ioana are contract incheiat de acum 3 ani. Va rambursa imprumutul.

Primul an a fost la Universitate la camin.
Din anul 2 a aplicat pt job la universitate si de atunci lucreaza acolo si a primit o garsoniera complet echipata si 2 mese/zi la 1/3 din pret.

Conteaza mult si venitul parintilor. Noi pentru accommodation am fi primit minim minimorum, din cauza veniturilor noastre. Cu cit venitul mai mic, cu atit mai multe discount -uri si gratuitati.



#43
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:54

Conteaza mult si venitul parintilor. Noi pentru accommodation am fi primit minim minimorum, din cauza veniturilor noastre. Cu cit venitul mai mic, cu atit mai multe discount -uri si gratuitati.

 

 

Nu stiu detalii. Ioana doar ma informeaza cand are ceva sa imi spuna. Daca e Ok daca lucreaza sau nu  daca are nevoie de ceva, daca are nevoie de ajutor planuri pe termen scurt si mediu samd.

Ea se organizeaza in proportie de 99.99% 



#44
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:57

Nu stiu detalii. Ioana doar ma informeaza cand are ceva sa imi spuna. Daca e Ok daca lucreaza sau nu  daca are nevoie de ceva, daca are nevoie de ajutor planuri pe termen scurt si mediu samd.

Ea se organizeaza in proportie de 99.99% 

Excelent! Te invidiez sincer. Sper sa ajunga si al meu la perfoarmantele astea curind!



#45
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 14:15

Mirela,

 

Incet, incet te vei obisnui.

 

 Fiica-mea a plecat, anul trecut, la 250 km de casa. A fost agitatia aceea de dinainte: gaseste chirie, apoi sa vedem ce ii trebuie acolo. Mai cumpara una, alta. Pana a venit ziua plecarii. Pe drum , catre Brasov, intr-o parcare, am inceput sa plangem amandoua, desi stiam ca merge undeva unde isi doreste, si unde ii va fi bine.

 

Cand am plecat de la Brasov catre casa, a fost cel mai greu drum din viata mea. Si prima luna acasa. Nu ne gaseam locul in casa.

 

Cand intram intr-un supermarket brusc ma lua plansul. Nu mai era ,acasa, langa mine , sa-i pot cumpara ce stiam ca ii place. Pangeam zilnic, iar cel mai greu era in weekend.

 

Daca nu am facut in aceea perioada curatenie in casa...

 

Vorbeam zilnic, stiam ce face, cum e la facultate, ne povestea de colegi , de profesori. O vedeam fericita, linistita, multumita de ceea ce studia. Si am inceput incet,incet sa ne linistim, sa ne impacam cu gandul. 

 

In mai, a plecat pentru patru luni jumate in intership, in Germania. Cand am vazut avionul inaltandu-se la cer, am simtit ca nu mai am aer. Parca tot sufletul meu zbura acolo cu ea. Nu pot descrie ceea ce am simtit. 

 

Nu am vazut-o de aproape 4 luni. Vorbim zilnic, ne vedem pe facetime, dar asta e. Abia astept ziua de 19, sa o iau in brate,sa ii simt mirosul....

 

Iar noi parintii, am inceput sa ne ocupam putin si de viata noastra, sa ne redescoperim unul pe altul, sa nu mai fim , (mai mult) parinti decat soti. 



#46
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 15:41

La noi, fii-mea e la Londra, anul I a stat la camin cum am zis. Caminul este doar pentru anul I. Camera super-ultra-extra mica, cu baia la capatul culoarului, avea doar o chiuveta in camera. Dar nu avea timp de stat in camera decat cat dormea pentru ca restul timpului era la biblioteca. Acolo isi petrec studentii cea mai mare parte din timp. Este foarte mult de munca, extrem de mult de studiat singuri, multe proiecte de facut cu deadlineuri stricte. Si, ce m-a surprins, profesorii nu se arata extrem de pasionati si dedicati studentilor. Ma asteptam ca la banii pe care ii cer sa le faca si temele  [:)] . Nu. Cine intelege e bine, cine nu.... treaba lui.... In rest, ceva club in weekend, dar ea nici nu prea e cu bautura, fitele si pierdutul timpului asa ca si asta era uneori. Prefera parcurile, plimbarile, concertele. Desi avea doar 17 ani cand a plecat e mai matura decat multi dintre colegii ei, care nu ezita sa se imbete la fiecare iesire si sa fie tarati pana la camere de colegi sau sa doarma la colturi... ca doar e cool...

 

Apartamentul pe care l-au inchiriat acum vine cu masina de spalat rufe, de spalat vase, frigider, paturi, birou  si scaun in fiecare dormitor.

Am ajuns la concluzia ca este o jecmaneala la drumul mare in acest domeniu, mai ales pe studenti, au de platit nenumarate taxe pentru inchiriere, facturi de utilitati, o gramada de bani in avans cu jde mii de conditii de indeplinit ca sa fie recuperati la timpul potrivit. Plus ca au trebuit sa ceara sifoner si sper sa le aduca. O sa ziceti de ce n-au cautat ceva mai bun. Pentru ca preturile sunt exorbitante iar conditiile groaznice. Apartamentele in general au mucegai si sunt prost intretinute la preturi foarte mari. Le-a fost aratat un apartament intr-un demisol, plin plin (da, am zis bine de 2 ori!) de mucegai, cu mobilier foarte vechi la pretul de 675 lire/saptamana. Fii-mea s-a enervat si a zis, "fetelor haideti sa mergem din gunoiul asta". La cateva minute aveau mancarimi pe piele. Ma intreb oare acolo nu exista Politie Sanitara, Sanepid, nu reclama nimeni niciodata de isi permit sa inchirieze astfel de mizerii???

 

Cam astea sunt conditile pentru studenti in Londra. Traite si vazute.  


Editat de miriama, 04 septembrie 2018 - 15:51 .


#47
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 17:29

Sa nu generalizam cu Londra. Pot si fi conditii foarte bune, la pret adecvat. Da, £675/saptamina e mult, dar pentru Londra nu e mult. Si sigur ca exista controale sanitare, daca cineva reclama. Conditiile sint foarte stricte daca vrei sa inchiriezi legal la stundenti. Si poti fi reclamat de nu mai inchiriezi in veci. Insa sigur, daca vrei mai ieftin te duci la cei ce nu inchiriaza prin filiera studenteasca si normal ca dai peste tot felul de imbecili. La fiecare facultate exista liste cu landlords acreditati. Ma indoiesc ca astia isi permit sa isi bata joc si daca o fac, trebuie reclamati si or sa aiba de a face cu politia. Sint foarte duri cu landlords care isi bat joc de chiriasi.

 

Sifonier -  pot sa isi ia unul de pinza, de la Dunelm, sau Ikea, sa nu dea bani multi. Sint bune, isi fac treaba.



#48
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 17:39

Nu, Letitia, nu vorbim aici de chirie luata prin diversi dubiosi. Nici la share o camera. Ci prin agentii autorizate, cu contract oficial, in centrul Londrei. Si nu la prea ieftin dar nici la 2000 pe saptamana. Ce-o fi in alte zone nu stiu. Si nu e doar experienta noastra. 



#49
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 18:08

Uite aici a stat fata prietenei mele. In zona 1.

 

https://www.iqstuden...-apartment-city

 

Trebuiau reclamați Miriama. Niște hoți, sint destui in Londra! Nah dintâi metropola. Însă nu sint toate așa nașpa, nicicum. 



#50
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 06 septembrie 2018 - 23:23

f frum

 

Uite aici a stat fata prietenei mele. In zona 1.

 

https://www.iqstuden...-apartment-city

 

Trebuiau reclamați Miriama. Niște hoți, sint destui in Londra! Nah dintâi metropola. Însă nu sint toate așa nașpa, nicicum. 

f frumos!

asa ar trebui sa stea fiecare student.

 

noi planificam sa ne mutam unde William o sa mearga la facultate, si sa stea acasa pe timpul studentiei.





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -