Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Impactul socio-emotional al retelelor sociale la copii

facebook social media

50 raspunsuri la acest subiect

#31
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 17:08

Cu ce e relevant daca stim dau nu? Nu cumva se confunda mijlocul de comunicare cu mesajul? Ca despre mijloc parca era vorba si de efectele sale nocive. 

 

Total de acord. Eu am deviat offtopic ca sa scot in evidenta si conflictul intre generatii!

Poate teama noastra a parintilor este si teama schimbarii...



#32
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 17:18

Conform statisticilor din 2018 in America sunt 6.8 Milioane de useri FB sub 13 ani (sursa)

 

Facebook se confrunta cu un paradox: pe de-o parte sunt pusi sub presiune sa nu accepte conturi de la copii, pe de alta parte actionarii si investitorii pun presiune pe FB sa-l faca mai atractiv pentru tineri sustinand ca publicul FB imbatraneste si isi pierde relevanta pentru anume campanii de publicitate. Ce credeti ca alege FB?

 

In plus intreb si eu: de ce companii cu produse pentru copii tageteaza FB cu mesaje de publicitate pentru ei si nu pentru parintii lor. Pentru ca stiu ca se afla acolo. Problema compleicata!



#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 17:54

Tineretul prefera twitter și Instagram. Chiar dacă unii au și cont FB, nu-l folosesc, căci acolo sint “prieteni” cu mămica, bunica și alte rude de care se simt embarrassed. Asa e, FB e folosit mai mult de persoane mai.....”mature” ca sa zic așa! [:)]



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 18:42

Tineretul prefera twitter și Instagram. Chiar dacă unii au și cont FB, nu-l folosesc, căci acolo sint “prieteni” cu mămica, bunica și alte rude de care se simt embarrassed. Asa e, FB e folosit mai mult de persoane mai.....”mature” ca sa zic așa! [:)]

Ei, de parca nu ar avea optiunea sa nu arate anumite mesaje unei liste de persoane.

Eu de exemplu la fb al fi-mii nu pot vedea decat lista cu prietenii comuni.



#35
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 18:50

Tot pe acest subiect:

 

 

 Curtea Federală din Karlsruhe, Germania, a decis că mama unei fete de 15 ani, ucisă într-un accident de tren în 2012, poate accesa contul de facebook al fiicei sale. Părinții fetei au încercat să acceseze contul pentru a încerca să afle dacă fata plănuia să se sinucidă însă facebook le-a refuzat accesul. Decizia se aplică pentru toate rețelele sociale, au decis judecătorii. (Reuters)

 



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 18:54

Tot pe acest subiect:

Da, pentru ca este considerat ca mostenire lasata parintilor.

 

(in acest caz parintii spera sa gaseasca cauza decesului fiicei lor, am inteles ca s-a sinucis)



#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 23:21

Al meu are aproape 15 ani si nu e atras de social media... sta doar pe game fortnite unde vb cu citiva prieteni cind joaca, si pe YouTube.  Admin nu stiu nici un cuvint



#38
Anuszka

Anuszka
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 iulie 2018 - 17:53

Cum spunea cineva mai devreme, e nevoie de timp ( generatii ) pentru a vedea impactul. Nu am avut nimic asemanator inainte pentru a face comparatie. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine ( am una bucata 16 ani jumate ) este ca pe langa iluzia artificiala ca "ai muuuulti prieteni" (in lista virtuala - iar atunci cand sunt fata in fata nu vorbesc mai nimic ci butoneaza incontinuare dar cu cei care nu sunt de fata ), ceea ce ma ingrijoreaza ziceam este si partea cu sanatatea ochilor. Sta cu ecranul foarte inchis deoarece lumina o deranjeaza si isi forteaza ochii la maxim . Degeaba ii spun de ochelari....Ei sunt prima generatie expusa asa mult . Nu stim cum se va finaliza....

Inca un dezavantaj este ca nerefuzandu-le tehnologia - nu o putem face decat eventual pe termen scurt -  in cazul unei discutii mai serioase, au unde se refugia si trai intr-o lume fara "bataia noastra la cap ". Nu au cand sa se gandeasca  la ce au facut sa filtreze lucrurile prin prisma framantarilor. A mea, se inchide in camera si se uita la vreun film, discuta cu virtualii...Si pas de mai vorbeste..... Iar ce am discutat ramane tot asa. Asta este de fapt impactul imediat : pierderea abilitatilor de comunicare/socializare fata in fata si imunitatea la tot ce este in jur. Va spun din proprie experienta : mergem cu masina , ea butoneaza si ii spun : "uita-te la cer ! Tu mai sti culoarea cerului ?" Nu au bucurii de genul : un copac, o floare, un apus, un rasarit. Oare se vor intoarce la aceste bucurii ???  Sau, vor invata sa traiasca si fara ele, asa : privind un ecran si prin experientele altora.....Asta e framantarea mea in legatura cu tehnologia.



#39
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iulie 2018 - 08:54

Dar voi vă amintiți vreodată din copilăria voastră că va bucurati de o floare? Eu nu îmi amintesc de astfel de.momente...Am descoperit frumusețea in jur abia după ce m-am maturizat, și mie îmi ziceau ai mei "ce frumos e asta sau astălaltă.." ...și de-aia nu mai puteam eu, abia așteptam să mă lase în pace, la.muzica mea....

 



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 iulie 2018 - 09:21

Dar voi vă amintiți vreodată din copilăria voastră că va bucurati de o floare? Eu nu îmi amintesc de astfel de.momente...Am descoperit frumusețea in jur abia după ce m-am maturizat, și mie îmi ziceau ai mei "ce frumos e asta sau astălaltă.." ...și de-aia nu mai puteam eu, abia așteptam să mă lase în pace, la.muzica mea....

Da, imi amintesc, imi amintesc de primaverile cind mergeam in padure dupa toporasi(de exemplu),de padure , de cimpul de griu...da,imi amintesc.

 

Sunt in graba ,insa in mesajul anterior s-au surprins citeva aspecte foarte importante -dupa parerea mea, a mai fost un subiect pe forum cu tema asta, nu vom apuca s avedem cum influienteaza lipsa directa a contactului cu natura, cu semenii,cu mediul inconjurator, generatia de astazi.

 

Faceti un exercitiu de imaginatie si incercati sa va imaginati cum ar fi sa ne trimitem copiii in padure(sa se descurce singuri, sa supravietuiasca) ,fara telefoane si alte gadgeturi.


Editat de andacos, 20 iulie 2018 - 15:19 .




Etichetat si cu facebook, social media

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -