Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum reactionezi ca parinte in situatii critice pentru copilul tau?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:16

Discutam cu un prieten despre copiii prinsi in pestera din Thailanda. Si cat de groaznic trebuie sa fi fost pentru parintii care asteptau neputinciosi la gura pesterii ca salvatorii sa faca ceva.

 

Prietenul meu, tata si el, a ridicat o problema interesanta: si daca parintii ereau prinsi cu ei in pestera? Ce ar fi facut? Si ca sa generalizam, cat de pregatiti sunt parintii in general pentru situatii critice.

 

Iata mai jos 10 situatii speciale. Sunt curios (asa fara stresul situatiei in sine) cati dintre voi stiu sa actioneze rapid?

 

Exemple:

  1. Mergi la piscina si la un moment dat iti vezi copilul plutind inconstient, sau mai rau, il vezi inconstient si scufundat in apa? Ce faci?
  2. Mergeti la munte si la o plimbare in padure va aflati fata in fata cu un urs? Ce faci?
  3. Sunteti pe un drum de campie si vedeti ca tocmai s-a format o tornada care se indreapta catre masina voastra? Ce faci?
  4. Esti pe plaja si nu iti mai vezi copilul. Probabil ca s-a pierdut? Ce faci?
  5. Iti surprinzi bebelusul jucandu-se cu un flacon de pastile desfacut. Nu ai idee daca a inghitit ceva sau nu. Ce faci?
  6. Copilul s-a inecat mancand un sabure de caisa. Desi s-a linistit temorar seara face febra. Ce faci?
  7. Copilul tocmai si-a varsat o cana de ceai fierbinte pe picior. Ce faci?
  8. Copilul s-a dat pe tobogan si s-a lovit tare la cap. Ce faci?
  9. La joaca in parc un alt copil i-a bagat tare degetul in ochi copilului tau. Ce faci?
  10. Esti la mare si inoti cu copilul tau si tocmai ati fost prinsi de un curent care va trage in larg. Ce faci?
  11. Si una BONUS: sunteti in rolul anrenorului echipei de fotbal din Tailanda. Ato fost prinsi in pestera de nivelul ridicat al apei. Nu aveti semnal la telefon. De ce va ocupati mai intai?

Unele situatii sunt mai dificile decat altele. O ultima intrebare: cati dintre voi ati urmat un curs profesionist de prim ajutor?

 



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:17

Ca fapt divers, personal m-am aflat impreuna cu baiatul meu in situatia de la punctul 10. A fost o experienta care ne-a marcat pe amandoi terminata cu bine dar cu momente de groaza. Dar o povestesc cu alta ocazie...



#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:21

Punctul 6 i s-a intamplat Andrei (

) saptamana trecuta. O sa o rog sa scrie un articol pe aceasta tema ca avertizare pentru alti parinti.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 16:53

Numai atâtea?? As putea scrie încă 100 de situații periculoase legate de viața de zi cu zi a copilului care îmi ridica tensiunea.

Pe unele le poți preveni, în măsura în care ești un părinte responsabil. La unele apelezi la doctor.

Ce poți face este în funcție de situatie. Și crede-mă, sunt multe scenarii pentru același tip de incident/accident, în care un detaliu face diferența între o tragedie și o întâmplare...

 



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 18:57

12. E duminica si Sf Maria. Esti la niste prieteni, intr-un sat, toata lumea a baut si copilul isi sparge capul. Ce faci?

13. Copilul cade, isi sparge capul si face spasmul hohotului de plans (adica nu mai respira, apnee se invineteste)

 

=====

 

Am facut cursuri de prim ajutor. Multe si in diferite etape ale vietii. Se uita, daca nu ai ocazia sa le folosesti.

Cel mai important este sa iti pastrezi sangele rece. Eu in situatii limita (nu stiu de unde capat putere) stiu ce sa fac. E ceva instinct. Nu stiu cum sa explic actiunile. Unele sunt invatate, altele vine pur si simplu de la sine.



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 19:57

12. Speli copilul, ii acorzi primul ajutor cum poti. Ii vorbesti sa vezi daca e constient , ii verifici reflexele si rogi un vecin sau un prieten din sat sa va duca la spital. Omenii de la sat sunt foarte saritori si amabili.

13.Suni serviciul de urgenta , ei iti spun ce trebuie sa faci pana vine ambulanta . Inainte de a suna asezi copilul jos pe o suprafata dreapta si incerci sa il ajuti sa isi revina.

In toate situatiile important e sa iti urmezi instinctul si sa ramai calm si cu sange rece.
Am avut si eu situatia in care la 2am fata a facut convulsie si a trebuit sa o imbrac pe ea, sa ma imbrac si sa merg la spital.M-am descurcat desi eram singura.

Editat de Collins20, 14 iulie 2018 - 20:08 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 21:20

12. Speli copilul, ii acorzi primul ajutor cum poti. Ii vorbesti sa vezi daca e constient , ii verifici reflexele si rogi un vecin sau un prieten din sat sa va duca la spital. Omenii de la sat sunt foarte saritori si amabili.

13.Suni serviciul de urgenta , ei iti spun ce trebuie sa faci pana vine ambulanta . Inainte de a suna asezi copilul jos pe o suprafata dreapta si incerci sa il ajuti sa isi revina.

In toate situatiile important e sa iti urmezi instinctul si sa ramai calm si cu sange rece.
Am avut si eu situatia in care la 2am fata a facut convulsie si a trebuit sa o imbrac pe ea, sa ma imbrac si sa merg la spital.M-am descurcat desi eram singura.

13.  Ii sufli aer in obraz. Isi revine.

 

12. Incerci sa opresti sangerarea masiva apasand cu o carpa curata, ii tunzi parul din jurul ranii si abia apoi dezinfectezi.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 21:46

Depinde de situatie.

#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 16 iulie 2018 - 08:16

Destul de amestecate situatiile

 

2. din instict o iei la fuga ....

3. Intorci masina in directia opusa ??

 

Aici in scoli (germania) fac regulat exercitii de evacuare in caz de incendiu, in clasa a patra au examen pentru bicicleta, cu politistii, teorie, practica, carnet. 

Noi am dus copiii la curs de inot, pt ca e f important sa stie sa inoate.

 

La urgenta am ajuns cand fata (avea vreo cinci ani,)decora cu bilute si a avut impresia ca i-a intrat o una pe nas, asa ca am ajuns la orl sa verificam. 

 

In rest e buna preventia, medicamentele,dero, produse de du curatenie depozitate in locuri neaccesibile pt cei mici, lucruri fierbinti-atentie maxima.

 

Cosmarul meu : copilul se pierde  [fri]




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -