Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti de acest prenume?


30 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 20:28

Și sună destul de dur, nu mergea deloc când era bebeluș pufos :), dar acum se potrivește așa lung .

Cunosc băieți Octavian și mi se pare că sună foarte frumos. Cine îl va respecta îl va striga așa cum va dori el.



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 20:29

Numele care au T in componenta sună destul de apăsat, crede-mă, i se va potrivi când va fi flăcău ;)

Chiar și Tavi, tot masculin sună, cred că îi va plăcea.



#13
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 22:31

Wowwww, Andaghe stiu ca o sa para inventat ce zic, dar Tamara e exact numele care mi a venit in minte cand m am gandit cum o cheama pe fetita ta  . Nu stiu cum, de unde pana unde. Mi ai transmis telepatic. Si urmatorul meu gand fuge la marea actrita Tamara Buciuceanu. E un nume foarte frumos. Desi sunt prinsa in nebunia aceasta cu numele, nu consider ca exista nume urate ci nume mai usor sau greu de "purtat" . Spre exemplu Constantin nu este un nume urat, dar toti sunt asa doar in acte, in realitate sunt Costel, Costica, Costi, Titi si chiar Cristi.Asemenea si cu Gheorghe(Geo, George,GiGi,Gicu, Gelu). 
 
La Tamara ma gandesc ca exista posibilitatea,si probabil s a  si venit cu varianta de a  i se  spune Mara. Si ca la Octavian-Tavi, Tamara-Mara sunt nume diferite. 
Multumesc tare mult pentru timpul si parerile pe care mi le ai dat.
 

 



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 09:21

CorinaDani multumesc pentru raspuns.

Ok ii zic Tavi, dar nu o sa mi fie greu sa i zic dupa ani de zile Octavian(parca sunt 2 nume total diferite). Nu o sa fie ciudat sa zica ca il cheama Tavi, cand numele lui e Octavian? Daca o sa i zica copiii Tavita? Cred ca oricum e inevitabil, cel putin la liceu [batcap]

 

stai linistita, iti faci probleme degeaba sau mai bine zis faci din tantar armasar.

va fi alegerea copilului daca prefera Tavi sau Octavian, cand va ajunge la scoala.

bebe are abia 5 luni si tu iti faci griji pentru ce va fi la liceu ?

parerea mea este sa te concentrezi pe ce este mai important acum pentru tine, respectiv tratarea depresiei post-natale. ai fost la medic, ai primit tratament, faci terapie ? nu neglija aceasta problema, nu trece de la sine, ai nevoie de ajutor specializat si de toata sustinerea familiei.



#15
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 11:58

stai linistita, iti faci probleme degeaba sau mai bine zis faci din tantar armasar. va fi alegerea copilului daca prefera Tavi sau Octavian, cand va ajunge la scoala. bebe are abia 5 luni si tu iti faci griji pentru ce va fi la liceu ? parerea mea este sa te concentrezi pe ce este mai important acum pentru tine, respectiv tratarea depresiei post-natale. ai fost la medic, ai primit tratament, faci terapie ? nu neglija aceasta problema, nu trece de la sine, ai nevoie de ajutor specializat si de toata sustinerea familiei.


#16
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 12:03

stai linistita, iti faci probleme degeaba sau mai bine zis faci din tantar armasar. va fi alegerea copilului daca prefera Tavi sau Octavian, cand va ajunge la scoala. bebe are abia 5 luni si tu iti faci griji pentru ce va fi la liceu ? parerea mea este sa te concentrezi pe ce este mai important acum pentru tine, respectiv tratarea depresiei post-natale. ai fost la medic, ai primit tratament, faci terapie ? nu neglija aceasta problema, nu trece de la sine, ai nevoie de ajutor specializat si de toata sustinerea familiei.

 

Multumesc pentru raspuns si sugestii. 

Am tot zis ca merg la psiholog, dar am amanat. Am zis ca-mi trece, dar gandul acesta e constant in mintea mea(zi si noapte). Si cand vorbesc cu cineva sunt de fapt absenta, mintea mea tot la nume se gandeste. 

Da, voi merge la psiholog. Sper sa revin pe drumul bun. [:)]



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 12:47

hai, curaj ! nu esti nici prima, nici ultima proaspata mamica ce se lupta cu "demonii" depresiei post-natale. nu e vina ta sau a altcuiva, pur si simplu este vorba despre un dezechilibru in organism, in urma furtunii hormonale declansate de sarcina, si mai apoi de nastere/alaptare.

nu e grav, se poate trata, e bine ca ai acceptat / inteles ca ai o problema si ca ai nevoie de ajutor specializat. peste cateva luni vei privi in urma si te vei minuna amintindu-ti ce ti-a facut pacostea asta de depresie post-natala.

nu tine totul in tine, discuta deschis cu sotul, cu mama, cu cea mai buna prietena. cere-le ajutorul neconditionat, explica-le ca nu e vorba despre mofturi, toane sau capricii de lauza.

te ajuta cineva pe timpul zilei cu treburile casei, cu bebelusul ? ai cu cine sa socializezi, sa iesi la plimbare impreuna cu bebe (cand vremea o permite) ?



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 14:05

dar cand ati ales numele nu aveati aceasta problema?

 

parerea mea e ca nu mi-as alinta si nu as lasa pe nimeni sa-mi alinte copilul Tăviţă. si ca poate doua nume lungi nu suna chiar asa bine.

 

pe baiatul meu il cheama Alex(andru), dar nu dupa taica-sau, ca n-am fost fana repetarii numelor, sunt o puzderie de nume frumoase.



#19
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 17:51

Alexandra, 

 

sa stii ca Multi ne intrebam, daca am ales bine sau ba!

sunt sigura ca la Momentul respectiv a fost cea mai buna decizie.

Octavian e un nume tare frumos și cunoscut in multe limbi. 

.........

 

so, pe mine ma cheamă Alexandrina. 

Acasa și pana la facultate mi- au spus Didi. 

In facultatea m- am prezentat cu numele meu și așa ma știe lumea. 

Apoi soțul mi- a zis Alex. 

Acu la servici îmi zic toți Alexandrina. Sunt unica in cei peste 100.000 salariați, din firma mama :)))

 

sunt mândra de nume . Punct. 



#20
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 iulie 2018 - 22:39

dar cand ati ales numele nu aveati aceasta problema? parerea mea e ca nu mi-as alinta si nu as lasa pe nimeni sa-mi alinte copilul Tăviţă. si ca poate doua nume lungi nu suna chiar asa bine. pe baiatul meu il cheama Alex(andru), dar nu dupa taica-sau, ca n-am fost fana repetarii numelor, sunt o puzderie de nume frumoase.

Multumesc pentru raspuns.

Toata sarcina am fost indecisa. Decizia am luat o exact in momentul in care s au facut actele in maternitate. Probabil pe fondul indeciziei mele si starii mele de dupa nastere, cand am vazut/ascultat reactiile/ parerile celor din jur, s-au activat ceva "crocobauri" in capul meu. Si dupa ce am mai citit cate ceva lucruri pe prietenul nostru "goagale", mi am dat seama cam cate greseli am facut cu numele(nume lungi, numele tatalui etc.) [batcap]




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -