Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lacrimile din prima zi in care a plecat

despartire

191 raspunsuri la acest subiect

#31
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 23:19

Nu am inteles nimic gresit. M-a facut sa zambesc afirmatia ta.  [:)]

N-ai inteles nimic. 

las-o asa cum a cazut. Nu-ti mai irosi energia inutil ca mi-o irosesti si pe a mea.

Toate discutiile astea cu tine nu fac decat sa-mi confirme faptul ca traim pe lungimi de unda diferite.

Orice afirmatie facuta de mine tu o decodifici diferit si invers. Sa nu intelegi ca e un lucru rau...e doar alta realitate. [:)]

 

Ups! Mi-a scapat un zambet!



#32
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 septembrie 2018 - 23:32

N-ai inteles nimic. 

las-o asa cum a cazut. Nu-ti mai irosi energia inutil ca mi-o irosesti si pe a mea.

Toate discutiile astea cu tine nu fac decat sa-mi confirme faptul ca traim pe lungimi de unda diferite.

Orice afirmatie facuta de mine tu o decodifici diferit si invers. Sa nu intelegi ca e un lucru rau...e doar alta realitate. [:)]

 

Ups! Mi-a scapat un zambet!

Nu-ti mai bate capul, nu decodific nimic, ai o senzatie eronata. Nu-mi irosesc nimic, doar zambesc.  [:)]



#33
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 00:00

Nu-ti mai bate capul, nu decodific nimic, ai o senzatie eronata. Nu-mi irosesc nimic, doar zambesc.  [:)]

Daca te face sa te simti mai bine, de ce nu?



#34
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 06:37

Nu, nu e o regula generala. Uneori anumite camere se inchiriaza pe durata vacantei de iarna si primavara si atunci trebuie sa iei TOTUL si le aduci inapoi cind incepe trimestrul urmator! Din pacate e cazul nostru. De aia nu vreau sa umplu camera cu tot felul de lucruri care poate nici nu le foloseste. Camera e mica, dar are baie cu tot ce trebuie si frigider. Bucatarie nu are, insa are cantina in aceiasi cladire. Nici nu prea stie el ce se face in bucatorie anyway....De la anul va sta la gazda cu un coleg doi, sper pina atunci sa se imprieteneasca cu bucataria. Oricum chestii basic stie sa faca.

 

din experienta pot sa spun ca mutatul e o bataie de cap. Poate la voi ca fiind in UK puteti sa luati totul acasa, dar la noi a trebuit mutat la storage. Greu cu transportul, ambalatul, mai ales ca a avut foarte putin timp la dispozitie. Multe chestii a trebuit sa le dea la charity ca nu mai avea unde sa le puna, acum trebuie sa cumpere altele. Si nu a eliberat camera la fiecare vacanta, ci doar la cea de vara. Iar acum a gasit apartament de inchiriat cu doua colege. Una peste alta, iesim mai scump decat caminul desi nici acela nu era ieftin si avea si 2 mese incluse. Efort mare financiar....

 

Voi in ce oras sunteti?



#35
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 10:09

din experienta pot sa spun ca mutatul e o bataie de cap. Poate la voi ca fiind in UK puteti sa luati totul acasa, dar la noi a trebuit mutat la storage. Greu cu transportul, ambalatul, mai ales ca a avut foarte putin timp la dispozitie. Multe chestii a trebuit sa le dea la charity ca nu mai avea unde sa le puna, acum trebuie sa cumpere altele. Si nu a eliberat camera la fiecare vacanta, ci doar la cea de vara. Iar acum a gasit apartament de inchiriat cu doua colege. Una peste alta, iesim mai scump decat caminul desi nici acela nu era ieftin si avea si 2 mese incluse. Efort mare financiar....

 

Voi in ce oras sunteti?

Momentan nici nu imi imaginez cind de greu o sa fie cu mutatul, o sa-ti spun la iarna. Ca de dus, tot duci, dar cind trebuie sa eliberezi vezi ca s-au strins o gramada. Avem un prieten cu o dubita, am zis ca o imprumutam daca o fi cazul. Noi nu am avut de ales, am platit pentru 31 de saptamini, trebuie mutat inainte de fiecare vacanta, apoi aduse toate inapoi. Norocul e ca stam la 2 ore de condus de Universitate, deci nu e asa o tragedie. Cind parintii sint in alta tara si nu pot ajuta, atunci e naspa.

 

Incepind de la anul va sta la gazda, caci prioritate la camine au cei din anul I si probabil studentii straini. Ma astept sa fie putin mai scump, caci asa cum ai spus, e scump si la camin. Pentru al meu anul asta am platit si cantina, 3 mese pe zi. Cit o minca, nu stiu. Macar eu stau linistita ca are aceasta optiune, daca vrea.


Editat de Letitia1, 04 septembrie 2018 - 10:56 .


#36
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 10:22

da si in Olanda, in camin stau numai in primul an. DUpa asta la gazda.



#37
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:13

In Germania nu stiu daca e asa peste tot, dar la caminul la care s-a inscris fii-mea pe liste este cu tragere la sorti. In momentul in care s-a inscris a avut optiunea de 6 luni sau un an. Au fost cate 100 de locuri de fiecare, dar n-a avut noroc. Caminul este nou nout, cu camere individuale tip garsoniera, cu bucatarie si baie. 

Mai sunt camine dar cu 3 sau 4 in camera dar n-a vrut asa. Prin urmare, am fost nevoiti sa inchiriem apartament. Este mobilat, dar tot trebuie sa mai ducem o multime de lucruri. Vom inchiria o remorca inchisa. Sper sa reusim cu un singur transport ca avem destule cutii plus o saltea si masina de spalat.

Foarte multa bataie de cap. Abia astept s-o stiu mutata.

 

Daca tot ati adus vorba de cat de scumpe sunt toate, copiii vostri s-au inscris pentru imprumuturi? Fii-mea vrea sa ceara, chiar daca nu se incadreaza decat la 200 si ceva de euro pe luna. Are avantajul ca trebuie sa restituie doar jumatate din suma imprumutata.



#38
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 11:42

Vad ca regulile cu caminele sint diferite nu numai de la tara la tara, dar si de la centru universitar, la centru universitar. Lui fiu-miu i-a fost repartizat caminul asta si cu asta basta. Noi am fost bucurosi ca are WC in camera, ca sint si aici camine cu WC la citeva camere. Au masini de spalat si de uscat in cladire. La noi de obicei casele de inchiriat vin cu masini de spalat rufe si vase, deci sper sa nu am de carat si masina de spalat rufe la anul. 

 

Mianda, nu era mai usor sa cumparati o masina de acolo, decit sa o carati cu remorca?

 

Fiu-miu a aplicat doar pentru banii de cursuri (tuition), pe care o sa-i dea inapoi cind o incepe munca. Avea dreptul si la ceva bani pentru cazare, dar nu ne-am mai batut capul, caci nu erau multi dar trebuiau completate o groaza de formulare si apoi se adaugau la datoria lui catre stat. Asa ca am hotarit ca o sa platim noi tot ce inseamna, cazare, mincare, bani de buzunar, ca nu-i asa o problema. Si in felul asta nu o sa iasa chiar dator vindut din facultate.



#39
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:07

Ba da, era mai usor dar nu avem timp. Avem alocat mutarii doar un weekend, iar duminica sunt inchise absolut toate magazinele. Plus ca am gasit-o aici la un pret foarte bun. S-o fi cumparat de acolo ne costa cu cateva sute de euro in plus. Si oricum, tot trebuia sa inchiriem remorca pentru restul. 

 

Voi platiti cursurile? Aici la facultatile de stat sunt gratuite.



#40
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:15

Ioana are contract incheiat de acum 3 ani. Va rambursa imprumutul.

Primul an a fost la Universitate la camin.
Din anul 2 a aplicat pt job la universitate si de atunci lucreaza acolo si a primit o garsoniera complet echipata si 2 mese/zi la 1/3 din pret.





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -