Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti de acest prenume?


30 raspunsuri la acest subiect

#1
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 16:33

Buna, va rog sa ma ajutati cu pareri legate de 2 prenume.

I am pus baietelului meu numele Octavian Alexandru. Ideea e ca am intrat in depresie si nu mai pot sa i spun copilului pe nume(stiu ca am o problema grava). Ii spun numai bebe si alte alinturi. Nu ma pot decide cum sa i zic, cum sa mi l "bag " in cap. Problema persista de 5 luni de zile

:-(. Dupa vizitele rudelor, prietenilor si cercetari ulterioare pe internet asupra numelui, am realizat ca e un nume "greu de purtat". Fiecare vrea sa i zica in alt fel. Tavi, Tavita, Octa, Octav. Si acum dilema este eu cum ii zic? Am ajuns la conculzia ca Octavian e cam lung si inveitabil va fi prescurtat. Dar ce varianta prescurtata sa aleg?

Probabil cu numele Alexandru i ar fi mai usor, dar pe mine ma cheama Alexandra si pe sot Alexandru.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 17:25

Pai gândește-te la semnificația numelui, la.originea numelui Octavian și o să îl privești din alta perspectiva. Este un nume foarte frumos, și îl poți striga întreg, probabil că ți se pare bebelușul prea mic deocamdată, dar va veni și momentul când va creste si i se va potrivi, îl vei striga cu mândrie peste tot.

Și fetița mea are un nume lung și nu mergea la bebeluș, dar acum e mai mare, are 3 ani jumătate și mi se pare grozav... Acum :)



#3
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 18:17

Multumesc tare mult  pentru raspuns [:)]

E si asta o problema ca nu l pot alinta(decat Tavita), mai e o problema ca parca si mie mi se pare lung si am observat ca toti cei ce poarta numele acesta trebuie sa se abisnuiasca sa li se zica in fel si chip. Spre exemplu am vazut postari pe facebook in care persoanelor cu numele acesta li se spuneau Tavi, Octav, Tavita. Si parca sunt doua nume diferite Tavi si Octavian. Accept mai repede varianta fii mii cu Octa, dar cand va creste ce va face? Daca si al meu o sa ajunga tavita, sau daca o sa ma boscorodeasca ca nimeni nu i zica pe numele lui intreg/trebuie sa corecteze mereu cum sa i se zica?

Am o mie de dileme si stiu ca m ar ajuta niste vizite la psiholog sa mi resetez creierasul

Scuze daca nu am fost foarte coerenta. [batcap]



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 18:57

Tavi e cel mai potrivit diminutiv ptr bebe. cand mai creste, poti trece la Octavian. Alexandru a devenit foarte comun in ultimii ani. Strigi Alex in parc si intorc capul minim 2-3 copii.



#5
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 18:58

Apropo, daca nu e cu suparare, care este numele fetitei tale?  [:)]



#6
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 19:02

CorinaDani multumesc pentru raspuns.

Ok ii zic Tavi, dar nu o sa mi fie greu sa i zic dupa ani de zile Octavian(parca sunt 2 nume total diferite). Nu o sa fie ciudat sa zica ca il cheama Tavi, cand numele lui e Octavian? Daca o sa i zica copiii Tavita? Cred ca oricum e inevitabil, cel putin la liceu [batcap]



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 19:11

Pai e simplu, il strigi asa cum iti dicteaza inima ta de mamica de Octavian Alexandru.

 

Recunosc ca mie imi pare ca stau mai multe in dilema asta a ta referitore la numele copilului, tot ce-i posibil sa fie o depresie,nu pricep cum poti alege un nume pentru copil, ca apoi dupa atitea luni sa ai dileme in legatura cu ...cum il strigi.



#8
Andisalexiss

Andisalexiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 19:41

Multumesc pentru raspuns Andacos.

Da, clar e vorba si despre depresie.

Ideea e ca toata sarcina am fost nehotarata si asteptam hotararea sotului. Cu putin timp inainte sa nasc a  zis sa i spunem Eric. Totul frumos, dar nu se pupa deloc cu numele de familie si ai nostri au inghitit in sec cand le am zis [:)] .

Cand eram insarcinata cu fata ziceam ca o sa am o Ema si un Octavian(auzism la un domn f in varsta si mi s a parut ca are o anumita prestanta), dar in sarcina am zis mereu ca nu cred ca acesta e numele. Am zis ca mi vine inspiratia in maternitate. Nu a venit [:)] . Cand a trebuit sa zic numele, sotul a zis sa aleg intre Eric si Octavian(pentru ca stia povestea mea, nu ca i ar fi placut in mod special ). Alexandru a fosf pus in ideea de a i purta numele sotului, nu sa l strig asa. Nici nu stiu cum as putea folosi numele acesta fara sa fie confuzii intre sot si el(pentru cunoscuti, rude, pt noi e tati). 

Am zis ca i mai pun un nume, dar de atata timp nu am putut sa ma hotarasc. Sau mai vine zis ma tin in loc anumite idei. Ca este pacat, ca ce va zice lumea, ca ce fel de mama sunt eu care nu stie care e numele copilului ei.

Offfff, asa mi ar placea sa poata vorbi el, sa mi zica ce nume ii place!!! 

La fata a fost mult mai usor, cred ca eram mai tanara si nu faceam atata analiza [batcap]



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 20:02

E destul de simplu de fapt.

Octavian e un nume foarte frumos. Il spui Octavian si le atragi atentia si celor din jurul tau ca il cheama Octavian si atat. Fara alintaturi si fara diminutive.

Eu asa am procedat cu prietenii si cu rudele.

 

Pana mai creste il poti alinta cum simti tu si cum doresti. 

Copiii la scoala pun sau nu pun porecle, indiferent de nume. Atunci va fi alegerea lui daca imbratiseaza sau nu un anumit diminutiv/porecla.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 20:26

Apropo, daca nu e cu suparare, care este numele fetitei tale? [:)]

 

Tamara




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -