Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lista de abilitati necesare copilului pentru inceperea gradinitei

gradinita abilitati

42 raspunsuri la acest subiect

#11
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 06 august 2018 - 17:22

Mie mi se pare ca articolul pune o presiune prea mare pe parinti. Vaaai copilul meu nu poate intra la gradi. Nu stiu sa faca nimic din ce scrie acolo.

Nu e rolul parintilor sa-i invete sa numere, sa citeasca etc. Rolul parintilor e sa-i educe : sa nu scuipe, sa nu injure, sa se spele pe maini etc 

 

Daca olandezul de 3 ani numara, a invatat la gradi, ca olandezu de baza nu face lectii cu copilul. Si fetita mea de 5 ani citeste, pentru ca a invatat la gradi. Ca aici incep sa citeasca la gradi, in schimb ce in ro incep abia la pregatitoare.

 

Este aiurea sa inveti copilul tot felul de chestii in avans. pai la scoala ce mai face? Care e sensul?



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 august 2018 - 17:47

Nu e deloc presiune. E simplu sa te joci cu copilul in parc și să sari soronul numărând , sau sa pictezi cu el, să îl înveți capul-rotund, să te joci cu degetele de la mână și de la picioare, colorandu-le și numarandu-le. Nu trebuie sa facă părintele lecție cu copilul, doar sa se joace și să folosească cat mai.mulye informatii, că nici nu-l doare gura, nici nu îl amendează cineva, nici copilul nu ii reproșează.



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 august 2018 - 18:01

cum sa nu fie rolul parintilor, e asa de simplu, prin joaca. poti descoperi ca al tau copil are chiar abilitati extraordinare (avem in familie un caz, descoperit de bunica-sa, tot asa, prin joaca - n-are 3 ani copilul, de-abia 2 si jumatate).



#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 06 august 2018 - 18:07

Una e sa numeri in joaca si alta e iti pui in cap ca nu e bun de gradi daca nu stie sa o faca.

Iar sensul articolului asta e 

Lista de abilitati necesare copilului pentru inceperea gradinitei

#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 august 2018 - 19:49

Cred că depinde de fiecare, cum interpretează ce citește. De exemplu eu sunt părinte de copil 3,8 ani și nu m-am simțit presata de sugestiile din articol. Am spus, inițial mi-am pus semne de întrebare, apoi am mai citit o data și m-am lămurit, adică le-am privit cum am descris mai sus. Sugestii și atât tot. 

Și oricum, nu exista așa ceva oficial, grdinitele nu condiționează primirea copiilor, poate doar de utilizarea toaletei/oliței.



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 august 2018 - 19:51

"Necesare" are pentru mine sensul de " necesare ca activitățile ulterioare din grădiniță să i se para ușoare și plăcute" "necesare unei bune adaptări" "necesare evoluției ușoare și rapide" Nu "necesare acceptării in gradinita"


Editat de andaghe, 06 august 2018 - 19:55 .


#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 07 august 2018 - 09:46

Andaghe, parca tu esti cadru didactic. Nu se poate sa sustii sa inveti practic in avans ca sa-i fie mai usor. Este un non sens. Dar din pacate asta e invatamantul din ziua de azi din Romania.

Ca sa-i fie mai usor la gradi/scoala trebuie sa il inveti sa vorbeasca, aiba rabdare sa asculte o poveste, sa termine o activitate, nu sa il inveti cifre si litere la 2 ani.

 

Toata astea rimeaza cu invatarea derivatelor in clasa a 9-a sa ii fie usor in clasa a 12-a.



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 august 2018 - 10:37

Învățarea nu se produce de la 5-18-20 de ani. Există pe tot parcursul vieții, faptul că folosește cifrele la 3 ani și cere 2! Bomboane, apoi 3, nu înseamnă că face derivate sau că e stresat cu ceva. De ce sa stea cu mintea goală și să aștepte începerea gradinitei, sau a școlii? Când noțiunile generale, ca cifrele, pot avea parte din gândirea lui cotidiană?

Daca facem 5 pași înainte , corect, si 7 inapoi, ce înseamnă, că deja știe copilul sa numere și nu mai are ce face la Gradi?

Noțiunile și abilitățile generale ajuta in orice activitate, poate parintii cred că trebuie să stea la masuta , pe scaune și să facă acest activități, dar este vorba doar de a vorbi cu el în timp ce se joacă. Nu singur, cu adultul.

 

Și nu sunt cadru didactic, dar  conexiuni strânse cu educația.



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 august 2018 - 10:46

Eu nu vad învățarea in avans, adică ce avans , dacă creierul le poate procesa, atunci e momentul potrivit. Depinde de dezvoltarea fiecăruia, asta e clar, dar când un copil învață ceva ușor înseamnă ca e deja pregătit.

Ce, îmi pica vreo stea din frunte dacă îl învăț eu ca părinte și nu aștept să îl învețe educatoarea?

Plus că în timpul scolii trec așa de repede dintr-un anumit într-alta că e bine sa fie baza acolo deja, altfel pierde mult timp cu teme și exersat.

Pe vremea mea :)) acum 35 de ani , nu se pomenea sa inveti copilul litere înainte de școală, dar nu pentru că nu era creierul lui dezvoltat, ci pentru că nu se gândea nimeni că ar putea învăța. Totuși, eu am experimentat pe pielea mea cititul de la grădiniță, pentru că fratele meu mai mare era deja la școală și m-a învățat el, va dati seama ce metode grozave avea un copil de 8 ani, și totuși a fost simplu pentru amândoi. Și nu am fost vreo academiciana, cititul asta mi-a fost puțin de ajutor sa zic in clasa 1, restul noțiunilor se construiesc oricum pe parcurs. 



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 august 2018 - 10:55

Și nu vad de ce sa fie vorba despre învățământ. De oriunde ar fi el. Cred că e vorba de mentalitate. De dilema " fac ceva cu copilul meu acasă sau nu fac?" Că în învățământ oricum sunt pașii structurati așa cum sunt, trece copilul prin tot ce prevede programa. E alta treaba. 

Era vorba despre abilitățile formate d acasă, eu așa am inteles.





Etichetat si cu gradinita, abilitati

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -