Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Maturitatea de la 13 ani


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 07:57

Un prieten a scris pe FB:

 

 

Realizezi ca te-ai “maturizat” cand fii-tu schimba avioanele in Istanbul cum schimba 173-ul cu 41 la Ghencea... iar Turkish Airlines considera ca e suficient de mare la 13 ani sa zboare singur, fara insotitor, pe ruta Bucuresti - Istanbul - Chicago  

 

 

Si baiatul nostru s-a maturizat f. repede si a fost inaintea generatiei lui.

La 6 ani isi conducea bunicii prin aeroportul din Amsterdan, discuta cu granicerii de ce calatoreste cu doua persoane care nu stiu nici o limba straina. La 15 ani era cel mai tanar jurnalist de la Untold in Cluj surclasand multi dintre ziaristii prezenti si fiind cel care primea primul microfonul la conferinta de presa. La 17 ani realiza toate interviurile cu artistii fara trac de parca discuta cu colegii de la socala.

 

Totusi eu cred ca trebuie facuta o diferenta intre un copil matur in gandire si un om matur. La 13 ani un copil poate sa gandeasca mai matur decat o persoana de 25 dar ramane un copil vulnerabil, care nu rezista la stress si presiune, care plange cand nu vede lumina la capatul tunelului. Este important sa nu ne lasam pacaliti de maturitatea in gandire si sa nu rapim copilului copilaria si adolescentului adolescenta!

 

Voi ce parere aveti?



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 12:44

Biologic abia la 24 de ani se incheie dezvoltarea cortexului prefrontal, cel responsabil de multe aspecte ce tin de maturitate. Abia de la aceasta varsta putem vorbi de un tanar responsabil in adevartul sens al cuvantului.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 14:22

Nu cred ca putem vorbi de maturotate , la 13 ani!!!

 

Faptul ca ai nostri copii se descurca altfel datorita accesului la informatie, au libertate de miscare(sa nu uitam ca unii dintre noi au calatorit pentru prima data in afara in granitelor si cu avionul, mult dupa 25 de ani) nu inseamna ca sunt maturi, ci au alte abilitati dezvoltate datorita timpului in care traim.

 

Cred ca sunt mult mai avansati din multe puncte de vedere decit noi(repet, datorit accesului nelimitat as spune ,la infprmatie), insa mai maturi,nu.

 

Generatiile anterioare au trebuit sa descurce cu alte mijloace,au trebuit sa-si dezvoltae alte abilitati,cred ca astea au dus la o maturizare prematura, insa generatia de astazi...trebuie doar sa intinda mina sa ia ,nu sa si culeaga, nu depun efort .

 

Maturitate apare undeva pe la 25 de ani ...pina atunci vorbim de "constructia"etpa cu etapa,nivel cu nivel.


Editat de andacos, 23 iulie 2018 - 15:24 .


#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 17:07

Nu e maturitate. Am avut si eu 13 - 14 ani, am fost jurnalist la un festival, am mers si i-am luat pe toti la intrebari si invitat sa participe la un concert umanitar organizat de mine. Sau 18 ani, mergeam cu trenul de noapte pe ruta Buc - Cluj la facultate ca apoi noptile sa le stau la net-cafeuri (in loc sa imi iau cazare) etc. Si aveam numai fluturi in cap [:)]

Da, m-am descurcat, dar uitandu-ma in urma vad lucrurile in alta lumina. Abia dupa 30 de am inceput sa ma simt om mare [:)] Inca nu 100%  [:D] 



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 17:17

Sunt total de acord cu ce ați scris mai sus. Maturitate presupune capacitatea de a lua decizii rapid, asumarea consecințelor, rezistenta fizica și psihica, preconizarea efectelor pe termen lung și scurt a acțiunilor, și multe altele.

Un adolescent poate avea abilități deosebite, dar nu le înglobează pe toate. Experiența putina își spune cuvântul . La 13-14-15...18 ani inca poate greși și are nevoie de cineva sa îl ajute și învețe cum să strângă cioburile. Nu că nu ar reuși până la urmă și singur, dar exact asta ar însemna că renunță la copilărie/adolescenta... Pentru ce, dacă nu e obligatoriu?



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 iulie 2018 - 18:05

Pentru cine e interesat, aveti aici un articol foarte interesant despre dezvoltarea creierului uman in stransa legatura cu emotiile si abilitatile adolescentilor:

https://www.paginade...rea-creierului/



#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 iulie 2018 - 08:26

De fapt cel ce a scris citatul de la inceputul subiectului nu se referea la maturitatea copilului ci la a tatalui.

 

In privinta copiilor tot ceea ce s-a scris tine de descurcareala. Data de experienta de viata avuta pana atunci  in functie de parinti fiecare. 

Nu stiu daca e bine sau rau. Asta e uneori. Nu ai ce face , 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -